Prezidentka vníma uniknuté nebezpečné látky v Strážskom ako veľký problém

Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vníma PCB látky v Strážskom ako veľký problém a vyjadrila podporu a prisľúbila aktivitu, ktorú vyvinie v rámci svojich kompetencií. Informovala o tom dnes počas návštevy Košíc.

„Je to naozaj veľký problém a stotožňujem sa s tým, že riešenie tohto problému je pomalé. Je dokázané, že to ma vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na zdravie. Som rada, že sa tým konečne začala zaoberať vláda, ale pokiaľ viem, konkrétne kroky neboli ešte komunikované,“ uviedla Čaputová.

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK), Rastislava Trnku, problém s PCB (polychlórované bifenyly, teda nebezpečné látky, ktoré škodia ekosystému, pozn. SITA) látkami sa netýka len Chemka Strážske a jeho areálu, ale širokého okolia. „Týka sa to napríklad aj zamorenej pôdy na Zemplínskej šírave a v širšom okolí. Košický kraj vie pomôcť vytvorením štúdie, ktorá by navrhla riešenia spracovania týchto nebezpečných látok. Mrzí ma, že zatiaľ nebolo iniciované stretnutie s predstaviteľmi vlády a širšia diskusia o tejto problematike so župou. Na druhej strane nás teší, že sa o problematiku zaujíma hlava štátu. Čo sa týka tejto témy, ostávame v kontakte a budeme sa o tom rozprávať, pravdepodobne, už s novou vládou,“ uviedol Trnka.

Predmetom stretnutia s predsedom KSK bolo viacero tém, ktoré trápia obyvateľov kraja. „Rozprávali sme sa aj o rôznych výzvach, ktorým napríklad kraj čelí. Či je to oblasť dopravy alebo otázka zamestnanosti, aj v súvislosti so situáciou v U.S. Steele. Rozprávali sme sa aj o environmentálnych výzvach na úrovni kraja,“ uviedla Čaputová.

Hlava štátu sa na štvrtkovej návšteve kraja zaujímala aj o situáciu s dopravnou infraštruktúrou. Podľa Trnku na východe chýba dobudovanie diaľnice od Košíc po hranice s Ukrajinou. „Košický kraj má oproti iným krajom najnižší počet diaľnic a rýchlostných ciest. Najväčšia záťaž sa preto presúva na cesty prvej, druhej a tretej triedy. Okrem dobudovania D1 je nevyhnutné dokončiť aj rýchlostnú cestu na trase Moldava nad Bodvou a Rožňava. Gemer už dlhodobo trápi vysoká nezamestnanosť a s tým súvisiace vyľudňovanie,“ dodal Trnka.

V rámci školstva župan prezidentke predstavil nové projekty pre stredné školy, či koncepcie podpory nadaných študentov, ktorí reprezentujú kraj. Rozprávali sa aj o zamestnanosti v Košickom kraji či o sociálnej politike.

Následne prezidentka absolvovala rokovanie s predstaviteľmi mesta Košice, stretla sa s regionálnymi zástupcami IT sektora v IT Valley, navštívila seniorov v centre Výmenníky a večer sa zúčastní predstavenia Verdiho opery Falstaff v Štátnom divadle Košice.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter