Chrapúňstvo a tancovanie na hroboch zavraždených. Sulík brzdil rozbehnuté kauzy o Kočnerovi, hovorí Blahová

ROZHOVOR. O hádke s bývalým straníckym šéfom Richardom Sulíkom (SaS) po filme Sviňa, o politickej situácii pred voľbami a aj o údajnom kupovaní hlasov poslancov pri voľbe bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku sme sa zhovárali s dlhoročnou poslankyňou NR SR a prvou podpredsedníčkou Demokratickej strany Natáliou Blahovou, ktorá bola vlani vylúčená z SaS.

Sú také filmy ako Sviňa potrebné?

Myslím si, že áno, ja som z filmu odchádzala s tým, že toto nie je dobrý film, pretože realita v ňom bola veľmi sploštená. Skutočnosť je na Slovensku ešte horšia ako bola ukázaná. Nebolo to prehnané. Realita je napätejšia, dramatickejšia a viac vplýva na psychiku všetkých ľudí, nielen niektorých. To, čo tu prebehlo, je morálna devastácia spoločnosti. Čo sa týka dievčat v Čistom dni, to bolo dlhodobé trápenie sa. Nešlo o jednorazovú udalosť. Ono to prebiehalo od roku 2010.

Myslím si preto, že takéto filmy sú potrebné a nie na základe vlastného pocitu, ale toho, čo ľudia hovorili po tom filme. Vraveli, že vidieť to všetko v jednej hodine je silné a ja som pochopila, že ľudia potrebujú jednoduchšie odkazy, aby pochopili a zvládli hrôzostrašnosť morálneho rozvratu spoločnosti, v ktorej žijú.

Prečo ste sa rozhodli tak tvrdo zaútočiť na vášho bývalého straníckeho šéfa a exkolegu Richarda Sulíka po premiére filmu?

To nebolo, že by som sa rozhodla. Ja som odchádzala z filmu, ktorý je komprimované zlo, v ktorom akože Kočner riadi znásilňovanie, vraždy a rozkrádanie a zrazu vidím, že sa pred plátno neokrôchane postaví človek, ktorý s ním 13-krát raňajkoval a ľuďom, ktorí z toho kina odchádzajú zmätení z hrôzy, ktorú videli, sa on snaží podávať ruku a robiť si s nimi selfíčka.

Dívala som sa na vyškereného človeka, ktorý absolútne nevnímal realitu a vtedy mi to došlo, že to bol vlastne on, kto na Rajtára kričal, že má okamžite prestať so štekacími tlačovkami voči Kočnerovi a mne hovoril: „Už si sa urobila na tom Čistom dni, nechaj to“ a ja som v tom čase ešte ani len netušila, že Kočner je zapletený v Čistom dni. Bola to spontánna reakcia. Človek, ktorý 13-krát sedí u niekoho ako je Kočner v kuchyni a rozpráva o voľbe generálneho prokurátora, ktorý je osobne zodpovedný za to, kde dnes sme, tak takýto človek si tam ide po takomto filme ešte prihrievať politickú polievočku. To bolo pre mňa také absurdné, ako keby to bola vizitka morálneho bahna, do ktorého až vedel spadnúť.

Nie je to teda iba vhodne zvolené načasovanie tesne pred parlamentnými voľbami?

Od chvíle, keď sme odchádzali v októbri z SaS sme vraveli, že sme sa rozišli v morálnych hodnotách a to je dôležité. To sa nedá napraviť, keď idete každý morálne iným smerom. Vedeli sme, prečo sme odišli, ale v tejto situácii bolo ako keby zhmotnené všetko to, proti čomu sme bojovali a prečo sme odišli. Ten výjav, ako som kráčala dole schodmi a pod schodmi stál Sulík, ktorý strkal ruku vychádzajúcim ľuďom a vyškeroval sa tam po takom filme, to bolo ako keby sa do jednej emócie dostalo všetko to, čo sme my v SaS rok žili, keď sme sa snažili zachovať tvár SaS v hodnotách, na ktorých sme ju budovali.

Prišlo vám to od Sulíka nevhodné?

Nie, že nevhodné, to je buranstvo, chrapúňstvo a tancovanie na hroboch zavraždených ľudí. Keby ste to videli, tak onemiete hrôzou. Keby som išla okolo neho, tak neviem, čo mu mám povedať, lebo to bola taká absurdná situácia.

Už ste to spomenuli, že 13-krát na raňajkách u vás neboli ani vaši najlepší priatelia, ale Sulík u Kočnera toľkokrát údajne bol. Nevadilo vám to v čase, keď sa to dialo, alebo ste o tom nevedeli?

On nám stále tvrdil, že bol vylákaný a bola to náhoda, že bol vlastne obeť. Rovnakú verziu ako pre médiá mal pripravenú aj pre nás. My sme to potom ale neskôr videli v jeho činoch, keď začal brzdiť nami riešené kauzy, ktoré sa týkali Kočnera a spol., tak nám to začalo prichádzať divné. Až potom sa sám verejne priznal v televíznych diskusiách. Ani nám, ktorí sme mu boli najbližší, nepovedal, ako to vlastne bolo. My sme sa to dozvedeli z niektorej z televíznych diskusií.

Dobre, ale kedy to bolo, v roku 2012?

Nie, určite to bolo neskôr. To sme ani nemohli tušiť, že to bolo také rozsiahle.

Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Jana Kiššová aj vy ste však v minulosti opakovane vraveli, že Sulík vám stretnutie s Kočnerom na raňajkách dostatočne vysvetlil a verili ste mu…

Všetci sme mu verili. Veď to bola tá hrôza, že sme zistili, akí sme boli naivní. My sme mu absolútne dôverovali, že to, čo nám vraví je pravda. My sme nemali ďalšiu informáciu, z ktorej by sme si mohli poskladať obrázok, ale keď sa začali diať divné veci a začal do strany tlačiť rôznych divných ľudí, tak nám začalo dochádzať, že sme na inej lodi, že bojujeme so zlom, ktoré Sulík akceptoval. To sme pred tým nevedeli a bolo to pre nás okamžite neakceptovateľné. Nevedeli sme to prejsť mlčaním.

Takže spory so Sulíkom sa začali, keď vám začal pri Čistom dni hovoriť, že sa máte na to vykašľať?

Áno, samozrejme, on nás v tom brzdil. Mne vravel, že už som sa na tom urobila. Ja som mu vravela: „Rišo, čo ako rozprávaš, veď ja si tu nerobím nejakú popularitu, pokiaľ sú tam deti, tak mi ide o najmä o tie deti“. Na to som dostala odpoveď, že už stačilo, že už vraj mám z toho politické body a ja som nechápala jeho postoj. Veď ja som prišla do politiky, aby sme urobili slušné veci a nie aby sme si robili politické body. Rajtár detto. Na neho Sulík ziapal niekoľkokrát pred mnohými členmi a vyzýval ho, že má okamžite prestať so štekacími tlačovkami proti Kočnerovi a Bašternákovi, na to sú desiatky svedkov.

Prečo sa nikdy nič také nedostalo do médií?

My máme ten problém, že sme slušní.  

Čo sa teda v SaS stalo, kedy došlo k takémuto rozkolu?

To bol proces. On (Sulík) zmizol do Bruselu a až keď bol tam, tak my sme tu začali dýchať. Poslanecký klub makal ako šróby, SaSka po jeho odchode do Bruselu vyletela na 18 % a to len preto, že jeho nebolo ani vidieť ani počuť. Zbežne chodil na republikové rady, ale nevykonával žiadnu predsednícku prácu. Vtedy sme my makali s tým, že tak to má byť a keď už boli všetky kauzy rozbehnuté, tak on začal všetko brzdiť. Celé to bol proces. Keby sme videli, že sa niečo stalo ako lusknutím prstu, že príde nejaká zmena, tak by sme sa nad tým začali zamýšľať, ale my sme boli ako varená žaba. Kým sme pochopili, čo sa deje. Narážali sme na mantinely, cez ktoré to nešlo, tak to trvalo a eskalovalo to až pred voľbami. On zabezpečil to, že sa nám všetkým teraz ťažšie dýcha. Jeho reči o tom, že sme mohli počkať a mať mandáty, pretože sme boli vysoko na kandidátke, svedčia iba o tom, ako Sulík vníma hodnoty. Nám bolo jedno, či budeme alebo nebudeme v parlamente. Sme v Demokratickej strane a to nadšenie, ktoré tu ľudia majú, sme dávno nevideli.

Uviedli ste, že ste zistili, že sa Sulík „obklopuje ďalšími Kočnerovými kamarátmi, lebo ich tlačil do strany“. Aj sa mu podarilo pretlačiť do SaS niekoho takého alebo mu v tom zabránil odpor z vaše strany?

Čo sme zvládli, to sme zastavili. Podpory všelijakým divným starostom a ľuďom s divnou minulosťou, to sa nám podarilo, ale vidíte, čo nastalo, keď sme odišli. Okamžite bol vysoko na kandidátke pán Mika a Droba okamžite naspäť v strane. Veľmi sme sa snažili, aby sa toto nestalo, pretože už vtedy boli veľké podozrenia z toho, že Kočner nie je v Drobovom prípade len taký okoloidúci. To sú napríklad dvaja ľudia, ktorí boli okamžite naspäť.

Sulík mal s Kočnerom rozoberať aj cenu poslaneckých hlasov pri voľbe generálneho prokurátora, ktorá bola 300-tisíc, dostali ste takúto ponuku aj vy? Viete kto ju dostal?

Ja konkrétne nie. Aj keby mal niekto takúto chuť ponúkať, tak mňa asi zo zoznamu potenciálnych prijímateľov vyškrtne hneď, pretože vie, že v tú ranu by bolo trestné oznámenie na generálnej prokuratúre. To by bolo poslednýkrát, čo by mi niekto ponúkol úplatok. Už som niekoľkokrát podala trestné oznámenie za podplácanie a dvaja ľudia boli za to odsúdení, pretože pred minulými voľbami prišli za mnou dvaja ľudia a ponúkali mi, že za úplatu zoženú 5 000 hlasov. Bola som vtedy „agentom“ a mala som odpočúvaný telefón a obaja sú dnes odsúdení.

Takže to sa o mne vie a to by asi nešlo, ale začalo sa nové trestné konanie. Začalo sa na základe takzvanej „Kočnerovej knižnice“. Ide o novú vec, ktorá sa našla u Kočnera a košická NAKA odznova vypočúva všetkých poslancov, ktorí hlasovali pri voľbe generálneho prokurátora, pretože má explicitný dôkaz na konkrétnych poslancov, ktorí to zobrali. Z otázok, ktoré mi vyšetrovateľ položil, som pochopila, že to neboli tí ľudia, na ktorých sa poukazovalo, ani z tej strany, o ktorej sa hovorilo, ale podozrenia smerujú na stranu, ktorá by vám ani vo sne nenapadla.

O koho a akú stranu teda ide?

To vám nemôžem povedať. Nechcem mariť vyšetrovanie, ale keď majú dôkaz, tak si myslím, že ešte čaká dvoch ľudí z istej strany veľmi perná noc. Možno aj predvolebná.

Predseda SaS v reakcii na vaše vyjadrenie po premiére filmu Sviňa uviedol, že ste v SaS mali „pevné miesto“ a patrili ste k ľuďom, na ktorých strana stavala a mohla sa na nich spoľahnúť. Kedy sa toto zmenilo a Sulík sa obrátil proti vám?

V určitej chvíli sme začali byť nepohodlní. On bol už taký invazívny, čo republiková rada, to nášľapná mína, o ktorej bolo treba hlasovať. Poslanci, ktorí odišli, to boli väčšinou členovia republikovej rady, takže vedeli a videli, čo on na tú republikovú radu nosí. Spolu s nami odišlo 50 ľudí, ktorí mali skúsenosť s tým, čo všetko je schopný pretláčať a on videl, že cez nás cesta nevedie.

Viem, že niektorého z členov poslal vyjednávať o tom, že keď sa ja alebo ktokoľvek iný vzdá mandátu v republikovej rade a vymení ho za nejakého konformného človeka, tak ten, kto sa miesta v RR vzdá, dostane vyššie miesto na kandidátke.

Takto on rozmýšľal a my sme videli, že úplne zišiel z normálnej cesty. Chcel kšeftovať s mandátmi a do RR volí ľudí snem strany. Tam sa nedostanete len tak, že vás niekto menuje a ja odmietam kšeftovať so svojím mandátom kvôli miestu na kandidátke.  

Sulík tvrdí, že ste sa nechali „opantať intrigami a štvanicami“. Čo má podľa vás váš bývalý stranícky šéf namysli?

A čo by ste na jeho mieste povedali? Priznali by ste, že ste sociopat, ktorý vyštval slušných ľudí zo strany? Nepriznali, takže aj on hovorí len to, čo musí.

Aké vzťahy máte s bývalými členmi SaS po odchode do Demokratickej strany?

Predvolebne asi nedobré, pretože oni vedia, že sa stala chyba, že podporu stratili a že nás potopili a vedia, že sme v práve. To musia vidieť z toho chaosu, čo majú vo vnútri strany. My sme sa snažili opraviť veci, kým sa to dalo.

SaS je podľa prieskumov na hranici zvoliteľnosti. Myslíte si, že to teda nebol dobrý krok od Sulíka, že ste sa takto v Saske rozhádali?

Nám je to jedno, pretože my by sme v SaS aj tak nezostali po tom, čo sme o ňom zistili. Veď on budoval projekt, ktorý sám zabil vlastnou činnosťou, ale nás to už naozaj nemusí zaujímať. Bojujeme s čistou stranou, ktorá má tradíciu a bojovala proti fašistom aj komunistom. Konečne sa cítime na správnom mieste.

Podľa prieskumov sa však zdá, že DS sa do parlamentu neprebojuje. Budete pokračovať v politike aj v takom prípade ako mimoparlamentná opozícia?

Sme presvedčení o tom, že sa do parlamentu dostaneme. Denne sa rozprávame s ľuďmi a odozvy sú úžasné. Toto sme nevideli ani keď sme chodili v zelenom. Teraz, keď si oblečieme modré bundy s nápisom Demokratická strana, tak sa pri nás pristavujú ľudia a vravia nám, ako ich príbuzní boli v DS. Spoznávajú naše tváre, že sa nám z opozície podarilo aj niečo spraviť. Neviem, ako je to s prieskumami. My máme veľa voličov na východnom Slovensku a sme presvedčení o tom, že sa do parlamentu dostaneme. Od vstupu do DS očakávame jej budovanie. Obdobie hybernácie sa skončilo. Plánujeme z DS urobiť silnú stredopravú stranu. Toto nie je projekt do volieb, ale na desaťročia.

Takže ste neuvažovali o konci v politike?

V žiadnom prípade. Vidíme, aký marazmus na Slovensku vládne a vieme, že s ním treba niečo urobiť.

Kuloárne informácie hovoria, že sú v DS napäté zlé vzťahy. Čo je na tom pravda?

My sme nič také nevnímali. Naopak, prijali nás hneď na prvom kongrese do predsedníctva hneď niekoľkých. Ja som prvou podpredsedníčkou strany, Jozef Rajtár je podpredseda, Ľubomír Galko je v predsedníctve a ďalší poslanec Rado Pavelka je v predsedníctve. Takže práve naopak. Boli sme prijatí veľmi dobre. My sme nadšení.

Prečo potom z DS odišla Jana Kiššová, ktorá s vami bola v SaS a spoločne ste aj zo Sulíkovej strany odišli?

Ono to bolo veľmi náročné obdobie. Trvalo to hrozne dlho. Psychické napätie bolo veľmi veľké a ona povedala, že odchádza z osobných dôvodov. Tak sme to rešpektovali, keď je niekto unavený, tak je unavený. Nebolo to pre nikoho z nás ľahké.

Čo budete teda robiť po voľbách, nech už teda dopadnú akokoľvek?

Budem bojovať proti korupcii a za ľudí. Budem pokračovať v tom, čo som robila celý život. Môj život sa nezmení, nech už bude tak, či onak, ale predpokladám, že budem znova poslankyňou a s kolegami z DS budeme bojovať proti tejto mafii, aby sme zo Slovenska urobili slušnú krajinu.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...