Prieskumy boli ZASE vedľa

Ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

Predvolebné prieskumy neodrážajú často skutočnú realitu, čo dokazujú výsledky týchto aj predošlých parlamentných volieb. Po voľbách 2016 mali poniektoré strany nakoniec úplne inú reálnu podporu ako im prisudzovali prieskumy preferencií. Teraz to bolo rovnako a mýlili sa aj prieskumy spred volebných miestností (exit polly).

Podľa priebežných výsledkov parlamentných volieb 2020 sa ich víťazom na plnej čiare stalo hnutie OĽaNO s viac ako 25 % hlasov. Ďaleko druhý skončil Smer-SD ktorý sa dostal tesne nad 18 %. Treťou najsilnejšou stranou sa stalo hnutie Borisa Kollára Sme rodina, ktoré podporilo vyše 8 % voličov.

Štvrtou najsilnešou stranou v novozvolenej Národnej rade SR bude Kotlebova ĽSNS s necelými 8 % hlasov. Len necelých 7 % získala volebná koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu, ktorá sa prezentovala ako nová sila v politike pripravená nahradiť Smer, ale podpora od voličov koalícii PS/Spolu nestačila.

Piatou politickou stranou, ktorá sa prebojovala do parlamentu je SaS s niečo vyše 6 % hlasov a nasleduje strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorá sa len tak tak prekročila hranicu piatich percent a získala 5,7 % podporu voličov.

Všetky prieskumy sa mýlili

Podľa vyšie uvedených výsledkov je vidieť, že prieskumy sa tento rok absolútne mýlili. Andreja Kisku či Michala Trubana spočiatku pasovali za budúcich premiérov a dokonca sa hovorilo o ich víťazstve.

Posledné oficiálne prieskumy mohli vyjsť dva týždne pred voľbami, ale vyše 9-tisíc Slovákov tento rok prispelo na samostatný, neverejný prieskum, ktorý sa rozšíril vďaka darcom na internete, ale nesmel byť oficiálne zverejnený v médiách pre moratórium. Tentokrát sa opäť potvrdilo, že prieskumy nemusia odrážať realitu.

Pôvodne hrozilo, že bude pred voľbami zavedené 50-dňové moratórium, ale nakoniec zostalo pri starom a posledné oficiálne prieskumy preferencií politických strán vyšli v agentúrach tradične, dva týždne pred voľbami, tak ako káže nezmenený zákon o volebnom moratóriu.

Posledné februárové predvolebné prieskumy agentúr AKO, Focus a Polis (chybne) naznačovali, že prvé miesto vo voľbách 2020 získa strana Smer-SD približne 17 % hlasov. Len agentúre MVK vyšiel v prieskume Smer s viac ako 21 %.

Všetky štyri spomínané agentúry dávali vo svojich posledných predvolebných prieskumoch preferencií hnutie Igora Matoviča OĽaNO na druhé miesto a pohybovalo sa od 12 % do 15,5 %. Treťou najsilnejšou stranou bola v prieskumoch Kotlebova ĽSNS s preferenciami od 10 % po niečo vyše 12 %.

Podľa výsledkov prieskumov volebných preferencií vyššie spomínaných agentúr by sa do Národnej rady SR dostalo 8 alebo 9 strán a hnutí. Vo všetkých prieskumoch však ľudia nechali pred bránami parlamentu Most-Híd, ktorý bol súčasťou doterajšej vlády. Rovnako sa voliči vyjadrili aj v prieskume, ktorý si dal u agentúry Communications and Campaigns urobiť Denník S pár dní pred začiatkom moratória.

Trochu iný prieskum

Iniciatíva 50dni.sk, ktorá vznikla ako odpoveď aktivistov na snahu dosluhujúcej vlády zaviesť 50 dňové moratórium na predvolebné prieskumy. Do výzvy iniciatívy 50 Dní sa zapojilo vyše 9-tisíc ľudí, ktorí vyzbierali celkovú sumu 46 553 €. Iniciatíva tak mohla objednať 2 spoločné prieskumy verejnej mienky od agentúr FOCUS a AKO. Ich výsledky však dostali len účastníci zbierky prostredníctvom mailu a nesmeli byť podľa zákona o moratóriu oficiálne zverejnené až do skončenia hlasovania.

Posledný predvolebný prieskum agentúr AKO a Focus, ktorý si objednali ľudia, sa uskutočnil od 20. do 24. februára 2020 na vzorke 2000 respondentov a bol až do konca volieb neverejný, aj keď ho ľudia mohli vidieť napríklad v českých médiách, ktorých sa slovenské moratórium netýka, a dostal sa na verejnosť aj na sociálnych sieťach. Slovenské médiá o ňom zo zákona informovať nemohli.

Spoločný prieskum mal takmer pravdu

Jedine spoločný prieskum dvoch agentúr objednaný z iniciatívy a peňazí tisícov aktivistov správne favorizoval hnutie Igora Matoviča OĽaNO, ktorému Focus a AKO namerali medzi ľuďmi 19,1 %. Smer-SD skončil druhý s 15,3 % a ĽSNS tretí s 9,8 %. Do parlamentu sa v tomto prieskume dostalo len 7 strán. Medzi nimi koalícia PS/Spolu (9,4 %), hnutie Sme rodina (7,2 %), SaS (7,0 %) a strana Za ľudí (6,6 %). Mimo parlamentu by však skončil nielen Most-Híd (3,9 %), ale aj SNS (3,4 %) a KDH (4,8 %).

Aj tento prieskum sa však mýlil vo výsledku progresívcov, ktorým prisudzoval vyše 9 percent, teda oveľa viac ako necelých 7 %, ktoré nestačili ani na vstup volebnej koalície dvoch strán do parlamentu.

K veľkým odchýlkam v prieskumoch v porovnaní s výsledkami volieb došlo aj pred voľbami v roku 2016, keď napríklad Radoslavovi Procházkovi a jeho strane Sieť agentúry vtedy v oficiálnych prieskumoch prisudzovali šance na premiérsky post a jeho strana sa nakoniec ledva dostal do parlamentu s podporou 5,6 %. Opačne to bolo pri kotlebovcoch, ktorých prieskumy dávali jasne mimo parlamentu a nakoniec mala ĽSNS vo voľbách viac ako 8 % hlasov.

Exit poll a predbežné výsledky

Víťazom parlamentných volieb 2020 bolo už podľa exkluzívneho exit pollu agentúry Focus pre televíziu Markíza hnutie OĽaNO s 25,8 %, čo bol správny a takmer presný odhad.

„Začíname tretiu vlnu revolúcie,“ povedal Igor Matovič v reakcii na zverejnené prvé výsledky exit pollov

Do parlamentu by sa podľa zverejneného neúplného exit pollu dostalo osem politických strán, čo nebolo celkom presné, pretože to nakoniec do Národnej rtady zvládlo len 6 politických zoskupení. Druhý v poradí bol Smer-SD s 14,9 %, čo je ešte menej ako získal v skutočnosit a úplne vedľa boli exit polly v prípade volebnej koalície PS/Spolu, ktorej prisudzovali 9,7 %, ale nakoniec sa tento subjekt do parlamentu tesne nedostal.

Chybné boli aj exit polly v prípade SaS (8,3 %), ktorá reálne získala o 2 % menej a podobne aj strana Za ľudí ktorá mala v exit polloch 7,8 % a oficiálne výsledky ju ledva posunuli do parlamentu. Šiesta mala byť Sme rodina 7,5 % a nakoniec je z kollárovcov tretia najsilnejšia strana.

Prvotné priebežné výsledky parlamentných volieb zverejnené Štatistickým úradom SR na stránke Volbysr.sk hovorili spočiatku niečo úplne iné.

Po sčítaní prvých 400 okrskov z celkového počtu takmer 6000 bol na čele parlamentných volieb Smer-SD s takmer 23 % a tesne za ním hnutie OĽaNO druhé s necelými 22 %. Tretia bola spočiatku ĽSNS s necelými 10 %, štvrté hnutie Sme rodina s 9,61. Nasleduje KDH, ale zvyšok strán bolo krátko po pol noci stále pod 5 % hranicou vstupu do parlamentu.

O voľby bol tentokrát obrovský záujem o čom svedčí volebná účasť aj počet Slovákov, ktorí sa rozhodli voliť poštou. O túto možnosť požiadalo podľa údajov ministerstva vnútra vyše 55-tisíc Slovákov žijúcich v zahraničí a podľa odhadov ďalších 30-tisíc pricestovalo a odvolilo na Slovensku. Do volieb sa mohlo celkovo zapojiť takmer 4,5 milióna oprávnených voličov.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter