Globsec sa zaradil k Širokému a Kmotríkovi, píše podpredsedníčka PS Zora Jaurová

Konferencia Globsecu (Zdroj: SITA)

Výhovorka ako od Uhríka či Mizíka, kritizuje podpredsedníčka Progresívneho Slovenska šéfa organizácie Globsec. Členovia Globsecu sú súčasťou občianskeho združenia, ktoré sa malo dohodnúť s vládou, aby im bola prisľúbená dotácia na výstavbu národného kongresového centra. Takto sa však mali obísť všetky štandardné pravidlá.  

Kritika plánovanej výstavby Národného kultúrneho a kongresového centra neutícha. Po hnutí OĽaNO sa k tejto téme vyjadrila aj podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zora Jaurová v príspevku na sociálnej sieti Facebook.

V úvode príspevku kritizuje vládu, že sa takýmto spôsobom, schválením projektu tohto centra, snaží zachrániť si padajúce preferencie predvoľbami. Tá schválila štátnu pomoc vo výške 60 miliónov eur na výstavbu spomínaného centra, ktoré realizuje občianske združenie, v ktorom sa nachádzajú niekoľkí hudobníci, ale hlavne aj organizátori Globsecu.

UHRÍK NIE JE HISTORIK A ŠÉF GLOBSECU NIE JE LEGISLATÍVNY EXPERT….Popri iných donebavolajúcich nehoráznostiach a…

Gepostet von Zora Jaurová • Progresívne Slovensko am Donnerstag, 13. Februar 2020

Široký a Kmotrík

Globsec sa tak bohužiaľ zaradil k „developerom“ typu Široký a Kmotrík, ktorí si dokázali vo vláde vybaviť, aby ich netransparentne realizované súkromné výstavby vyhlásila za „národné“ projekty a dotovala bez dodržania štandardných pravidiel,“ vyčíta organizácii podpredsedníčka PS.

Vysvetľuje, že táto štátna dotácia bola schválená bez toho, aby bolo jasné, aký je to projekt, koľko bude stáť, kto ho bude stavať a aké si bude klásť podmienky. „Globsec dokonca odmietol zverejniť štúdiu EY, na ktorej analýzu sa zámer odvoláva,“ píše ďalej Jaurová.

Vidí to tak, že sa združenie s vládou jednoducho dohodlo, vďaka čomu im bola prisľúbená spomínaná dotácia, v protiklade s pravidlami o narábaní s verejnými zdrojmi. Podotýka však, že si uvedomuje dôležitosť budovania modernej infraštruktúry pre Slovensko.

Účel nesvätí prostriedky

Takéto kongresové a kultúrne centrum chýba našej krajine aj Bratislave ako hlavnému mestu už dlho, to však nie je dôvod na obchádzanie pravidiel. „Žiadny účel nesvätí porušovanie základných pravidiel, rezignáciu na hodnoty, či pokútne vybavovanie si výhod,“ vysvetľuje podpredsedníčka.

Táto situácia ju trápi o to viac, že v Globsecu pracuje množstvo ľudí, ktorých si predsedníčka strany Progresívne Slovensko váži a rešpektuje. „O to viac ma zaráža a priam bolí, ak šéf Globsecu Robert Vass na otázku novinára, či mu neprekáža obídenie všetkých pravidiel odpovedá vetou – „My nie sme legislatívni experti,“ píše.

Túto odpoveď prirovnáva k vyjadreniu europoslanca Milana Uhríka alebo poslanca Stanislava Mizíka, oboch zo strany ĽSNS. A zatiaľ, čo od nich podobné alibistické vyjadrenia neprekvapujú, od riaditeľa medzinárodného think-tanku „by som očakávala viac“.

Na konci príspevku Jaurová vyslovuje nádej, že v Bratislave raz bude stáť pekná verejná stavba, ktorá bude slúžiť ľuďom, pričom vznikne v rámci všetkých pravidiel. „Možno by bolo fajn začať ešte raz od začiatku, milí kolegovia z Globsecu…“ zakončuje podpredsedníčka.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...