Akosi sa zabudlo? S univerzitnou prácou mal problém aj Matovič

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Pred voľbami sa politikom pripomínajú aj veci z pomerne dávnej minulosti a jednu takú má na rováši aj predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Nejde o dane ani dovoz tlačiarenského stroja rozloženého na časti, či skladovanie účtovníctva na povale u starej mamy, ale o diplomovú prácu šéfa obyčajných ľudí.

Na to, akým spôsobom vznikala diplomová práca Igora Matoviča upozornili ešte v roku 2012 ľudia, ktorí v tom čase opustili hnutie OĽaNO. Podľa staršieho článku Hospodárskych novín ide o prácu s názvom Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty, ktorou Matovič ukončil svoje vysokoškolské štúdium.

V tom čase, keď Matovič získal magisterský diplom (1998) ešte neexistoval centrálny register záverečných prác a autorský zákon neumožňuje kopírovanie alebo skenovanie diplomových prác. Podľa HN však tvoria vlastné závery Igora Matoviča iba 4 strany z jeho približne 80-stranovej diplomovky o daniach.

Informáciu o tom, že Matovičovu magisterskú prácu mala písať sestra jeho kamaráta na ním platenej dovolenke zverejnili ľudia okolo novinára Martina Mojžiša, ktorí krátko predtým odišli z parlamentnej kandidátky hnutia OĽaNO. Kritikom prekážalo, že údajne až tretina záverečnej práce lídra OĽaNO sa odvoláva na citácie z rovnomennej práce Pavla Karásza a jeho spolupracovníkov zo SAV.

Matovičove vysvetlenie

Matovič vec vysvetlil tak, že práca bola jeho autorským dielom, ale priznal, že celú ju z jeho ručne písaných poznámok prepísala na počítači sestra jeho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dovolenky v Chorvátsku. Kamarát aj jeho sestra si vtedy podľa lídra OĽaNO platili dvojtýždňovú dovolenku zo svojho.

O svojej magisterskej práci hovoril Matovič v roku 2012 aj v prítomnosti prezidenta Európskej polygrafickej asociácie Dona Cargilla, keď úspešne prešiel testom na detektore lži, pri ktorom sa ho pýtali na jeho prípadnú korupčnú minulosť.

Matovič uviedol, že nie je pravda, čo tvrdil bývalý líder kandidátky hnutia OĽaNO a novinár Martin Mojžiš, že by ho on konfrontoval s otázkou o diplomovej práci. O tom, že názov jeho diplomovej práce sa zhoduje s názvom Karászovej vedeckej práce zo SAV, Matovič údajne iniciatívne informoval pred tým, ako sa ho na to novinár opýtal.

Priznanie

Navyše Matovič argumentuje tým, že si názov práce vyberať nemohol, pretože mal na výber len z toho, čo ponúkala fakulta a vybral si vraj to, čo ho vtedy ako čerstvého podnikateľa zaujímalo najviac.

„Moja radosť bola o to väčšia, keď som následne v knižnici pri príprave zistil, že pán Kárász a spol. napísali štúdiu s identickým názvom. Úplne logicky som pri práci využil aj zistenia štúdie, ktorá sa zaoberala tým istým problémom, ktorým som sa mal zaoberať aj ja,“ povedal Matovič v roku 2012 v reakcii s tým, že sa nikdy nesnažil zatajiť, že vychádzal z Karászovej štúdie.

Líder hnutia OĽaNO trvá na tom, že svoju prácu nedal napísať nikomu inému ani nekúpil už napísanú, aj keď dodáva, že to mohol urobiť, pretože to bolo v tom čase úplne bežné. Matovič tvrdí, že práci venoval nadmerne veľa času, ale na druhej strane priznáva, že v 4. ročníku na vysokej škole už rok podnikal a k diplomovej práci pristupoval skôr ako k povinnej jazde, formalite, ktorú musí absolvovať, než ako k niečomu, čo chce skutočne vypracovať.

Keď pred rokmi vyšla informácia o Matovičovej diplomovej práci na verejnosť, predseda hnutia OĽaNO vyhlásil, že šlo o snahu mediálne prekryť jeho úspešné absolvovanie testu na detektore lži u prezidenta Európskej asociácie polygrafických spoločností Dona Cargilla.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...