Začalo to dobre, potom sa diskusia spolitizovala, komentuje analytik reformu nemocníc

Nemocnica, ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Odborná diskusia sa pri reforme nemocníc, stratifikácii, zmenila na politickú. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský. “Začalo to pritom dobre – reforma bola pripravená na solídnej štartovacej úrovni, dokonca s pomocou svetovo uznávaných zahraničných konzultantov, a mala veľmi širokú podporu,” pripomenul v súvislostí s návrhom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Ten v stredu odobrila vláda, boli však z neho vypustené pasáže týkajúce sa reformy nemocníc a ostali v ňom časti o následnej zdravotnej starostlivosti.

Ako ďalej uviedol, bol by to prvý pokus od roku 2004 riešiť problémy slovenského zdravotníctva komplexne. “Bohužiaľ, stalo sa presne to, čoho sa mnohí obávali – odborná diskusia sa zmenila na politickú, a to nikdy nedopadne dobre,” zhodnotil Vlachynský. Analytik vníma kriticky aj samotné schválenie zákona. Toto je už len symbolický kvet položený na rakvu stratifikácie. Zomrela v momente, keď sa z nej niektorí politici pokúsili urobiť ústavný zákon, uviedol Vlachynský. Stratifikácia podľa neho bola prakticky jediným pokusom o nejakú komplexnú reformu v zdravotníctve za dvanásť rokov vlády Smeru. Analytik pripustil, že v roku 2011 bola ešte lieková reforma. “Ale to bolo počas krátkeho intermezza Radičovej vlády,” konštatoval.

Novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti ministri v stredu schválili, reformu nemocníc však z nej vypustili. Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Peter Pellegrini, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská by mala využiť ďalší mesiac na to, aby sa stretla so všetkými odborníkmi a poslancami všetkých strán a ešte raz im vysvetlila, o čo v reforme ide. Šéfka rezortu po vláde konštatovala, že má projekt stále nádej na schválenie. “Je tu priestor pre to, aby som presvedčila politických partnerov,” povedala ministerka. Upozornila tiež, že v súčasnosti živelná stratifikácia prebieha.

“Máme ešte stále čas, aby sme, v prípade, že sa na tom nakoniec dohodneme, predložili zákony súvisiace s reformou slovenského zdravotníctva 27., myslím septembra, na rokovanie Národnej rady s tým, aby sme prvé čítanie a druhé čítanie ešte stihli v tomto roku a príslušné opatrenia by mohli začať platiť od 1. januára 2020,” povedal Pellegrini. Premiér ďalej informoval, že zákon bol schválený bez častí, ktoré hovoria o reforme zdravotníctva. “Nakoľko ten zákon obsahoval množstvo ďalších dobrých vecí, ako je následná zdravotná starostlivosť,” dodal.

“Ak sa prijme stratifikácia ako reforma v parlamente, každý jeden poslanec, čo tam sedí, každý minister, čo ten zákon posunie ďalej, súhlasí s tým, aby bolo naše zdravotníctvo riadené, aby nebolo živelné, a aby sme neboli na chvoste v rámci kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti,” povedala Andrea Kalavská po rokovaní vlády.

Pri dlhodobej starostlivosti, ktorá v rámci zákona prešla, by mal byť dopad na rozpočet vo výške 30 miliónov eur. Ministerka informovala, že o týchto peniazoch rokovala s ministrom financií Ladislavom Kamenickým aj premiérom. “Tieto peniaze sa vyčlenia, a teda účinnosť zákona o následnej starostlivosti bude od 1. januára 2020,” povedala ministerka zdravotníctva. Kalavská si myslí, že ide o prvotné zainvestovanie, ktoré bude postupne prinášať šetrenie.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Progresívec Poliačik: Ja inak Pellegrinimu držím palce

Progresívec Poliačik: Ja inak Pellegrinimu držím palce

Progresívec Martin Poliačik sa na sociálnej sieti nechal počuť, že vzbura Petra Pellegriniho je dôležitá pre uchovanie viery v normálnu demokraciu na Slovensku a vraj mu drží palce. Ondrej Dostál (SaS) a Pavel Macko (Spolu) politika za toto vyjadrenie skritizovali. Vzbura,..