Európa sa bezpochyby islamizuje, vraví sociológ v českých učiteľských novinách. Nemiestne, reagujú niektorí

Petr Hampl (Zdroj: facebook.com)

Starý kontinent sa islamizuje a na západných univerzitách sa objavuje protibelošský rasizmus. Toto a mnoho ďalšieho zaznelo z úst českého milovaného i nenávideného sociológa Petra Hampla v rozhovore pre tamojšiu pedagogickú tlač. Niektorí odborníci po jeho publikovaní písali kompetentným listy a hovorili o nemiestnom počine. Veľká časť verejnosti však za autorovými vyjadreniami stojí.

Sloboda tlače je jednou z najdôležitejších tém v západnej spoločnosti. Potvrdzuje to aj prípad z Česka a vlna pobúrenia, ktorá sa zdvihla po tom, ako tamojšie Učiteľské noviny poskytli v rozhovore priestor kontroverznému sociológovi Petrovi Hamplovi.

„Európa sa bezpochyby islamizuje,“ znie nadpis štvorstranového textu, v ktorom sa odborník venuje nielen hrozbe islamu, ale napríklad aj úrovni štúdia humanitných odborov na vysokých školách a nevyhne sa ani miliardárovi Georgeovi Sorosovi.

Na margo islamizácie starého kontinentu Hampl napríklad vraví, že „sociálne vedy odmietajú skúmať tento najväčší súčasný civilizačný proces“ a v súvislosti s prenikaním uvedeného náboženstva na akademickú pôdu konštatuje, že „skutočnosť zo západných štátov nám jasne ukazuje, že za každým ústupkom nasleduje nová požiadavka.“

„Na západných univerzitách a okrajovo už i na našich sa objavuje skutočný rasizmus a to protibelošský,“ necháva sa počuť sociológ, ktorý napríklad považuje za jednu z príčin migrácie aj potrebu doviezť si voličov a realitu v Británii opisuje tak, že moslimská populácia prečísluje tú domácu.

Tieto texty sú nemiestne

Hamplove nepopulárne vyjadrenia ale neostali bez odozvy a postavila sa proti nim napríklad riaditeľka Multikultúrneho centra v Prahe Zuzana Schreiberová, ktorá na Facebooku v skupine Učiteľská platforma avizovala, že redakcii novín v tejto veci zašle list.

„Je absolútne nemiestne, že sa podobné texty v pedagogickom periodiku, ako sú Učiteľské noviny, vôbec objavujú,“ dopĺňa ju v kritike programový riaditeľ neziskovky EDUin Miroslav Hřebecký.

Za prácou podriadeného stojím

Za novinárom, ktorý dialóg s Hamplom viedol, ale šéfredaktor média Petr Husník stojí. „Úlohou novinára nie je polemizovať s názormi interviewovaného alebo podrobne skúmať faktografické tvrdenia, obzvlášť nie pri rozhovore s odborníkom, ktorým snáď sociológ je,“ necháva sa počuť a na obranu vykonanej práce a výberu respondenta dodáva, že Hampl sa v minulosti objavil napríklad aj na obrazovke Českej televízie.

Rovnako má podporu zo strany čitateľov, ktorí v čase písania článku odovzdali v ankete na iDnes.cz zhruba 5200 hlasov v jeho prospech a iba bezmála 700 ľudí nesúhlasilo s tým, že odborníkove názory do Učiteľských novín patria.

Zopár viet o Hamplovi

51 ročný sociológ Peter Hampl je najčastejšie predstavovaný ako antiimigračný či protiislamský aktivista. Úspešne dokončil doktorandské štúdium a prednášal na Vysokej škole ekonómie a manažmentu či na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity.

Je kľúčovou osobu v Združení priateľov bieleho heterosexuálneho muža, ktorého úlohou je útočiť na politickú korektnosť a využívať slobodu prejavu v čo najširšej miere, inicioval aj založenie Českej spoločnosti pre civilizačné štúdiá a bol miestopredsedom Bloku proti islamu. Pred pár rokmi sa tiež neúspešne pokúšal o politickú kariéru.

Oponenti ho často obviňujú zo šírenia lží, nenávisti či rasizmu a prekáža im napríklad aj Hamplova spolupráca so Sputnikom či serverom Parlamentní listy. Český server manipulatori.cz ho napríklad označuje za „obľúbenca konšpiračnej scény“.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Tri vagóny sa vykoľajili. V Běchoviciach pri Prahe sa v piatok popoludní zrazili dva vlaky. Prechádzajúca súprava narazila..