VIDEO Ani jeden z tých študentov z protestu nepustili babku sadnúť. Musíme zmeniť svoje hodnoty, hovorí Banáš

Jozef Banáš (Zdroj: SITA)

Najprekladanejší slovenský spisovateľ, bývalý diplomat a politik Jozef Banáš sa deň pred parlamentnými voľbami vyjadril k situácii na Slovensku. Neradí koho voliť, ale hovorí o nutnosti zmeniť hodnoty, ktorými sa riadi naša spoločnosť, ak chceme, aby došlo k zmenám.

Banáš na svojom oficiálnom facebookovom profile uverejnil video, v ktorom na úvod vraví, že čím viac sleduje diskusie politických lídrov, tým je z nich vraj smutnejší. „Problém Slovenska ani jeden z nich nepomenoval a dokonca ani jeden z novinárov nepoložil otázku na to, čo túto krajinu trápi,“ myslí si spisovateľ.

Pripomína pritom, že sa riešia na politickej scéne kauzy okolo krátenia DPH, daňové úniky HDP, dôchodky, platy učiteľov, úniky mladých ľudí zo Slovenska za hranice, ale nikto podľa Banáša nerieši to podstatné, čo je podľa neho morálka.

Zmena hodnôt

„Daňové úniky, to je morálny problém, korupcia, to je predsa morálny problém. Pokiaľ nezmeníme naše hodnoty, tak môžeme mať sto nových premiérov a tisíc prezidentiek a nič sa tu nezmení,“ vysvetľuje Banáš svoj postoj.

V krátkom, približne dva a pol minútovom, videu bývalý diplomat uvádza aj príklady z praxe, ktoré sú podľa neho dôkazom, že na to, aby mohlo dôjsť na Slovensku k skutočnej zmene sa jednoducho musí zmeniť morálne zmýšľanie Slovákov.

„Môj priateľ, majiteľ hotela na strednom Slovensku mi hovorí: ‚Jožo, každý rok mi ukradnú 360 žiaroviek.‘ 360 žiaroviek ukradnú kresťania v tom hoteli, predpokladám, že moslimovia to tam kradnúť nechodia. Išiel som z demonštrácie Za slušné Slovensko, chvalabohu že bola, študenti po nej nastúpili do električky, všetci si zobrali svoje mobily, babička sa drží tyče a ani jeden z tých, čo sú za slušné Slovensko´, ju nepustí sadnúť, čiže pokiaľ nezmeníme hodnoty, tak sa tu nič nezmení,“ dodal Banáš.

Hrdí na svoju vlasť

Najprekladanejší slovenský spisovateľ pripomína aj citát Antoina de Saint-Exupéryho, svetoznámeho autora knihy Malý princ, ktorý raz povedal: „Keď chceš postaviť loď, neposielaj ľudí do lesa po drevo, ale vzbuď v nich túžbu po šírom mori“. Banáš v tejto súvislosti varuje, že Slovensko už nikdy nebude mať zdroje na to, aby dobehlo Nemecko, Švajčiarsko a ďalšie krajiny západnej Európy a musí preto voliť iné mechanizmy.

Ak nechceme, aby nám mladí ľudia utekali za hranice, tak ich musíme zastaviť. A to môžete urobiť tak, že sem dáte zas železnú oponu, čo hádam nikto nechce, alebo v nich vzbudíme túžbu, aby boli hrdí na svoju vlasť a aby slúžili svojej vlasti,zdôraznil Banáš.

V závere videa spisovateľ varuje, že ak bude jedinou hodnotou stále iba „brať a brať“, tak sa na Slovensku nič nezmení. „Politik vidí len po horizont volieb, ale štátnik má nejakú víziu a tá naša loď, ktorú chceme spoločne postaviť, musí mať nejakú víziu a zatiaľ túto víziu nemá,“ uzatvára Jozef Banáš.

Jozef Banáš o predvolebnej situácii

👣Už zajtra ideme voliť…ale viete, čo považujem za naozaj dôležité a podstatné pri rozhodovaní, komu dať svoj hlas?Pozrite si VIDEO⤵️

Gepostet von Jozef Banáš am Donnerstag, 27. Februar 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...