Nikto sa nepozastaví nad tým, že voliči zo zahraničia volia v rozpore s Ústavou SR, hovorí Žitný

Milan Žitný (Zdroj: reprofoto youtube.com)

Popri rozruchu okolo slov ministerky vnútra Denisy Sakovej sa bezpečnostný analytik Milan Žitný pýta, či sú voľby zo zahraničia v súlade s ústavou Slovenska. Podotýka totiž, že nenapĺňajú článok 30 ústavy o tom, že majú byť tajné.

Rozruch vyvolali nedávne slová ministerky Denisy Sakovej (Smer-SD), ktorá na videu vyzýva, aby ľudia išli voliť, pretože hlasy zo zahraničia môžu zvrátiť priebeh volieb. Bezpečnostný analytik a novinár Milan Žitný pritom polemizuje nad legálnosťou súčasného systému voľby zo zahraničia.

„Ministerka Saková má vraj vysvetliť svoje slová o voličoch zo zahraničia. Nikto sa nepozastaví nad tým, ako je možné, že voliči zo zahraničia volia v rozpore s Ústavou SR,“ píše na sociálnej sieti Facebook Žitný a dodáva, že voľby by podľa článku 30 mali byť tajné.

Nie je to tajná voľba

Analytik vysvetľuje, že volič v zahraničí nevolí tajne, pretože nie je pod ‚dohľadom‘ hlasovacej komisie a ani nevolí za plentou – prakticky za neho môže odvoliť ktokoľvek, kto má prístup k hlasovacím lístkom.

„Doma musí volič po vhodení volebného lístka ostatné lístky odovzdať a tie budú pod dohľadom volebnej komisie zničené, aby nemohli byť zneužité, nestali sa prostriedkom kupovania hlasov a podobne, Nič z toho v zahraničí neplatí. Nie je to tajná voľba, je v rozpore s ústavou,“ zakončuje úvahu Žitný.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Testy v nedeľu odhalili 265 prípadov ochorenia COVID-19

Testy v nedeľu odhalili 265 prípadov ochorenia COVID-19

Testy v nedeľu odhalili 265 prípadov ochorenia COVID-19. Laboratóriá otestovali 1 954 vzoriek. Počet úmrtí pacientov na ochorenie COVID-19 je aktuálne 44. V nedeľu sa vyliečilo ďalších 35 ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe..