Rodina s 3 alebo 4 rodičmi súčasne? Dieťa na objednávku sa stáva realitou

Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay.com)

Vo svete, Európu nevynímajúc, sa uplynulé roky šíri nový spôsob ako mať deti. Ide o takzvané spolurodičovstvo či korodičovstvo. Podľa jeho obhajcov má ísť o riešenie nielen pre homosexuálov, ale aj pre páry, ktoré nemôžu mať deti. Zároveň ho môžu využívať jednotlivci, ktorí chcú dieťa, ale nie rodinu či trvalý záväzok.

Stránka Coparentalys.com od roku 2014 ponúka služby, ktoré umožňujú tzv. spolurodičovstvo. Konzervatívna časť spoločnosti môže vidieť problém v tom, že ide o cestu, ako obísť tradičný spôsob zakladania rodiny. Dieťa tak bude v mnohých prípadoch vyrastať bez otca alebo bez matky.

„Ste sloboný/á a chcete mať dieťa bez toho, aby ste boli vo vzťahu? Korodičovstvo je pre vás. Zoznámte sa so správnym mužom alebo ženou a stvorte si spolu dieťa,“ hlása Coparentalys o svojich službách.

Na stránke sa ďalej píše, že „pomáha ľuďom premeniť ich sen na skutučnosť, či už ide o homosexuálne páry, single osoby alebo heterosexuálne páry, ktoré trpia neplodnosťou“.

Felixibilné rodičovstvo?

Spoločné rodičovstvo je podľa informácií na stránke „flexibilnou možnosťou, ako sa stať rodičom“. Za jednu z predností takéhoto spôsobu zakladania rodiny považujú tvorcovia to, že rodičia sa môžu slobodne rozhodnúť, či spolu zostanú žiť alebo ako si podelia povinnosti v starostlivosti o dieťa.

Ako je ďalej riešené výživné, príspevky či striedavá starostlivosť o dieťa, sa už na stránke nepíše, ale zrejme ide len o to, ako sa dohodnú takzvaní spolurodičia.

„Ste homosexuálny pár a chcete mať dieťa s inou osobou alebo homosexuálnym párom? Obklopte svoje dieťa láskou a buďte rodinou s tromi alebo štyrmi rodičmi súčasne,“ propaguje Coparentalys svoj program.

Dieťa oboch rodičov…alebo aj nie

Stránka je navyše aj zoznamkou pre osamelých ľudí, ktorí chcú mať deti, ale zatiaľ nestretli toho pravého partnera či partnerku a hľadajú niekoho na trvalý vzťah s kým by mali deti a založili rodinu. Rovnako má pomôcť aj neúplným rodinám pri akejsi rekonštrukcii.

Jednou z predností tohto moderného spôsobu založenia rodiny je vraj to, že „dieťaťa dostane dvoch rodičov, ktorí si to želajú, ktorí sú si vedomí svojich rolí a zodpovednosti. Každý spolurodič bude prítomný a prejde dôležitými etapami života dieťaťa s ním … alebo aj nie, záležať bude na dohode oboch rodičov,“ uvádza sa na stránke.

Možné je dokonca ponúknuť len otcovstvo či darcovstvo spermií, ale nie za podmienok, aké platia v spermobankách, kde je anonymita donorov prísne strážená a zaručená. V tomto prípade je to úplne naopak a matka presne vie od koho spermie pochádzajú.

Coparentalys sa na svojom webe chváli tým, že má viac ako 20-tisíc spokojných členov. Z komentárov na stránke sa zdá, že záujem o služby majú rôzni ľudia od mladých žien a mužov, cez ľudí, ktorí nemôžu mať deti až po homosexuálne páry či jednotlivcov so záujmom o výchovu vlastných detí.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

WHO: Pandémia narušila liečbu viacerých chorôb

WHO: Pandémia narušila liečbu viacerých chorôb

Pandémia nového koronavírusu narušila v mnohých krajinách sveta liečbu iných chorôb vrátane cukrovky či vysokého tlaku. Poukazujú na to výsledky novej analýzy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ako informuje agentúra AP, organizácia minulý mesiac pri prieskume 155 krajín sveta..