Na výstavbu Národného kultúrneho a kongresového centra dá vláda 60 miliónov eur

Bratislava - ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

V Bratislave by sa malo postaviť Národné kultúrne a kongresové centrum v sume do 60 miliónov eur. Ministri to dnes na vláde schválili. Ako uvádza návrh Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu, cieľom je vytvoriť moderné a multifunkčné centrum. To by malo organizovať a hostiť národné aj svetové kongresové a kultúrne podujatia rôzneho charakteru.

Návrh úradu predložilo Občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC). Predstavitelia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) nesúhlasia s rozhodnutím vlády uvoľniť dotáciu 60 miliónov eur dva týždne pred voľbami do súkromných rúk. Poukazujú na to, že projekt neprešiel hodnotením Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií.

Združenie vo svojom návrhu uviedlo, že Bratislava je jediným hlavným mestom v Európe, ktoré nemá kongresové a kultúrne centrum či dokonca mestskú kultúrnu halu. Potrebu centra Slovensko podľa nich pocítilo pri predsedníctve v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe či Visegrádskej štvorky. „Chýbajúcim kultúrno-kongresovým stánkom prichádzame o potenciál priniesť do krajiny špičkových odborníkov, vplyvné osobností či investorov,“ vysvetlilo.

Financovanie výstavby projektu chcú zriadiť cez účelovú dotáciu, ktorú bude čerpať občianske združenie NKKC v celkovej sume do 60 miliónov eur. Ak by si výstavba projektu vyžiadala zvýšené náklady, chce ich združenie hradiť prípadným kapitálovým vstupom investora či bankovým úverom alebo kombináciou týchto možností. Čerpanie dotácie je naplánované na obdobie šiestich rokov – 2021 až 2026. Stavbu chcú začať v januári 2023 a v decembri 2025 stavbu skolaudovať.

Predstavitelia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) nesúhlasia s rozhodnutím vlády uvoľniť dotáciu 60 miliónov eur dva týždne pred voľbami do súkromných rúk. Prekáža im tiež, že projekt neprešiel hodnotením Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií. „Pellegrini sa zrejme veľmi rýchlo učí od svojho majstra Roberta Fica. Nejde o žiadnu novú a už vonkoncom nie zodpovednú zmenu,“ vyhlásil Eduard Heger (OĽaNO).

Zdôraznil, že sa neuskutočnila žiadna verejná diskusia o tom, kde by kongresové centrummalo byť, aké veľké by malo byť a čomu by malo slúžiť. „Kam sa tak Pellegrini ponáhľa, keď sa v materiáli uvádza, že centrum má byť dokončené až v roku 2026?“ spýtal sa Heger. Podľa neho vládny materiál uvádza, že peniaze sa na výstavbu majú uvoľniť z kapitoly všeobecnej pokladničnej správy. „Čo to znamená? Že v rozpočte o tom nie je ani chýru a ani slychu. Je jednoznačné, že zrejme ide o veľkú volebnú horúčku pána premiéra,“ povedal poslanec. Upozornil, že vlani firma Immocap predstavila projekt kongresového centra. Poslanec sa preto spýtal, načo má mať Slovensko iné kongresové centrum, respektíve či sa verejné zdroje majú použiť na projekt súkromnej firmy.

Poslankyňa OĽaNO Natália Milanová povedala, že oceňuje iniciatívu umelcov, ktorí sa rozhodli založiť občianske združenie a pohnúť veci dopredu s projektom kultúrneho a kongresového centra. „V žiadnom prípade nespochybňujeme cieľ, aby kongresové centrum vzniklo, ale cesta vyvoláva veľké množstvo otáznikov. Prvým z nich je, prečo túto vec nerieši štát, ale ide sa cestou občianskeho združenia,” poznamenala poslankyňa.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...