Vítaní sú iba konzervatívci Hlinovho typu. Nie je normálne bojovať proti ľahkým drogám a homoadopciám, presviedča Bihariová

Irena Bihariová (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Ak chceli progresívci otvorene vyhlásiť opačnému spektru kultúrnu vojnu, včera sa k tomu nebezpečne blízko priblížili. Slovami Ireny Bihariovej, podpredsedníčky strany PS, prijateľní sú iba tí destilovaní konzervatívci „Hlinovho typu“ a požiadavky na odmietnutie ľahkých drog, Istanbulského dohovoru či homosexuálnych adopcií podľa nej nie sú v tomto storočí „normálne“.

Posledné prieskumy verejnej mienky okrem iného prognózovali pre Progresívneho Slovensko nelichotivý výsledok. Strana, o ktorej sa minulý rok v máji špekulovalo ako o možnom víťazovi volieb, bude nakoniec rada aj za štvrtú či piatu pozíciu a miestenky v Národnej rade.

Namiesto prezentácie svojich kvalít sa však v posledných fázach kampane uchýlila skôr k útokom na svojich rivalov a – čo je ešte paradoxnejšie – aj na potenciálnych koaličných partnerov, konkrétne na OĽaNO a Kresťanskú úniu na jeho kandidátke.

Zmätený teológ Ondrej Prostredník hovorí o fundamentalistoch na Matovičovom chrbte, Poliačik zase veští hyperkonzervatívnu vládnu zostavu a azda najviac sa v tomto ohľade opustila podpredsedníčka strany Irena Bihariová.

Od tmárskych konšpirátorov až po fundamentalistov

Či to bol zámer, alebo nedopatrenie prameniace z predvolebnej stresovej situácie, nevedno, avšak popri svojom konkrétnom útoku na matovičovcov vyprodukovala aj všeobecný manifest, ktorý, zdá sa, zadefinoval nový prístup progresívcov ku konzervatívnemu spektru.

„Ak budú platiť plus-mínus výsledky podľa posledných prieskumov, nepríjemným ‚vedľajším účinkom‘ úspešne zostavenej protismeráckej koalície bude to, že bude tvorená absolútnou prevahou konzervatívcov,“ sťažuje sa v úvode príspevku politička.

Potom však dodáva, že „štandardní konzervatívci Hlinovho typu“ sú v politike vítaní a dôležití, avšak nie takí, ktorí sa „pohybujú niekde na osi od tmárskych konšpirátorov až po fundamentalistov“.

Ale veď je 21. storočie!

A čo konkrétne Bihariovej na týchto ľuďoch prekáža? Aj na to nájdete v texte odpoveď. Podľa jej mienky totiž nie je normálne, aby v 21. storočí (mimochodom, pani progresívka, to je stále len časový údaj a nie kvalitný argument, prečo treba zbúrať všetky súčasné paradigmy) išiel niekto do vlády s týmito podmienkami:

Boj proti Istanbulskému dohovoru poznačenému gender ideológiou, nepripustenie poslaneckého návrhu za uzákonenie registrovaných partnerstiev, boj proti ľahkým drogám a boj proti adopciám detí homosexuálnymi pármi.

Dodáva, že pravda (s ktorou už PS-kári dozaista zavítali na patentový úrad) je vytláčaná pološialenými verziami, ktoré živí konšpiračná scéna a tmárstvo je legitímnou politickou ponukou.

Na nebi vás prosím, liberálni bratia a sestry

„Na nebi vás prosím, liberálni bratia a sestry, nech už aj máte akékoľvek výhrady k PS-ku, čím menší mandát mu dáte, tým slabšia bude jeho schopnosť hájiť liberalizmus,“ uzatvára politička štýlom, ktorý hovorí sám za seba.

Summa summarum, ak ste doteraz nechápali, do akej miery mladí politici či nová sila (alebo naopak?) pohŕda hodnotami svojich politických rivalov, tu to máte čierne na 5 gramov bieleho bielom.

Etalónom skutočného konzervativizmu je pre nich niekdajší mečiarovec Alojz Hlina, ktorého kritizujú všetci výraznejší bývalí členovia KDH či veľká časť konzervatívnej verejnosti. A to tiež len dovtedy, dokým ho budú pri zostavení vlády potrebovať.

Dobrí sú iba nekonzervatívni konzervatívci

Naopak, neprijateľní konzervatívci sú pre nich (a teraz pozor) tí, ktorí blokujú Istanbulský dohovor vraj kvôli pavedeckej gender ideológii, nevoňajú im registrované partnerstvá, prekážajú im ľahké drogy či majú tú drzosť ohradzovať sa voči homosexuálnym adopciám.

Ergo, žiadni skutoční konzervatívci pre nich prijateľní vlastne nie sú. Tých potrebujú mať zahnaných do kúta, mediálne zlynčovaných, ustráchaných a zrieknutých všetkých svojich ideálov o svete, v ktorom nie je pokrok hodnotou samou o sebe.

Žiadne elementárne národné povedomie, rešpekt ku kultúrnemu dedičstvu, neohybné morálne princípy, kresťanská náuka, nulová tolerancia drog, viera vo význam tradičnej štruktúry rodiny (otec, mama, deti) či čokoľvek konzervatívne, čo si sem dosadíte, pre nich nemá hodnotu (česť výnimkám).

Ďakujeme pani Bihariová, rozumieme

Zabudnite na to, že títo ľudia sa s vami potrebujú zhovárať, zdieľať verejný priestor, urobiť kompromis a raz svoju stupňujúcu sa agendu jednoducho utnúť a relatívne pokojne spolunažívať.

Kým pred 100-150 rokmi boli konzervatívci právom hanení za svoju bigotnosť, dnes vám progresívci s kľudom Angličana naložia aj za prehlásenie, že existencia genderfluidov je sprostosť a že homosexuálny pár dvoch mužov nemá z biologickej podstaty právo na zaobstaranie si potomka. A bude horšie. Možno oveľa horšie.

Ak by sme tento článok uzavreli tvrdením, že Irena Bihariová zhodila masku a vyhlásila týmto príspevkom regulárnu kultúrnu vojnu, zrejme by sme neboli ďaleko od pravdy.

AJ O TOMTO BUDÚ TIETO VOĽBYSom rada, že viacerí komentátori a aj verejnosť správne upozorňujú na jednu anomáliu…

Posted by Irena Bihariová • Progresívne Slovensko on Monday, February 24, 2020

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter