Ak Kisku obžalujú, nemenovala by som ho premiérom, hovorí Čaputová

Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

Vedením rezortu životného prostredia bude poverený jeden z ministrov vládnej strany Most – Híd. V dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Vyvrátila tak špekulácie, že by ministerstvo dočasne viedol predseda vlády SR Peter Pellegrini. Minister životného prostredia László Sólymos (Most – Híd) odstúpil zo svojej funkcie vo štvrtok 23. januára po stredajšom incidente v jednej z čínskych reštaurácií v Bratislave. Prezidentka túto sebareflexiu ministra ocenila a zdôraznila, že Sólymos bol jeden z najlepších ministrov na čele ministerstva životného prostredia.

Pri prepustení bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. z väzby išlo podľa prezidentky o nezosúladenú koordináciu. Myslí si, že to celé nebolo dobre komunikačne zvládnuté najmä zo strany špeciálnej prokuratúry. Bývalý generálny prokurátor však bude podľa jej slov aj naďalej predmetom vyšetrovania.

Danko a Kiska

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) sa počas parlamentnej schôdze z 21. januára vyjadril, že voči prezidentke nemá žiadnu dôstojnosť a bude ju mať až vtedy, keď bude prezidentský úrad apolitický a nebude protežovať Progresívne Slovensko. Prezidentke sa ťažko komentujú tieto vyjadrenia, nevie, o čo sa opierajú. Zdôraznila však, že vo svojom úrade koná nezávisle a bez toho, aby zvýhodňovala nejakú konkrétnu politickú stranu. „Bolo mi jasné, keď som kandidovala na funkciu prezidentky, že politika je aj osobných sporoch, ja sa však do nich zapájať nebudem,“ priblížila Čaputová. Od predsedu parlamentu Danka neočakáva ospravedlnenie.

Keby obvinenie Andreja Kisku postúpilo do podania obžaloby, nebolo by podľa prezidentky Čaputovej vhodné, aby ho menovala premiérom. Domnieva sa tiež, že jeho strana Za ľudí by v takom prípade nemala mať ani ministerstvo vnútra. Najdôležitejšie totiž podľa prezidentky, aby sa ľuďom vrátila dôveru v inštitúcie.

„Závisí od okamihu, kde stíhanie bude,“ odpovedala prezidentka. „Viem, že je tam podaná sťažnosť. Stíhanie môže byť v čase zostavovania vlády už stopnuté, alebo naopak, môže postúpiť do ďalšieho procesného štádia. To bude rozhodujúce,“ ozrejmila.

Kotlebovci vo vláde?

Prezidentka sa zároveň vyjadrila k tomu, či by poverila zostavením vlády stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Koaličný potenciál tejto strany je podľa nej nulový, preto je nepravdepodobné, že by ĽSNS mohla získať poverenie na zostavenie vlády. „Na to, aby mohla fungovať vláda, musí mať vyjadrenú dôveru v parlamente a mať v ňom nadpolovičnú väčšinu. Čo je pri ĽSNS diskutabilné, keďže všetky politické strany vylúčili s touto stranou spoluprácu,“ vysvetlila Čaputová. Zároveň však dodala, že ak by ĽSNS voľby vyhrala, „vstúpila by do rokovania” s Marianom Kotlebom. Povedala, že to vníma ako prejav rešpektu k demokracii a vôli ľudí.

Pokiaľ by sa črtala vláda s účasťou ĽSNS, podľa prezidentky by to znamenalo, že zostavenie inej vlády by v takom prípade zrejme nebolo možné. Podľa vlastných slov by potom vládu s účasťou kotlebovcov menovať musela.

Prezidentka nevylúčila ani vytvorenie úradníckej vlády, ak by sa politické strany nevedeli medzi sebou dohodnúť.

— SITA/STE

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...