Aktivisti sa chceli modliť pred sídlom prezidentky. Progresívci si rezervovali miesto tesne pred nimi. Polícia nás varovala pred provokatérmi, hovorí Zbiňovský

Marián Kuffa (Zdroj: youtube.com)

Proti takzvanému Istanbulskému dohovoru plánovali 11. februára pred prezidentským palácom v Bratislave protestovať modlitbami predstavitelia a priaznivci Slovenského dohovoru za rodinu. Chceli takýmto spôsobom vyzvať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby o odmietavom stanovisku Slovenska k ID informovala na európskej úrovni. Tesne pred konzervatívcami však budú na rovnakom mieste protestovať aj progresívci. Dohovor za rodinu preto zmenil miesto konania.

Bratislavská mestská časť Staré mesto pre Denník S potvrdila, že priestranstvo pred prezidentským palácom si hodinu pred začiatkom protestu kresťanských a konzervatívnych aktivistov z Dohovoru za rodinu rezervovali na protest proti nim aj liberáli a priaznivci progresívnej koalície strán PS/Spolu.

„Strana PS oznámila verejné zhromaždenie hodinu pred medializovaným verejným zhromaždením Slovenského dohovoru za rodinu, ktoré bolo ohlásené od 12:00 do 15:00 s tým, že ich verejné zhromaždenie (PS) skončí 15 minút pred 12:00,“ uviedol v odpovedi vedúci kancelárie starostky Starého mesta Matej Števove.

Aj keď progresívci prisľúbili koniec svojho protestu štvrť hodiny pred začiatkom akcie kresťanských aktivistov, organizátori z dohovoru za rodinu, pre obavy z prípadného vyhrotenia situácie, presunuli svoj protest na Námestie Slobody pred Úradom vlády.

Provokácia zo strany progresívcov?

Organizátori zhromaždenia zo Slovenského dohovoru za rodinu (SDZR) uviedli, že protest progresívcov na rovnakom mieste, krátko pred konaním ich demonštrácie pred prezidentským palácom, považujú za provokáciu.

Strany Progresívne Slovensko sme sa pýtali, či skutočne takúto akciu chystajú a či ju nepovažujú za zbytočne provokačnú, ale do vydania článku sme odpoveď od komunikačného oddelenia progresívcov nedostali. O prípadnú reakciu budeme článok aktualizovať.

Pokusy o politizáciu a možné provokácie

Podľa koordinátora SDZR Erika Zbiňovského, ktorý kandiduje ako nezávislý na kandidátke SNS, mali prísť na akciu progresívcov aj provokatéri a extrémisti. Tvrdí, že ich ako organizátorov polícia varovala pred „provokatérmi“ a „živlami z ľavicového spektra“.

Zbiňovský prípadnú účasť krajne pravicových extrémistov na akcii dohovoru za rodinu odmieta a vyzval ľudí, aby na podujatie neťahali politické ani žiadne iné symboly. „Chcel by som poprosiť všetkých účastníkov, aby doma nechali zástavy. Náš poznávací znak na tomto podujatí bude ruženec v ruke,“ povedal.

Aj predseda NR SR Andrej Danko vopred varoval, že by na Hodžovom námestí pred prezidentským palácom mohlo počas spomínaných podujatí dôjsť k vyprovokovaným stretom.

Na modlitbe ruženca za zrušenie Istanbulského dohovoru, ktorú v utorok 11. februára organizuje Slovenský dohovor za rodinu, sa nakoniec nezúčastní kňaz Marián Kuffa. Rozhodol sa účasť na akcii odmietnuť najmä pre údajné „pokusy o politizáciu podujatia“.

Nikto si neželá násilie

Staré Mesto v odpovedi uviedlo, že aj pokiaľ nastane situácia, keď sa konajú dve verejné zhromaždenia blízko seba, respektíve krátko po sebe, ako je to v tomto prípade, tak mesto pristupuje v každom prípade zodpovedne. Koordinátori protestov boli poučení o povinnostiach a právach, ktoré im vyplývajú zo zákona o zhromažďovacom práve.

„S koordinátormi prebehli separátne stretnutia, ktorých sa okrem organizátorov a zástupcov mestskej časti zúčastnili aj mestskí policajti, štátni policajti, zástupcovia kancelárie prezidentky a zástupcovia úradu na ochranu verejných činiteľov (z dôvodu, že sa obidve verejné zhromaždenia konajú v blízkosti Prezidentského paláca). Takýto postup je v mestskej časti Bratislava-Staré Mesto štandardom,“ uviedol šéf kancelárie starostky Starého mesta pre Denník S.

Mesto aj polícia sú však pripravené na všetky možnosti. „Zástupcovia oboch zhromaždení deklarovali, že si neželajú žiadne násilie ani výtržnosť a že si chcú v pokoji uplatniť svoje ústavné právo. V prípade, že by sa zhromaždení zúčastnili nepozvaní provokatéri, štátna polícia je pripravená zasiahnuť a zapojiť antikonfliktný tím,“ dodáva Staré mesto v reakcii.

Polícia sa k otázke bezpečnosti počas oboch podujatí vyjadrila len stručne. „Verejný poriadok bude zabezpečovať dostatočný počet policajtov, pričom tak ako aj pri iných zhromaždeniach, aj pri tomto bude polícia postupovať v súlade so zákonom,“ uviedol hovorca krajského policajného riaditeľstva v Bratislave Michal Szeiff v odpovedi pre Denník S.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...