Amazónia v plameňoch. Každú minútu zmizne prales väčší ako futbalové ihrisko. Čo je za tým?

Amazónia v plameňoch (Zdroj: Youtube)

Amazonský prales prezývaný aj „pľúca Zeme“ horí rekordne rýchlo. Takýmto tempom sa môže z najväčšej svetovej „továrne“ na kyslík stať holá púšť, čo by malo katastrofálne následky na boj s klimatickými zmenami. Brazílsky prezident a mimovládne organizácie sa obviňujú zo zodpovednosti, aj keď odborníci pred takýmito požiarmi varovali už pred rokmi.

Od začiatku tohto roka horelo v Brazílii neuveriteľných 72-tisíc požiarov, čo je viac ako 80 percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Polovica požiarov sa pritom šírila a šíri priamo v amazonských pralesoch, ktoré už aj bez toho trpia masívnym odlesňovaním.

Požiare v Amazónii sa šíria najrýchlejšie od roku 2013, keď brazílsky Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE) začal monitorovať situáciu pomocou satelitných systémov. Vedci podľa záberov z orbitu odhadujú, že každú minútu zhorí porast amazonského pralesa na ploche veľkej ako jeden a pol futbalového ihriska.

Plamene pohltili už také veľké územie, že Sao Paulo zahalili husté čierne mračná dymu. Ide o najväčšie brazílske mesto vzdialené od ložísk požiaru viac ako 2 700 kilometrov.

Prezident viní mimovládky

Zo šírenia a úmyselného zakladania požiarov obvinil brazílsky prezident Jair Bolsonaro mimovládne organizácie. Ich členovia podľa neho úmyselne zakladajú v amazonskom pralese požiare, pretože vraj strácajú finančnú podporu.

Bolsonaro navyše tvrdil, že ekologickí aktivisti chodia úmyselne natáčať do úplnej blízkosti požiarov. Údajne preto, aby zahanbili jeho vládu. Žiadne konkrétne organizácie však v tomto smere však nespomenul.

Mimovládky vinia prezidenta

Podľa mimovládnej organizácie Open Democracy sa brazílska vláda mala ešte vo februári tohto roka stretnúť s predstaviteľmi  brazílskeho štátu Para, v ktorom leží Amazonský národný park. Uniknuté dokumenty obsahujú aj prezentáciu, v ktorej brazílski ministri jasne hovoria o projektoch, ktoré Bolsonarova vláda plánuje v regióne.

V prezentácii sa okrem iného píše, že v Amazónii má byť odštartovaných hneď niekoľko projektov zameraných na rozvoj regiónu, aby bolo možné bojovať proti žiadosti ekologických aktivistov na vytvorenie pásma z najvyšším stupňom ochrany prírody („Triple A“ conservation project).

„Je nevyhnutné vybudovať vodnú elektráreň na rieke Trombetas (pozn. red.: jeden z prítokov rieky Amazon), most Óbidos cez rieku Amazon a implementovať diaľnicu BR-163 až po hranice,“ píše sa  v uniknutom dokumente, na ktorý sa odvoláva mimovládka OpenDemocracy.

Ochrana pľúc zeme

Takzvaný „troj-áčkový“ projekt na ochranu prírody („Triple A“ conservation project), ktorý tak prekáža brazílskej vláde je iniciatívou organizácie Gaia Amazonas v spolupráci s ďalšími mimovládkami a vládami iných krajín. Cieľom projektu je vytvoriť chránený koridor amazonského pralesa široký 135 miliónov hektárov, ktorý by siahal od predhoria Ánd cez Amazon až po Atlantický oceán.

Amazonské pralesy produkujú až 20 percent kyslíka v atmosfére. Už v roku 2014 odborníci varovali, že neuvážené odlesňovanie Amazónie môže spôsobiť vážne lesné požiare, ktoré by mohli z roka na rok premeniť „pľúca Zeme“ na vyprahnutú púšť.

Amazonský inštitút pre výskum životného prostredia (IPAM) v reakcii na otázku, kto môže za súčasné, rekordne rýchle, šírenie veľkého množstva požiarov potvrdzuje tvrdenia spred niekoľkých rokov: Za rekordným počtom požiarov v Amazónii je jednoznačne zámerné odlesňovanie spojené nielen s nelegálnou ťažbou dreva, ale aj neuváženým rozvojom

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Z COVID-19 sa v Čile zotavila 111-ročná žena

Z COVID-19 sa v Čile zotavila 111-ročná žena

Stojedenásťročná Juana Zúňiga sa stala najstaršou pacientkou v Čile, ktorá vyhrala boj s novým koronavírusom. Oznámili to tamojšie úrady, na ktoré sa odvoláva spravodajský portál BBC. Ochorenie COVID-19 diagnostikovali žene po tom, čo sa koronavírus rozšíril v opatrovateľskom..