Prostredník, Halík, Stanke, Hríb či Kemka sa postavili za Havrana

Michal Havran (Zdroj: youtube.com)

Viaceré známe osobnosti sa postavili proti obvineniu Michala Havrana z hanobenia presvedčenia a z prečinu ohovárania za jeho článok „Pošlite Kuffu do cirkusu“. Vo zverejnenom stanovisku to na sociálnej sieti Facebook uviedol evanjelický kňaz Ondrej Prostredník.

Evanjelický kňaz a kandidát za stranu Progresívne Slovensko Ondrej Prostredník, ako aj ďalšie osobnosti verejného života, odmietli trestné stíhanie Michala Havrana. Medzi signatármi vyhlásenia na obranu novinára sú napríklad herci Miroslav Noga, Richard Stanke a Jurak Kemka, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zora Jaurová, novinár Štefan Hríb či teológovia Tomáš Halík, Miroslav Kocúr a Samuel Jezný.

📣 ODMIETAM KRIMINALIZÁCIU SATIRICKÉHO TEXTU MICHALA HAVRANA Stanovisko k obvineniu Michala Havrana„Obvinenie Michala…

Gepostet von Ondrej Prostredník • Progresívne Slovensko am Donnerstag, 13. Februar 2020

„V tomto konflikte stojíme na strane Michala Havrana a požadujeme ochranu jeho práva na slobodu slova pred obvinením z hanobenia presvedčenia a z prečinu ohovárania,“ píše sa v ich stanovisku s tvrdením, že Havran vo svojom texte opisuje zneužívanie náboženskej viery na potlačovanie individuálnych slobôd.

Stanovisko pokračuje tým, že existuje len krehká hranica medzi slobodou slova a slobodou náboženského vyznania. Poukazuje sa na to, že slovo má „veľkú moc“, a môže byť veľmi ľahko zneužité.   

Sloboda slova nemôže byť bez hraníc

Odtiaľ je len krôčik k fyzickému násiliu ochotnému siahať na zdravie a životy iných. Sloboda slova nemôže byť bez hraníc,“ píše sa ďalej v stanovisku. Podotýkajú však, že aj náboženské presvedčenie môže byť ľahko zneužité.

 „Nepovažujeme však za spravodlivé a ani prospešné, aby spoločnosť na jednej strane kriminalizovala vypuklé spôsoby odsudzujúce demontáž sekulárnych princípov nášho štátu a na strane druhej pod zámienkou ochrany náboženského vyznania chránila ľudí, ktorí ju zneužívajú na šírenie dezinformácií a nenávisti,“ píše sa na konci stanoviska.

Metafyzický predátor, ktorý nenávidí ľudí

Novinára Michala Havrana začala stíhať NAKA za prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Mal sa ho dopustiť dňa 27. júna 2018 v článku nazvanom „Pošlite Kuffu do cirkusu“ na Denníku SME.

„Ešte stále ho niektorí obhajujú tým, že pomáha bezdomovcom a feťákom, že má vlastne dobré srdce – zobral si ich k sebe domov a tam sa z nich určite stanú noví ľudia. A vraj je veľmi zbožný a vraj to iba občas preženie, ale netreba ho brať až tak vážne a hľadieť naňho prísne, lebo však, kto z nás je bez viny, nech hodí kameňom,“ napísal vtedy komentátor.

Havran ďalej v článku argumentoval, že Marián Kuffa sa diskvalifikoval podporou protipotratového zákona, strašením Istanbulským dohovorom alebo genderovou diktatúrou. Konštatoval, že Kuffa sa pasuje do role novodobého Jána Krstiteľa, no v skutočnosti pôsobí ako vyšinutý metafyzický predátor, ktorý nenávidí ľudí.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...