Je oprávnené, aby sme Rusko považovali za bezpečnostnú výzvu, hovorí Jaroslav Naď

Jaroslav Naď (Zdroj: J.Naď/Facebook)

Tieňový minister obrany hnutia OĽaNO Jaroslav Naď v rozhovore pre Euractiv rozprával o bezpečnostných plánoch a programe hnutia. Podľa neho bolo doteraz Slovensko nezodpovedným partnerom a robili sme dvojakú politiku. Dúfa však, že sa to čoskoro zmení. Považuje tiež za správne, aby sme využili investície od našich partnerov na bezpečnostnú infraštruktúru a strašenie o amerických základniach označuje za nezmysel.

Bezpečnostný analytik Jaroslav Naď z hnutia OĽaNO by súčasný plán rozvoja slovenskej obrany roztrhal. Vyjadril sa tak v šou Euractiv Podcast, kde rozprával o programe hnutia ako aj ďalších témach v rámci bezpečnostnej a obrannej situácie Slovenska.

Naď vysvetľuje, že okrem hlavného programu strany majú aj menšie komplexné programy pre jednotlivé zložky vrátane obrany. V tomto obrannom programe sa nachádza 13 hlavných priorít. Jedným z hlavných bodov je, aby Slovensko ostalo spoľahlivým partnerom.

Dvojaká politika

Analytik je totiž presvedčený, že doteraz Slovensko takým partnerom nebolo. „Nebolo. My sme naozaj robili takú nejakú dvojakú politiku,“ hovorí a poukazuje na rôznorodé komunikácie či vajatanie na ministerstve obrany.

Chýba nám priama línia, avšak Naď dúfa, že po nasledujúcich voľbách bude táto línia opäť jasná. V otázke Ruska sa podľa neho nič nezmenilo a ostáva bezpečnostnou hrozbou.

„V prípade Ruska je stále anektovaná časť Ukrajiny, stále prebiehajú bojové operácie, do ktorých, či sa to niekomu páči, alebo nie, Ruská federácia zapojená je,“ vysvetľuje analytik a dodáva, že je úplne oprávnené, aby sme Rusko považovali za bezpečnostnú výzvu.

V otázke vzniku jednotnej armády Európskej únie to Naď nevidí ružovo. „Už len kvôli tomu, že to vyžaduje, aby vznikli jedny ozbrojené sily Európskej únie, tak by to vyžadovalo stratu suverenity jednotlivých štátov v oblasti obrany,“ hovorí a dodáva, že také niečo nevidí ako možné v horizonte niekoľkých dekád.

Prijal by finančné prostriedky

Tieňový minister obrany OĽaNO by tiež rád videl ústavne zakotvený garantovaný rozpočet na obranu krajiny, a to najmenej vo výške 2 % HDP Slovenska. Pomohlo by to napríklad k systematizácii výdavkov na obranu, ako aj plniť naše záväzky v NATO.

„Samozrejme, že by som prijal akúkoľvek zahraničnú podporu, ktorá by prichádzala od našich spojencov… za podmienok, ktoré by si Slovenská republika stanovila,“ hovorí o oprave vojenskej infraštruktúry.

Podľa Naďa je taktiež hlúposť strašiť tu americkými vojenskými základňami v tomto kontexte, pretože niečo také nikdy nebolo reálne. „Američania to vôbec nechcú, slovenská vláda to nechce, ani slovenská opozícia to nechce,“ argumentuje bezpečnostný analytik.

Dodáva však, že rozumie poklesu viery v Spojené štáty kvôli ich súčasnej hlave, prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...