Objavilo sa nové VIDEO. Kiska so Šuligom osobne rieši pozemky, posúvanie peňazí aj útok vo Važci

Andrej Kiska (Zdroj: youtube.com)

AKTUALIZOVANÉ Mediálnou správou dňa sa stáva nové video, na ktorom sa objavil Andrej Kiska v debate s Michalom Šuligom, ktorý participoval na nelegálnych prevodoch pozemkov pri Poprade. Záznam vrhá na bývalú hlavu štátu ešte väčší tieň podozrenia z nelegálnej činnosti a vedomosti o nej. Je taktiež zrejmé, že diskusia je stará len niekoľko týždňov. Andrej Kiska pred niekoľkými dňami varoval, že ďalšie kompromitujúce video sa môže objaviť. Tvrdí, že ide o aktivitu človeka blízkeho strane Smer.

Dnes pred obedom obdržala redakcia Denníka S spolu s inými celoštátnymi médiami nové video týkajúce sa pozemkových káuz Andreja Kisku. Pred vydaním nového materiálu pritom varoval sám exprezident.

Narozdiel od prvého záznamu je však diskreditačný potenciál tohto záznamu väčší. Vystupuje v ňom totiž osobe aj sám šéf strany Za ľudí spolu s kontroverzným Michalom Šuligom.

Zábery pochádzajú pravdepodobne z neidentifikovanej kaviarne či iného zariadenia a celé video trvá viac ako 12 minút, pričom v prvých štyroch sa nachádza zložité vysvetlenie všetkých nezákonných či údajne nezákonných procesov týkajúcich sa popradskej pozemkovej mafie operujúcej v 90. rokoch.

“Či sú kradnuté alebo neukradnuté, keď osvedčené, tak ukradnuté. Koľkí majú v Tatrách také pozemky, oveľa väčšie. Keby si nebol prezident, každý na to s*re, tak si vezmi, je tak?” hovorí Šuliga. Z videa nie je počuť, že by sa Kiska voči týmto tvrdeniam nejako ohradil.

Neskôr vraví: “Ja akurát chcem, že potom jak Julovi tých 2000 posunieš? Zavoláš? Niekto donesie?.” Po tomto mu exprezident Kiska odpovedá tak, že „nejak domyslite, však to je malá suma, to vymyslíme,” reaguje Kiska, pričom sa s najväčšou pravdepodobnosťou bavia o bielom koňovi Júliusovi Sirockom (viac nižšie).

Ako to fungovalo

Modus operandi tejto mafie spočívalo v podvodných vydržaniach, čo je právny inštitút, na základe ktorého osoba, ktorá istý čas užíva nehnuteľnosť, túto nehnuteľnosť aj skutočne získa do riadneho vlastníctva na základe notárskeho osvedčenia.

V Kiskovom prípade mal podvod prebehnúť tak, že pozemok zubára Franca vydržala spoločnosť Agras, ktorej predstaviteľ Vojtech Klimek bol šéfom štátneho majetku vo Veľkom Slavkove. Zápisnicu overoval notár Igor Čabra.

Po vydržaní Agras predal pozemok údržbárovi Júliusovi Sirockému (o ktorom sa Kiska a Šuliga rozprávajú vo videu), ktorý bol pravdepodobne len nastrčený biely kôň, a ten ho obratom o pár dní predal Kiskovi. Ako píše Denník N, všetko dohadoval Šuliga.

Kiska sa počas sporu so zubárom Francom bránil, že o týchto spôsoboch nevedel, že bol oklamaný a Šuligu v podstate predtým nepoznal.

Kúpnu zmluvu na Francov pozemok od firmy Agras však podpísal až 26. mája 1999, čo by znamenalo, že sa bol na nehnuteľnosť pozrieť najneskôr v tento mesiac. Lenže tento pozemok bol podvodným spôsobom vydržaný až 3. júna, čo by znamenalo, že si ho pozeral ešte pred jeho odcudzením.

Kiska takisto tvrdil, že sprostredkovateľa predaja pozemkov Michala Šuligu videl pri obhliadke prvýkrát v živote. Šuliga pritom pre exprezidenta pracoval pri zakladaní jeho nebankoviek a na súde ho oslovoval krstným menom.

V rovnakom období kúpil Kiska od Agrasu a Stavrey Michala Šuligu dokopy až 10 pozemkov.

Kiska hovoril o Ficovej pomste, varoval pred ďalším videom

Kiska v reakcii na prvé zverejnené video uviedol, že ide o pomstu šéfa Smeru. „Robert Fico mi sľuboval pomstu a útoky, ak ho nevymenujem za predsedu Ústavného súdu a už je to akože anonymne tu. Veľmi sa bojí ďalšej prehry vo voľbách, a preto som dlhodobo hlavným terčom Smeru aj v tejto predvolebnej kampani,“ napísal líder strany Za ľudí na Facebooku.

Exprezident povedal že v prvom prípade šlo jednoznačne o amatérsky zinscenované video na štýl Kočnera. „Je to primitívne video, dvoch veľmi zlých a nedôveryhodných hercov, ktorých vyšetruje polícia za rôzne podvody. Obaja rozprávajú podľa zjavne predpripraveného scenára a je to až tragikomické,“ bránil sa Kiska.

Líder strany Za ľudí zároveň podal trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie. Kiska zároveň varoval, že sa môže objaviť ďalšie kompromitujúce video. Exprezident tvrdí, že za touto aktivitou stojí človek blízky strane Smer.

Kiskova reakcia

Denník S so žiadosťou o reakciu oslovil aj stranu Za ľudí. Skôr ako stihla prísť odpoveď, mal Andrej Kiska o 15:30 tlačovú konferenciu. Na nej uviedol, že druhý záznam, na ktorom je so Šuligom je zostrihaný.

Kiska dodal, že očakával takéto kroky proti svojej osobe a varoval, že antikampaň proti nemu, ktorú označil za špinavú, bude pokračovať. Obvinili z nej stranu Smer.

„Fico ma neznáša, nenávidí a spraví všetko preto, aby ma poškodil,“ povedal Kiska na tlačovke, o ktorej sme podrobnejšie informovali TU.

— TOD/STE

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...