Nový koronavírus sa prenáša už počas inkubačnej lehoty. Schopnosť jeho šírenia sa zjavne zosilňuje, priznáva čínsky minister

Nepokoje v Hongkongu po tom, ako vláda rozhodla o ubytovaní pacientov infikovaných koronavírusom v jednom z miestnych bytových projektov (Zdroj: SITA)

Nový koronavírus z čínskeho Wu-chanu sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty, čo komplikuje snahy o zastavenie jeho šírenia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Čínsky minister zdravotníctva Ma Siao-wej v nedeľu novinárom povedal, že schopnosť šírenia vírusu sa zjavne zosilňuje. Vírus si zatiaľ vyžiadal 56 mŕtvych a takmer dvetisíc nakazených.

Inkubačná lehota, teda obdobie, keď už človek má ochorenie, ale ešte sa u neho neprejavujú symptómy, sa podľa čínskych úradov u ľudí pohybuje od jedného do 14 dní. Už v tomto čase však nakazený môže vírus šíriť ďalej bez toho, aby o tom vedel.

Iný prípad ako SARS alebo ebola

BBC v tejto súvislosti vysvetľuje, že ochorenia ako SARS alebo ebola sú infekčné až po prepuknutí symptómov a tak je relatívne jednoduché zastaviť ich šírenie – stačí identifikovať a izolovať chorých a monitorovať každého, kto s nimi prišiel do kontaktu. Naopak, chrípka je jedným z najznámejších príkladov vírusu, ktorý človek roznáša skôr, ako zistí, že je chorý. Zastavenie takýchto “roznášačov bez symptómov” bude pre čínske úrady omnoho zložitejšie. Kľúčové sú preto otázky, akí infekční sú ľudia počas inkubačnej lehoty a či nejakí pacienti mimo Číny stihli chorobu rozšíriť predtým, ako ochoreli.

Čínske úrady v snahe zabrániť šíreniu vírusu uzavreli Wu-chan a tiež ďalších 16 okolitých miest v provincii Chu-pej, kde žije viac ako 50 miliónov ľudí.

Potvrdené prípady hlásia z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie a Kanady.

Uzavreté chrámy aj zábavné parky

Úrady po celej Číne prijímajú preventívne opatrenia. V Pekingu napríklad do odvolania zrušili veľké verejné podujatia, uzavreté sú chrámy, Zakázané mesto v centre Pekingu, Disneyland v Šanghaji a mnohé ďalšie turistické destinácie. Cestovným kanceláriám tiež prikázali zrušiť všetky skupinové zájazdy. Uzavretie svojich najväčších atrakcií – Disneylandu a Ocean Parku – v nedeľu oznámil aj Hongkong.

Do odvolania tiež v Číne zakázali obchodovanie s divými zvieratami, pričom tých, ktorí tento zákaz porušia, čakajú tvrdé tresty. Predpokladá sa totiž, že vírus sa na ľudí preniesol práve od zvierat, no zatiaľ jeho zdroj oficiálne neidentifikovali.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...