Autori projektu Sviňa sa priblížili k tým, na ktorých praktiky chceli upozorniť, píše biskupstvo

Z filmu Sviňa (Zdroj: Youtube.com)

Nitrianske biskupstvo tvrdí, že tvorcovia filmu sviňa spojili korupčnú kauzu so zábermi ich biskupstva. Tým sa mali autori filmu priblížiť k tým, ktorých praktiky kritizujú.

„Žiaľ, autori projektu Sviňa sa priblížili k tým, na ktorých praktiky chceli upozorniť,“ napísalo biskupstvo na Facebooku s tým, že očakáva od tvorcov ospravedlnenie, no zároveň nepredpokladá, že „v sebe nájdu dostatok sebareflexie“.

Biskupstvo si je vedomé toho, že film je uvádzaný prehlásením o vymyslených postavách a udalostiach, ktoré sú podobnosťou „čisto náhodné“. Ako však pripomína, uvažujúcemu divákovi sú zrejmé hlavné „osoby a obsadenia“ korešpondujúce s reálnym životom. „Žiaľ, v prípade časti príbehu týkajúceho sa fikcie biskupstva boli použité reálne zábery Biskupského úradu v Nitre a rovnako boli do deja vtiahnuté rokovania ohľadne „odpredaja“ nehnuteľností pre spoločnosť Ministerstva hospodárstva – MH Invest,“ komentuje na Facebooku.

Biskupstvo sa vyjadruje aj k údajných fikciám, ktoré sa odohrali v projekte SVIŇA, a ktoré sa dotýkajú Cirkvi. „Biskupstvo Nitra pozemky pod automobilku Jaguár nepredalo a bolo, podobne ako stovky iných vlastníkov, vyvlastnené za identickú cenu ako všetci ostatní účastníci týchto konaní,“ ozrejmuje napríklad.

Tvorcom projektu sa podľa biskupstva podarilo zrealizovať presne to isté, na čo chceli svojim projektom kriticky upozorniť. „Že ľudia, ktorí majú prostriedky, moc a vplyv, dokážu pre získanie svojho postavenia, úspechu a zisku, pošliapať česť iných ľudí a inštitúcií, a tak ich obrať nielen o dobré meno, ale v kritických prípadoch aj o život,“ píše biskupstvo s tým, že táto moc nemusí byť len moc politická alebo finančná, ale stačí mediálna.

„Autorom projektu SVIŇA sa rovnako majstrovsky podarilo oddeliť legálnosť projektu od morálnosti alibistickým prehlásením o fikcii príbehu,“ vysvetľuje biskupstvo. „Akákoľvek obhajoba vyznieva trápne, keďže všetko je legálne, nestíhateľné, aj keď zároveň nemorálne,“ dodáva. Aj týmto podľa biskupstva tvorcovia filmu Sviňa ukázali, že je mnoho vecí v našej spoločnosti, ktoré sú v „súlade so zákonom“, ale sú zároveň nemorálne.

Vyjadrenie Nitrianskeho biskupstva k projektu pod názvom "Sviňa"Vzhľadom na aktuálne bežiacu prezentáciu…

Gepostet von Biskupstvo Nitra am Samstag, 22. Februar 2020

— STE

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slováci môžu oddnes cestovať na Ukrajinu

Slováci môžu oddnes cestovať na Ukrajinu

Na územie Ukrajiny môžu oddnes vstúpiť cudzinci, pričom sa na hraniciach musia preukázať poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s liečbou ochorenia COVID-19. Poistenie musí byť platné počas celého pobytu v Ukrajine a uzatvorené v..