Ak nevytvoríme väčší priestor pre inovácie, zdravotníctvo podľa odborníkov ostane v začarovanom kruhu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pexels.com)

Odborníci diskutovali na štvrtkovom brífingu, kde v rámci iniciatívy Máme na viac! hovorili o tom, ako priniesť viac inovácií do slovenského zdravotníctva. Naše zdravotníctvo podľa odborníkov nie je momentálne schopné prijímať inovácie tempom, ktoré by zabezpečilo najlepšiu a najmodernejšiu starostlivosť pre pacientov.

Potvrdzujú to aj prieskumy, podľa ktorých ľudia považujú vývoj v tomto odvetví za jedno z najväčších sklamaní po novembri 1989. Odborníci na zdravotníctvo preto pripravili odporúčania pre nového ministra. Navrhujú opatrenia, ktoré by pomohli tomu, aby bolo Slovensko schopné nielen implementovať svetové inovácie, ale aj prispievať vlastnými.

Jedným z prvých opatrení by mohlo byť zriadenie špecializovaných centier inovatívnych prístupov. “Keďže inovatívna liečba je na začiatku nákladnejšia a liek nie je vždy dostupný vo veľkých množstvách, je dôležité, aby bol podávaný správnym spôsobom a správnemu pacientovi,” povedal primár Oddelenia klinickej imunológie a alergiológie v Univerzitnej Nemocnici v Martine Miloš Jeseňák. Ako doplnil vedúci Jednotky klinického výskumu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Ján Kyselovič, tieto centrá a výskum by mali byť najmä v univerzitných nemocniciach. Treba ich dobudovať, aby boli zároveň aj edukačnými centrami, kde sa mladí lekári a študenti budú zúčastňovať nových technológií a postupov.

Prínos nových inovatívnych liekov a technológií sa nedá preukazovať iba z ekonomického hľadiska. Rovnakú, ak nie väčšiu, váhu by mal mať medicínsky prínos inovácií pre pacienta,” uviedol predseda dozornej rady Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Branislav Budke. Ako dodal, spôsob hodnotenia inovácií by mal byť tiež transparentnejší a predvídateľnejší. Biochemik a CEO medicínskeho startupu MulitplexDX Pavol Čekan konštatoval, že inovácie v zdravotníctve zachraňujú ľudský život. Startup je podľa neho jedno z riešení, ako zrýchliť inovácie a ako ich čo najrýchlejšie dostať do praxe. “Slovenské zdravotníctvo bude napredovať rýchlejšie, ak sa jednotliví aktéri namiesto snahy o elimináciu konkurencie spoja,” uviedol.

Podľa odborníkov tiež potrebujeme vzbudiť väčší dopyt po inováciách medzi verejnosťou, ktorá to následne bude žiadať od svojich volených zástupcov. “Slovensko má veľký potenciál. Aj dnes tu máme mnoho skvelých odborníkov, ale určite máme na viac a môžeme Slovákom zabezpečiť modernú liečbu,” odkázali aktéri iniciatívy Máme na viac! budúcemu vedeniu rezortu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy

Najmenej dôveryhodnou inštitúciou na Slovensku sú súdy. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median SK pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) od 14. do 18. septembra na vzorke 1 007 respondentov. V spojitosti so súdnictvom si 61..