Milióny mŕtvych a hospodársky rozvrat. Tak vlani vyzerala simulácia pandémie koronavírusu

Šírenie simulovaného vírusu (Zdroj: Youtube)

Milióny mŕtvych, hospodárska kríza, značný pokles svetového HDP. Tak vyzerali výsledky simulácie svetovej pandémie koronavírusu, ktorá sa odohrala v októbri minulého roku. Výskumné centrum Johna Hopkinsa však vo vyjadrení dodáva, že podobnosť tejto simulácie so súčasnou epidémiou koronavírusu z čínskeho mesta Wuhan je čisto náhodná.

Skupina odborníkov z viacerých svetových organizácií vykonala v októbri minulého roku simuláciu s názvom Event 201 (udalosť 201). Jej cieľom bolo simulovať svetovú nákazu a sledovať pripravenosť odborníkov a vlád. Zameriavali sa hlavne na ekonomické dopady.

Simuláciu vypracovalo a hostilo výskumné centrum John Hopkins Center for Health Security, v spolupráci so svetovým ekonomickým fórom (World economic forum) a nadáciou Billa a Melindy Gatesových (Bill & Melinda Gates foundation).

Ako to prebiehalo

Na projekte sa zúčastnilo 15 osôb, ktoré pochádzali z vysokých pozícií vo svetových vládach, obchodu alebo verejného zdravia. Títo ‚hráči‘ mali za úlohu v priebehu niekoľko hodinovej simulácie reagovať na podnety, ktoré pre nich pripravili tvorcovia, a snažiť sa zmierniť dopady svetovej pandémie.

Vedúci simulácie mali pre hráčov predpripravené televízne spravodajstvá, stretnutia s ‚pracovníkmi,‘ a rôzne diskusie na špecifické témy, ktoré sa týkali prejedávaných problémov.

Koronavírus z Brazílie

Aký bol teda scenár pandémie? Svet zasiahlo rozšírenie koronavírusu CAPS, ktorý pochádzal z chovu ošípaných v Brazílii. Vírusom sa najprv nakazil miestny farmár, ktorý sa následne dostal do kontaktu s inými osobami.

Samotný vírus mal začínať nenápadne. Nakazení ľudia sprvu vykazovali príznaky podobné chrípke alebo zápalu pľúc. Infekcia sa následne rozšírila po husto obývaných predmestiach brazílskych veľkomiest a čoskoro aj do okolitých krajín.

Globálna hospodárska kríza

V priebehu šiestich mesiacov sa vírus dostal prakticky do všetkých krajín sveta. Jeho rozšírenie nezastavilo ani zastavenie leteckej dopravy a obmedzenie turizmu. O ďalších 12 mesiacov malo byť na celom svete už 65 miliónov obetí koronavírusu CAPS.

Bližšie sledované však boli najmä ekonomické ukazovatele. Vďaka pandémii CAPSu by vypukla celosvetová hospodárska kríza, v rámci ktorej sa svetové burzy prepadli približne o 20 až 40 percent. HDP celého sveta poklesol o 11 percent.

Podobnosť s Wuhanom je náhodná

S vypuknutím infekcie koronavírusu (nCoV) v čínskom meste Wuhan a jeho následnom šírení bolo výskumné centrum Johna Hopkinsa nútené vydať vyhlásenie. V ňom špecifikuje, že táto simulácia nebola predpoveďou vypuknutia koronavírusu v Číne a podobnosť je čisto náhodná.

Centrum tiež dodáva, že čínsky koronavírus teda nutne nezabije 65 miliónov ľudí a nespôsobí ekonomický kolaps. Samotný vymyslený koronavírus CAPS nie je ani podobný koronavírusu nCoV. Avšak, výsledky tejto simulácie sú vraj súčasťou niektorých analýz týkajúcich sa epidémie z Wuhanu.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...