Výstavba nových veterných či veľkých slnečných elektrární na Slovensku je stále otázna

Ilustračný záber (Zdroj: pixabay.com)

Výstavba nových veterných či veľkých slnečných elektrární na Slovensku je stále otázna. Ministerstvo hospodárstva SR síce od začiatku minulého roka zrušilo takzvaný stop stav a uvoľnilo tým kapacity v rôznych regiónoch Slovenska pre výstavbu nových obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ale Slovenská elektrizačná prenosovú sústava (SEPS) upozorňuje, že je potrebná ešte analýza na podporné služby.

„Nakoľko fotovoltické a veterné elektrárne predstavujú pre sústavu zvýšený nárok na zaistenie dostatočného množstva podporných služieb, výsledná hodnota voľných inštalovaných výkonov bude známa až po dôkladnej analýze dostatočnosti podporných služieb,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie SEPS Norbet Deák.

Slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej siete odkazuje, že výstavba nových veterných či veľkých slnečných elektrární je ťažko predstaviteľná pred dokončením dvoch nových elektrických vedení medzi Slovenskom a Maďarskom.

„Z pohľadu zaistenia bezpečnej a spoľahlivej prevádzky slovenskej prenosovej sústavy je v súčasnosti najväčšou bariérou pripájania nových zariadení na výrobu elektriny do sústavy vysoko zaťažený slovensko-maďarský cezhraničný profil,“ upozornil Deák.

Koncom tohto roka plánuje SEPS uviesť do prevádzky nové vedenia na slovensko-maďarskom cezhraničnom profile, dvojité 400-kilovoltové vedenie Gabčíkovo-Gönyű-Veľký Ďur a jednoduché 400-kilovoltové vedenie Rimavská Sobota-Sajóivánka. „Je vysoký predpoklad, že po uvedení týchto vedení do prevádzky bude uvoľnené pripájanie zdrojov do sústavy na úrovni výkonu jadrovej elektrárne,“ konštatoval Deák.

Ide o nestabilné zdroje

Investori v minulosti podľa medializovaných informácií plánovali na Slovensku postaviť minimálne 290 veterných elektrární. Celkový inštalovaný výkon týchto veterných elektrární mal byť na úrovni 670 megawattov.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava považuje slnečné aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi takzvané nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE).

Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“ .

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter