Antarktída zažila najteplejší deň v histórii meraní. Zniesli by ste aj tričko s krátkymi rukávmi

Antarktída (Zdroj: pixabay.com)

Na najsevernejšom výbežku neobývaného kontinentu namerali vedci počas včerajška teplotu 18,3 stupňa Celzia. Informáciu poskytla agentúra AFP s odvolaním sa na argentínsku Národnú meteorologickú službu.

Štvrtková teplota na stanici Esperanza tak prekonala dovtedajší rekord 17,5 stupňa, ktorý výskumníci namerali na jar 2015. Argentína v tejto lokalite monitoruje stav od roku 1961.

Toto miesto pritom nie je jediným, ktoré zažíva nezvyčajne vysoké teploty. Rekord padol aj na južnejšie položenej základni Marambio, kde teplomer vystúpil na hodnotu 14,1 a v danom regióne prekvapilo aj Čile, na ktorého južnom cípe padla dokonca tridsiatka.

Na územie Antarktídy si v minulosti nárokovalo viacero štátov ako napríklad Čile, Argentína, Austrália, Nový Zéland, Francúzsko, Spojené kráľovstvo či Nórsko. Po podpise zmluvy o jej nekomerčnom využití v roku 1959 je však považovaná za medzinárodné územie.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...