Až 70-tisíc žien v Nemecku podstúpilo genitálnu obriezku, varuje lekárka

Ilustračný obrázok, protest proti ženskej obriezke (Zdroj: Facebook)

Tisíce dievčat pod 18 rokov sú v Nemecku ohrozené genitálnym zmrzačením, resp. ženskou obriezkou, varuje doktorka Cornelia Strunzová. Podotýka, že počet takto ohrozených dievčat rastie, pričom drvivá väčšina z nich pochádza z prisťahovaleckého prostredia. Keďže je táto barbarská praktika v Nemecku zakázaná, mnoho rodín cestuje do svojich rodných krajín (v Afrike alebo Ázii), aby túto procedúru absolvovali bez problémov.

Viac ako 70-tisíc žien v Nemecku bolo zohavených ženskou obriezkou a ďalšie tisíce žien jej môžu byť vystavené, varuje doktorka Cornelia Strunzová pre portál Deutsche Welle. Strunzová pracuje v centre Púštny kvet, ktoré sa zameriava na pomoc ženám, ktoré boli nútené podstúpiť tento tradičný proces.

Praktika, označovaná ako ženská obriezka alebo tiež ženské genitálne zmrzačenie, je najviac uskutočňovaná v krajinách severnej Afriky, západnej Ázie a v Indonézii. Strunzová však varuje, že počet žien, ktorým táto drastická procedúra hrozí, rastie aj v Nemecku.

Zákaz pre nich neznamená nič

Podľa analýzy združenia Terra de Femmes v roku 2017 hrozilo genitálne zmrzačenie až 13 320 dievčatám mladším ako 18 rokov žijúcim v Nemecku. V roku 2019 však toto číslo narástlo na 17 691. Súvisí to aj s príchodom migrantov z Afriky a Ázie.

Vykonávanie ženskej obriezky je v Nemecku, prirodzene, zakázané. Mnoho rodín navštevuje krajiny svojho pôvodu preto, aby ich dcéram realizovali obriezku tamojší vykonávatelia. To však môže mať vplyv na ich pobyt v Nemecku, hovorí doktorka.

„Keby tieto rodiny vedeli, že ich právo bývať v Nemecku je ohrozené, alebo žeby mohli ísť do väzenia, nerobili by to,“ hovorí Strunzová o praktikantoch ženskej obriezky. Podotýka, že informovanie týchto žien je však nákladné a zložité, keďže mnohé z nich rozprávajú rôznymi jazykmi a nemčinu ovládajú slabo alebo vôbec.

Čo znamená ženská obriezka

Pri tejto rituálnej praktike sú žene odrezané alebo nejakým spôsobom chirurgicky odstránené vonkajšie časti vagíny. To, prirodzene, okrem bolesti, prináša so sebou ďalšie množstvo negatív pre ženu.

„Mnoho žien má po genitálnom zmrzačení problém s močením. Menštruačná krv nevie dobre odtiecť. Pre niektoré sa stane sex prakticky nemožnou aktivitou,“ menuje problémy Strunzová. Ďalším dôsledkom môže byť napríklad vznik fistuly (previazanie dvoch bodov v tele, ktoré nemajú byť za normálnych okolností spojené).

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...