Ako to bolo s návštevou NAKA v Líviinej škole? Stretnutie bolo dohodnuté vopred, miesto navrhla ona, hovorí polícia

Lívia Garčalová (Zdroj: Facebook)

„Prepadla“ NAKA Líviu Garčalovú, známu tvár portálu Kulturblog, v škole? Polícia hovorí, že sa to odohralo inak, ako situáciu opisovala blogerka. Podľa vyjadrení PZ SR bolo stretnutie vopred ohlásené, pričom samotná Lívia mala navrhnúť, aby sa stretli v jej škole cez prestávku.

Dňa 21. februára mali prísť do školy za Líviou Garčalovou, tvárou portálu Kulturblog, vyšetrovatelia NAKA. Denník S o tom informoval, pričom neskôr sa k situácii vyjadrila aj sama blogerka.

„Prišli ju navštíviť do školy. Okázalo si priali rozprávať sa s ňou priamo v chodbách jej školy, pričom tam boli neohlásene už aj pred týždňom, ale nenašli ju tam. Takisto sa snažia zastrašiť aj jej rodinu. Pritom nie je ani len obvinená zo žiadneho trestného činu,“ znelo vyjadrenie portálu Kulturblog.

K návšteve NAKA sa vyjadrila aj samotná Lívia vo videu, v ktorom opisuje sled udalostí z jej pohľadu. „Včera cez prestávku mi volal policajt z NAKA s tým, že ide s kolegyňou pred moju školu a či by som tam vyšla, aby sa ma opýtal pár otázok,“ uviedla.

Následne sa mali vrátiť do budovy školy, pričom Lívia hovorí, že tak spravila na výslovnú žiadosť policajta, „aby všetci videli, že som s kriminálkou a aby mali pocit, že som nejaký kriminálnik“. Podotýka, že policajt jej mal povedať, že boli predtým už raz neohlásene v jej škole, kde ju nenašli, a tiež za jej mamou v práci, čo vidí Lívia ako zastrašovanie nie len jej osoby, ale aj jej rodiny.

Naozaj zastrašovanie?

Denník S oslovil Prezídium policajného zboru so žiadosťou o komentovanie situácie. Slovami polície, návšteva NAKA v škole nesúvisí s predošlým výsluchom v Košiciach.

„Postup príslušníkov Policajného zboru je daný zákonom o Policajnom zbore.  Jednou z úloh NAKA je odhaľovanie a dokumentovanie podozrení z trestnej činnosti na úseku extrémizmu. Práve z tohto dôvodu bola zákonným spôsobom požiadaná o poskytnutie informácií,“ píše sa v stanovisku.

Detaily, čo presne je prešetrované, však polícia nemohla prezradiť z dôvodu, že vo veci stále prebieha konanie.

Gestapo sa nekoná

„Osoba bola slušnou formou požiadaná o poskytnutie informácií s čím nemala problém. Stretnutie trvalo 5 minút a spolupracovala. Časť rozhovoru sa uskutočnila aj v priestoroch školy s ohľadom na klimatické podmienky, ktoré počas rozhovoru nastali,“ upresnila polícia okolnosti návštevy školy.

Členovia NAKA sa ju mali najprv pokúsiť zastihnúť v jej bydlisku, kde sa však dva razy nenachádzala. Získali si preto jej telefónne číslo od rodinného príslušníka a následne sa dohodlo stretnutie na mieste, ktoré podľa polície navrhla samotná Lívia.

Podľa polície teda šlo o bežný a zákonný postup, o ktorom bola dotknutá osoba vopred informovaná. Stanovisko polície nakoniec už len spresňuje, ako sa stretnutie uskutočnilo.

„Príslušníci služby kriminálnej polície, teda aj NAKA, vykonávajú služobnú činnosť v občianskom odeve a preto v čase stretnutia bola príslušnosť k Policajnému zboru preukázaná ústnym vyhlásením spolu so služobným preukazom príslušníka Policajného zboru, nemohol mať teda nikto iný vedomosť o tom, že sa jedná o policajtov,“ zakončuje sa odpoveď polície.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...