Od polnoci si od prieskumov konečne oddýchnete. Začína sa moratórium

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Politologička z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová zdôrazňuje, že ak agentúra počas moratória zverejní prieskum, dopúšťa sa priestupku.

Na Slovensku od polnoci platí moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky pred parlamentnými voľbami. Iniciatíva 50dni.sk však počas volebného moratória zašle ľuďom, ktorí finančne prispeli, výsledky dvoch prieskumov verejnej mienky.

Politologička z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová zdôrazňuje, že ak agentúra počas moratória zverejní prieskum, dopúšťa sa priestupku.

Iniciatíva 50dni.sk už vyzbierala dostatok peňazí na objednávku dvoch prieskumov verejnej mienky počas volebného moratória pred februárovými parlamentnými voľbami.

Na objednávku prieskumov bolo potrebné vyzbierať 31-tisíc eur, pričom k dnešnému dňu dosiahla čiastka výšku 44 286 eur. Spoločné prieskumy verejnej mienky uskutočnia agentúry AKO a Focus. Ich výsledky zašlú podporovateľom 20. a 26. februára.

Politologička z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová zdôraznila, že ak by bol počas moratória zverejnený prieskum, ide o priestupok. „Hypoteticky by počas dvojtýždňového moratória bolo možné pracovať s dátumovo staršími prieskumami verejnej mienky. Treba si uvedomiť, že na internete sú voľne dostupné prieskumy volebných preferencií jednotlivých politických strán zverejnených do 14. februára, ku ktorým sa bez problémov dá pár klikmi dostať. Voliči sa tak k informáciám dostanú aj v čase moratória,“ vysvetlila politologička.

Výsledky volebných prieskumov sa nesmú zverejňovať od 15. februára od 0:00 do 29. februára do 22:00. Poslanci Smeru, Slovenskej národnej strany a Ľudovej strany Naše Slovensko presadili v NR SR návrh novely volebného zákona, ktorým sa predĺžilo moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní.

Prezidentka Zuzana Čaputová však podala začiatkom decembra pre novelu podnet na Ústavný súd (ÚS) SR a požiadala o pozastavenie jej účinnosti. Plénum ÚS jej vyhovelo, čo znamená, že platí doterajšie 14-dňové moratórium na prieskumy pred voľbami, ktoré budú 29. februára. O kreslá v NR SR zabojuje celkovo 25 politických subjektov.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter