Ak by Slovensko nekúpilo stíhacie lietadlá, o prácu by prišli stovky ľudí, hovorí ministerstvo obrany

F-16C Block 52 (Zdroj: Thinkstock)

Ak by Slovensko nekúpilo stíhacie lietadlá, o prácu by prišli stovky ľudí a ochrana vzdušného priestoru by stála viac ako 50 miliónov eur ročne. Slovenská republika by následne iným ozbrojeným silám musela umožniť využívanie našich letísk. Jednalo by sa o stratu našej obranyschopnosti aj suverenity na letiskách.

Slovenske ozbrojené sily by stratili prakticky natrvalo svoju pozíciu v ochrane vzdušného priestoru, a to ako jeden z mála štátov v Európe. Ide o nespochybniteľné fakty na základe dôkladných odborných analýz. Ministerstvo obrany SR sa preto dôrazne ohradzuje voči medializovaným tvrdeniam, ktoré zazneli v Rádiu Expres, že ochrana vzdušného priestoru spojencami by daňových poplatníkov ročne stála “iba” 10 miliónov eur.

Rezort obrany zároveň odmieta, aby obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky a jej občanov, boli predmetom politického súboja. Je absolútne vylúčené, aby ochrana vzdušného priestoru bola zabezpečená iba 3D rádiolokátormi, ako to tvrdí jedna z politických strán, ktorá túto tému zneužíva klamstvami. Ochrana vzdušného priestoru je komplexný systém prvkov, ktoré sa nedajú od seba oddeliť.

Je tiež dôležité pripomenúť, že regióny v okolí Sliača a Záhoria (letisko Kuchyňa slúži okrem dopravného aj ako záložné letisko pre stíhacie lietadlá), sú vyslovene naviazané na letecké základne. Navyše prítomnosť vojakov v týchto lokalitách výrazne zvyšuje aj príjmy v oblasti cestovného ruchu, keďže na letiskách sa často konajú medzinárodné cvičenia a vlastné ubytovacie kapacity ozbrojeným silám nestačia.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...