Počet švédskych tínedžeriek, ktoré sú si neisté svojím pohlavím, stúpol o 1500 %

Foto - ilustračné (Zdroj: SITA)

Nárast počtu mladých ľudí, ktorí sa neidentifikujú so svojím pôvodným pohlavím, je celosvetovým fenoménom. V prípade jednej zo škandinávskych krajín ale ide o závratné čísla a krivka má ďalej stúpať. Odborník vraví, že pravý dôvod nepozná.

Švédska národná rada pre zdravie a sociálnu starostlivosť potvrdila, že v krajine došlo od roku 2008 k drastickému nárastu prípadov tzv. genderovej dysfórie, teda poruchy, pri ktorej jedinec cíti nesúlad s pohlavím, s ktorým sa narodil.

Tento trend je najviac badateľný u dievčat vo vekovej skupine 13-17 rokov, kde sa v porovnaní s obdobím pred vyše jednou dekádou zvýšil počet pohlavne neistých tínedžeriek až o 1500 %.

Podobná tendencia sa vyskytuje aj pri iných skupinách, pričom odborníci vraj nepoznajú skutočnú príčinu. „Áno, nárast je jasný, o tom nie pochýb, nevieme však, čím je spôsobený,“ povedal Peter Salmi z uvedenej rady.

Podobnými poruchami trpia však aj chlapci. Vo vekovej skupine 18-24 rokov napríklad úrady evidujú 400-percentný skok.

Švédska verejnoprávna televízia SVT, ktorá o zisteniach informovala, v tejto súvislosti tiež pripomína, že u ľudí s genderovou dysfóriou sú častokrát diagnostikované aj poruchy ako autizmus, depresia či úzkostné stavy.

Kombinácia týchto chorôb potom vedie k zvýšenému riziku samovrážd. „Ľudia s genderovou dysfóriou, ktorí spáchali samovraždu, mali tiež veľmi vysoký výskyt súbežných psychiatrických diagnóz, čo sťažuje rozlíšenie jedného od druhého z hľadiska rizika samovraždy,“ povedal Salmi.

Rastúci trend rodovej dysfórie medzi mladými ľuďmi v krajine zaznamenala aj odborná lekárka Camilla Ernstssonová. Kým v roku 2013 na jej špecializované stredisko v meste Umeå prišiel s podobným problémom jeden pacient, o 5 rokov neskôr šlo o číslo 16-17.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Libanonská vláda odstúpila v súvislosti s výbuchom

Libanonská vláda odstúpila v súvislosti s výbuchom

Libanonský vládny kabinet rezignoval v súvislosti s minulotýždňovým výbuchom v bejrútskom prístave, oznámil minister zdravotníctva. Rozhodnutie padlo pod tlakom odstúpenia niekoľkých ministrov a ďalších, ktorí vyjadrili zámer rezignovať. Stalo sa tak po dvoch dňoch protivládnych demonštrácií. "Celá vláda..