V snahe zabrániť šíreniu koronavírusu predĺžili v Číne novoročné sviatky

Policajná hliadka, Námestie nebeského pokoja v Pekingu (Zdroj: SITA)

Čína v pondelok predĺžila sviatky pri príležitosti Lunárneho nového roka v snahe udržať verejnosť doma a zabrániť tak šíreniu nákazy novým koronavírusom. Novoročné voľno sa malo skončiť vo štvrtok, no bude trvať až do nedele, oznámila vláda s tým, že cieľom je “obmedziť hromadné zhromažďovanie” a “zablokovať šírenie epidémie“. Obdobie okolo Čínskeho nového roka je v krajine najrušnejšie, keďže desiatky miliónov ľudí cestujú domov či na dovolenky.

Vláda okrem iného oznámila, že z preventívnych dôvodov zostanú školy uzavreté až do odvolania. Čínske úrady prijali mimoriadne opatrenia, aby zabránili šíreniu vírusu. Uzavreli mesto Wu-chan, odkiaľ sa vírus začal šíriť, a tiež ďalších 16 okolitých miest v provincii Chu-pej, kde žije viac ako 50 miliónov ľudí. Iné mestá zase zrušili veľké podujatia a uzavreli pamiatky a turistické destinácie.

Hongkong zakázal vstup na svoje územie pre návštevníkov zo zmienenej provincie Chu-pej a cestovné agentúry museli zrušiť skupinové výlety po celej krajine. Do odvolania tiež v Číne zakázali obchodovanie s divými zvieratami, keďže sa predpokladá, že sa vírus na ľudí preniesol práve zo zvierat.

Čínska Národná zdravotná komisia oznámila, že do nedele polnoci zaznamenali 2 744 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ten si už vyžiadal 80 mŕtvych. Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie a Kanady.

Americký konzulát vo Wu-chane informoval, že pripravuje na utorok evakuáciu svojich diplomatov a niektorých amerických občanov. Francúzska vláda tiež oznámila, že z mesta prevezie do Francúzska svojich občanov a dá ich do karantény. Podobné kroky plánuje aj Japonsko. Francúzska spoločnosť PSA Peugeot Citroën, ktorá má vo Wu-chane závod, sa chystá presťahovať svojich zahraničných zamestnancov a ich rodiny do iného mesta, kde ich dajú do karantény.

Nový koronavírus sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty. Tá sa pohybuje od jedného do 14 dní. Národná zdravotná komisia oznámila, že každý, kto cestoval z Wu-chanu, sa musí zaregistrovať na komunitných zdravotných staniciach a byť doma v karanténe po 14 dní.

Vo Wu-chane stavajú dve nemocnice pre pacientov nakazených vírusom. Jedna z nich bude mať 1 500 lôžok a druhá 1 000. Prvú z nich by mali dokončiť už na budúci týždeň. Národná zdravotná komisia tiež do mesta vyslala ďalšie zdravotnícke tímy a 450 zdravotníkov, ktorí majú skúsenosti s epidémiami eboly a SARS, vyslala aj čínska armáda.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Predseda vlády Durínska sa ospravedlnil za komentáre o Merkelovej

Predseda vlády Durínska sa ospravedlnil za komentáre o Merkelovej

Predseda vlády nemeckej spolkovej krajiny Durínsko Bodo Ramelow sa ospravedlnil za to, že nedávno označil kancelárku Angelu Merkelovú prívlastkom „malá Merkelová“. Uviedol, že ho to mrzí, pretože sa neúmyselne správal ako „macho“. Ramelow vyslovil ľútosť nad výrazom „Merkelchen“,..

Odoberajte náš newsletter