Erdogan dal sýrskej armáde ultimátum

Recep Tajjip Erdogan (Zdroj: SITA)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal v stredu sýrskej armáde ultimátum, aby sa do konca mesiaca stiahla za turecké kontrolné stanovištia v provincii Idlib. V opačnom prípade pohrozil použitím sily.

Turecký prezident sa tak vyjadril v nadväznosti na ojedinelý ozbrojený stret, pri ktorom prišli v pondelok o život siedmi tureckí vojaci a jeden turecký civilista. Na strane Sýrie zahynulo 13 sýrskych vojakov. Zrážky zvýšili napätie medzi oboma susednými štátmi a ohrozili tiež spoluprácu Ruska a Turecka, ktoré sa snažia koordinovať svoje akcie v Sýrii.

Sýrske vládne sily od decembra postupujú hlbšie do Idlibu, poslednej povstaleckej bašty v Sýrii. Turecko, ktoré podporuje niektorých sýrskych povstalcov, má v provincii početné pozorovacie stanovištia. Tie vznikli v rámci dohody uzavretej v roku 2018 s Ruskom, ktoré stojí na strane vlády v Damasku. Cieľom bolo monitorovanie prímeria, ktoré však už odvtedy zlyhalo.

Erdogan tiež oznámil, že o nevyhnutnosti stiahnutia sýrskych vojakov informoval v utorkovom telefonickom rozhovore aj ruského prezidenta Vladimira Putina.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...