V Čechách objavili starodávnu studňu. Má ísť o najstarší drevený objekt na svete

Drevená studňa pri Ostrove v ČR (Zdroj: Facebook)

Archeologický výskum na trase plánovanej diaľnice D35 objavil už minulý rok zachované zvyšky drevenej studne. Podľa posledných výsledkov analýz ide o najstarší zachovaný drevený objekt na svete.

Už v minulom roku našli českí archeológovia pod trasou plánovanej diaľnice D35 prastarú drevenú studňu. Vtedy sa tušilo, že pôjde asi o najstaršiu zachovanú drevenú studňu v Európe. Nakoniec však pravdepodobne pôjde až o svetové prvenstvo.

Studňa bola nájdená v minulom roku neďaleko obce Ostrov v Pardubickom kraji. Jej vek sa odhaduje na viac ako 7-tisíc rokov. Vzniknúť mala podľa riaditeľa Archeologického centra Olomouc Jaroslava Peška približne v rokoch 5256-5255 pred Kristom.

Vek odhalili letokruhy

Studňa má rozmer 80 cm x 80 cm a vysoká je 140 cm. Konštrukcia je štvorcová a pozostáva zo štyroch rohových stĺpikov, ktoré mali v sebe vytvorené drážky. Do drážok boli položené dosky, tvoriac dokopy sedem vertikálnych radov.

Všetky časti konštrukcie sú z dubového dreva, pričom vek studne bol určený vďaka letokruhom jednotlivých drevených častí. Po konzervácii a podrobnej analýze bude studňa vystavená vo Východočeskom múzeu v Pardubiciach.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...