Kiska obvinil Pellegriniho v priamom prenose: Osobne ste ma s Ficom vydierali

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Dnes sa v relácii RTVS O 5 minút 12 stretli exprezident a líder strany Za ľudí Andrej Kiska a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Politici hovorili o sociálnych opatreniach vlády, kompromitujúcom videu o Andrejovi Kiskovi, o zahraničných Slovákoch či migrantoch. Najzaujímavejší moment však prišiel vo chvíli, keď Kiska obvinil Pellegriniho, že ho osobne s Ficom vydieral.

Vláda tento týždeň bez účasti ministrov strany Most-Híd schválila viaceré sociálne opatrenia, vrátanie zdvojnásobenia rodičovského príspevku, 13. dôchodok ako aj zrušenie diaľničných známok. Opozícia tieto opatrenia kritizovala ako prejav zúfalosti.

Toto sú opatrenia, ktoré majú slúžiť ľuďom, povedal Pellegrini s tým, že pomôžu rodinám s deťmi alebo seniorom. Premiér povedal, že tieto opatrenia nevníma ako predvolebnú korupciu, ale ako potrebný krok, pretože sa obáva, že po voľbách sa tu v tomto smere nebude nič robiť.

Šéf strany Za ľudí konštatoval, že vyšší dôchodok ako aj rodičovský príspevok si ľudia zaslúžia, no ide podľa neho o odvracanie pozornosti strany Smer od káuz strany a jej prepojenia na podnikateľa Mariana Kočnera. Podľa Kisku je pritom protizákonné riešiť takéto návrhy v skrátenom legislatívnom konaní.

Potrebné opatrenia alebo volebná korupcia?

Pellegrini sa ohradil voči vyjadreniam Kiskovej spolustraníčky Veroniky Remišovej, že ide o škodlivé opatrenia alebo voči krokom časti opozície, ktorá podáva trestné oznámenie, pretože podľa jej mienky môže ísť o trestný čin. Kiska upozornil, že návrhy sa chystá podporiť aj strana ĽSNS, čo podľa neho poukazuje na dohodu Smeru a „fašistov“.

„Žiadna dohoda s ĽSNS nie je,“ reagoval premiér na slová exprezidenta, že sa tu dá pozorovať aj isté spájanie sa s „fašistami“, keďže ĽSNS chce za sociálne opatrenia vlády zahlasovať.

Kiska upozornil, že Smer odmietol presadzovať stratifikáciu nemocníc práve z toho dôvodu, že ide zásadnú reformu, ktorá by sa nemala robiť tesne pred voľbami. Teraz však pri padajúcich preferenciách problém so zásadnými krokmi v sociálnej oblasti nevidí. „Prečo nespravíme zo Slovenska skutočný sociálny štát?“ Spýtal sa šéf strany Za ľudí s tým, že smerácke sociálne opatrenia nie sú robené dostatočne adresne a voči naozaj chudobným ľuďom.

„On (Kiska, pozn.) si nevie predstaviť, čo je to 25 eur navyše,“ odpovedal Pellegrini na margo zvýšenia príspevku na dieťa, pričom dodal, že Kiska je bohatý človek. Vládne opatrenia si je možné podľa Pellegriniho dovoliť, keďže vláda zlepšila výber daní, pričom aj hospodársky rast ekonomiky bol za minulý štvrťrok lepší, ako sa očakávalo.

Kiska upozornil, že na Slovensku preplácajú poisťovne len 25 percent ceny liekov, zatiaľ čo aj v Rumunsku je to 60 percent. Sociálne opatrenia pritom boli podľa Kisku robené len na základe vyššieho zadlženia každého jedného občana.

Kiska: Vydierali ste ma na Bôriku

„Slovensko má 12. najnižší dlh v Európe,“ reagoval Pellegrini. Pripomenul, že do zdravotníctva v tomto roku ide najvyšší objem peňazí. Pokiaľ ide o vraždu Jána Kuciaka a obvineného Mariana Kočnera, Pellegrini zdôraznil, že jeho prioritou bolo vraždu vyšetriť a páchateľov potrestať. To sa podľa premiéra aj deje. Upozornil, že sa vyšetrujú aj ďalšie veci.

„Pri Kočnerovi je to okej, pri Bašternákovi je to okej,“ hovoril Pellegrini o postoji Kisku k práce polície a pripomenul, že Kiska sa sťažuje, až keď sa trestné stíhanie týka jeho.

„Pán premiér. Vy ste tam boli, vy ste sedeli na Bôriku, keď ste vy s Ficom mi povedali, že pokiaľ Fica menujem na ústavný súd, že všetko, všetky kauzy sa ukončia. Akonáhle som ho nemenoval a Fico musel stiahnuť, pretože ja sa vydierať nenechám a som povedal, že nikdy, akonáhle som to povedal, zrazu sa zjavilo že obvinenie,“ obvinil Kiska v priamom prenose Pellegriniho.  

Pellegrini tvrdenie Andreja Kisku poprel. „Kto by sa bavil o daňových podvodoch pána Kisku. On má na to doklady. Keď sa mu na to prišlo, urobil neviem koľko opravných priznaní. Okamžite tie peniaze rýchlo rýchlo vracal a tak ďalej. Sám v rozhovore povedal, že si svoju kampaň dával do nákladov kvôli tomu, lebo to bral ako biznis model, lebo očakával, že keď sa stane prezident, tak cez nejaké prednášky si to všetko vráti a s bratom si to všetko vrátia. Veď to povedal on. Raz mu to asi nevyšlo, tak ide predsa len do veľkej politiky ďalšej,“ povedal premiér.

Premiér konštatoval, že je tu vidieť dvojitý meter. Pripomenul, že keď Alena Zsuzsová na súde povedala, že pozná osobne Daniela Lipšica, médiá sa tým dostatočne nezaoberali. Keď však niečo v Kočnerovej komunikácii zaznie o predstaviteľoch vlády, média sa týmto prípadom venujú podrobne.

Video o údajných podvodoch Andreja Kisku

Kiska sa vyjadril aj k nedávno zverejnenému videu, na ktorom sa kontroverzný podnikateľ Michal Šuliga a mafián Milan Reichel rozprávajú o jeho údajných podvodoch s pozemkami. „Išlo o nádherne zinscenované video so zlými hercami,“ tlmočil svoj dlhodobý postoj exprezident. Uviedol tiež, že v závere videa je vidieť, ako niekto ide kameru vypnúť. Kiska zopakoval, že ide o súčasť predvolebného boja Smeru.

„My môžeme aj za to, že nasneží,“ reagoval premiér  a upozornil, že pred voľbami sa zverejňuje všeličo. Kiska konštatoval, že si nie je istý, či ešte niečo z „tej Kočnerovej threemy“ vôbec ešte musí vyjsť, aby to imidž Smeru viac poškodilo.

„Majú to len vybraní ľudia,“ pripomenul Pellegrini a dodal, že „Kočnerova knižnica“ sa nachádza v Česku. Bolo by podľa Pellegriniho veľmi zvláštne, keby sú dáta o nemeckej kauze na Slovensku a informácie o rôznych ľudí z tejto kauzy by boli postupne posielané do Nemecka. Premiér povedal, že nechápe, prečo novinári jednoducho neposlali všetkým ľuďom mail s prístupovým kódom ku Kočnerovej komunikácii.  

Zahraniční Slováci a migranti

V závere relácie sa politici rozprávali o rozdieloch v regiónoch a Slovákoch v zahraničí. Ministerka vnútra Denisa Saková totiž nedávno vyzvala voličov v regiónoch, aby prišli voliť a tým zabránili tomu, aby vládu zvolili Bratislavčania a Slováci v zahraničí. Podľa Pellegriniho šlo o legitímnu výzvu, keďže slabá účasť v regiónoch by výsledky naozaj mohli oslabiť. Andrej Kiska upozornil, že podľa neoficiálnych údajov je v zahraničí až 250-tisíc Slovákov, ktorí tam šli pracovať aj pre zlé výsledky minulých vlád. Smer sa pritom podľa jeho názoru chváli nízkou nezamestnanosťou, ktorá však vyplýva aj z vysokého počtu pracujúcich v zahraničí.

Reč prišla aj na migrantov, keď Pellegrini uviedol, že maďarský premiér Viktor Orbán mu osobne povedal, že naši južní susedia evidujú obrovský nárast v prichádzajúcich migrantoch na hraniciach. Maďarskí policajti dokonca museli použiť strelné zbrane. Pripomenul, že Slovensko patrí medzi najbezpečnejšie krajiny.

Kiska ešte stihol vyjadriť obavu, že hlasovanie ĽSNS so Smerom, stretnutie ministerky vnútra Sakovej s Kotlebom či obhajoba Mazureka zo strany Roberta Fica poukazujú, že hrozí vláda ĽSNS so Smerom. Pelelgrini to označil za klamstvo a dodal, že okrem s ĽSNS nevylučuje Smer spoluprácu zo žiadnou stranou.

— STE

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...