Bezmedzná arogancia strany Spolu. Takto s nami komunikovala hovorkyňa

Strana Spolu (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Štandardný pracovný postup média obsahuje aj nutnosť poskytnúť pri určitom konfrontačnom vyjadrení priestor protistrane. Preto sme dnes zodvihli telefón a kontaktovali hovorkyňu strany Miroslava Beblavého s prosbou o potvrdenie, alebo dementovanie informácie, že člen ich strany pred tromi rokmi okrem iného písal o vyvážaní utečencov do koncentračného tábora. Nepochodili sme. Po vzore Roberta Fica nám Silvia Hudáčková odkázala, že sme konšpirátori a nezaujímame ju. Dôkaz o našich pochybeniach, podobne ako aj tí kompetentnejší pred ňou, neposkytla. A položila telefón. Dvakrát.

Redakcia Denníka S bola dnes v podvečerných hodinách konfrontovaná s novým statusom vládneho poslanca Ľuboša Blahu. Po kauze, ktorá pripravila o kandidátske miesto v koalícii PS/Spolu Erika Radačovského, sa mal podľa slov Blahu na scéne objaviť ďalší rasistický politik spriahnutý s koalíciou PS/Spolu.

Podľa výpovede smeráka a priložených screenshotov z Facebooku malo ísť o istého Tomáša Dzurendu. „Ten pocit, keď sa PS/Spolu zbaví jedného rasistického kandidáta a vzápätí sa zistí, že to nebola žiadna výnimka – začína to vyzerať, že majú rasistov plnú stranu,“ napísal o ňom známy politik.

Facebookový profil s nickom Tomáš Dzurenda mal v minulosti napríklad vypisovať, že by lovil a vraždil Rómov aj zadarmo, afrických utečencov posielal do Osvienčimu, prejavil sympatie k Marianovi Kotlebovi a podľa jeho vlastnej mienky „by sa rasy medzi sebou nemali miešať“.

Blaha popri týchto vyjadreniach zverejnil aj status Dzurendu, v ktorom objasňuje, že kandidoval do obecného zastupiteľstva a neskôr sa stal členom strany Spolu. „Budem sa snažiť aj na obecnej úrovni hájiť záujmy transparentnosti, spravodlivého nakladania s verejnými financiami a snahu o zmenu k lepšiemu,“ stálo v ňom.

Hovorkyňa, ktorá nehovorí

Nakoľko sa nám tieto skutočnosti nepodarilo preveriť, keďže profil, na ktorý Blaha odkazuje nie je verejne dostupný a nedá sa dopátrať ani k tomu, kde, kedy a či vôbec Dzurenda kandidoval do obecného zastupiteľstva a takisto verifikovať jeho údajnú spoluprácu s uvedenou stranou a jej rozsah, obrátili sme v rámci korektného postupu na tú najpovolanejšiu osobu – hovorkyňu strany Spolu Silviu Hudáčkovú.

Tá nám však uštedrila arogantnú reakciu, s ktorou sme sa počas nášho pôsobenia na mediálnom trhu ešte nestretli, či už zo strany koaličných alebo opozičných predstaviteľov. „Aha, to ste vy, tí konšpirátori. Tak to ma nezaujíma,“ zaznelo z jej úst hneď po predstavení a skôr, ako náš redaktor stihol položiť otázku a poskytnúť tým strane priestor na svoju obranu.

V bezdôvodnom očierňovaní ju nevyrušovalo ani to, že naše médium sa podobným obvineniam zo šírenia dezinformačného a problematického obsahu úspešne bránilo hneď trikrát. Najprv v súvislosti s portálom blbec.online, neskôr proti agentúre Crassus Consulting a naposledy v spore s mimovládkou Globsec. Celú postupnosť nášho súboja so šíriteľmi evidentných klamstiev o Denníku S nájdete v priloženom linku.

Podobní tu už boli

Po tomto nepodloženom osočení nasledovalo položenie telefónu a podobný postup zvolila, aj keď ju po tejto reakcii kontaktoval šéfredaktor nášho portálu s ambíciou vec ujasniť. Nuž, aj takto môže vyzerať komunikácia s nádejnými držiteľmi štátnej moci s novinármi. Novinármi, ktorí chcú verejnosti sprostredkovať protireakciu na obvinenia, ktoré sú obzvlášť v predvolebnom zápase extrémne závažné.

Situácia je o to tragikomickejšia, že ide o reakciu z centrály strany, ktorá svoju kampaň stavia na nutnosti zmeny politickej kultúry a potrebe väčšej slušnosti. A to aj v medziľudskej komunikácii.

Berúc do úvahy skutočnosť, že náš denník neskrýva svetonázor, ktorý je v niektorých ohľadoch v rozpore s filozofiou strany Spolu, žiada sa skonštatovať, že Hudáčkovej reakcia má paralelu so správaním jedného vrcholového politika. Je ním expremiér Robert Fico, ktorý sa svojho času nechal počuť, že nebude odpovedať žurnalistom Denníka N a SME.

V tomto kontexte je tiež nutné napísať, že nedávno na komunikačnom oddelení Beblavého strany zakotvila aj Henrieta Hajtová, ktorá musela po tom, ako účastníkov Národného pochodu za život očastovala ako pedofilov, úchylákov či inkvizítorov, opustiť kanceláriu prezidentky Čaputovej. To, či na svojom poste stále figuruje však kvôli horeuvedenému informačnému embargu overiť nevieme.

Maximálne neprofesionálnu reakciu si ale k srdcu samozrejme neberieme a radi naše vzájomné vzťahy v budúcnosti posunieme do tej roviny, v akej ich udržiavame so všetkými relevantnými politickými subjektami a verejne činnými osobami v republike.

— Peter Števkov a Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...