Bezák podporil kandidáta PS/Spolu. Budú sa novinári a KBS rozhorčovať ako pri angažovaní Kuffu?

Róbert Bezák (Zdroj: facebook.com)

KOMENTÁR Emeritný arcibiskup Róbert Bezák pred pár dňami v rámci predvolebnej kampane otvorene podporil kandidáta progresívcov Miroslava Kocúra. Dočkáme sa v jeho prípade odsúdenia, podobne ako pri verejnom angažovaní farára Kuffu, alebo naopak kolosálneho pokrytectva, či súťaže v mlčanlivosti?

Politické angažovanie sa duchovných v politike je staré možno ako ľudstvo samé. A rovnako stará je aj debata o tom, či je tento spôsob miešania božích a svetských záležitosti prípustný.

V kontexte moderného Slovenska je táto polemika zdá sa uzavretá a správnu odpoveď poskytli tí najpovolanejší z Konferencie biskupov Slovenska.

Jej predseda Stanislav Zvolenský totiž vyzval každého klerika, „ktorý by sa angažoval v činnosti alebo verejnej propagácii politických strán,“ aby sa takejto aktivity zdržal.

Primárnym adresátom tejto výzvy bol Marián Kuffa a liberálni komentátori tak dostali na mlátenie populárneho kňaza azda tú najvhodnejšiu palicu.

Prešlo sotva pár týždňov a nastala príležitosť otestovať, či šlo v prípade prehlásenia KBS a novinárov o túžbu po definitívnom nastolení pravidiel alebo naopak potrebu umlčať konkrétneho neposlušného farára.

Emeritný arcibiskup Róbert Bezák, stálica tzv. bratislavskej cirkevnej kaviarne, totiž 6. februára vo volebnom spote otvorene podporil kandidáta Progresívneho Slovenska Miroslava Kocúra.

„Ako sa má k tomu postaviť bežný človek fandiaci otcovi Kuffovi, ktorý niekoľko mesiacov počúva, že sa kňazi nemajú miešať do politiky?“ pýta sa autor komentára pre konzervatívny denník Postoj.

Viac ako pohľad priemerného človeka, ktorý má tohto očividného dvojakého metra dozaista plné zuby aj napriek nešikovným snahám ho ospravedlniť, treba skúmať pohľad a správanie iných.

V prvom rade tých novinárov, ktorí produkovali v menej vypuklom prípade Kuffu kvantá článkov o nutnosti kňazov strániť sa aktívneho robenia politiky a tvárili sa, že jeho názory tu hrajú sekundárnu úlohu.

A čo je ešte podstatnejšie, je nutné sledovať, ako sa k Bezákovi postaví KBS. Ak sa potvrdí predpoklad, že pri Kuffovi vyťahuje náhubky a v prípade emeritného arcibiskupa podporujúceho strany s agendou, ktorá je úplným protikladom Kristovho učenia, mlčí, bol by to škandál na entú.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Kollárovo ego dláždi progresívcom cestu k moci

Predseda Národnej rady posunul svojim egoistickým správaním celé Slovensko o podstatný kus bližšie k účasti progresívcov v parlamente. Ak k tomu v rámci nie úplne nereálnych predčasných volieb naozaj príde, už viete, na koho treba ukazovať prstom. Konzervatívci by sa však aj..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..