Na Rómoch ste vyrástli, na nich aj padnete, odkazuje ĽSNS progresívka Bihariová

Irena Bihariová (Zdroj: SITA)

Irenu Bihariovú z PS teší účasť Rómov na proteste v Levoči proti ĽSNS. Podľa nej sa tak integrovaní Rómovia stavajú proti nárastu extrémizmu v politike na Slovensku. Dodáva, že už dlho boli redukovaní len na „rómsky problém“, a štát ignoroval tých asimilovaných a integrovaných Rómov. Svojej identity na úkor tej majoritnej sa však vzdať nechce.

Kandidátka za Progresívne Slovensko Irena Bihariová poukazuje na formovanie výnimočného fenoménu na Slovensku. Píše o tom vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook, kde poukazuje na udalosti predošlých dní v Levoči.

Pomaly, ale iste, sa stáva skutočnosťou to, o čom som dlhé roky snívala: že raz sa stanú Rómovia tí, ktorí budú za nás všetkých a spolu po našom boku chrániť Slovensko pred extremizáciou politiky,“ píše a dodáva, že konečne sa Rómovia občiansky vzoprú.

SPOLOČNE TO DOKÁŽEMENa posledných blokádach kotlebovských meetingov sa začína formovať výnimočný fenomén. Niečo, o čom…

Gepostet von Irena Bihariová • Progresívne Slovensko am Mittwoch, 22. Januar 2020

Neboli to opilci

Bihariová tiež predpokladá, že na nedávnom proteste v Levoči proti mítingu strany ĽSNS tvorili Rómovia „početnú prevahu“ v protestujúcom dave. Oponuje však tomu, že by to boli opilci, ako tvrdia kotlebovci.

„Áno, zvlášť my, integrovaní a asimilovaní Rómovia, sme si už takmer zvykli, že verejná diskusia o Rómoch sa dlhoročne redukuje na problém „osád“,“ píše ďalej Bihariová a dodáva, že jej vadí fakt, že sa pozornosť upriamuje len na tých, ktorí žijú asociálne, a tí integrovaní sú ignorovaní.

Dlho vraj nebol nikto, kto by za Rómov hovoril, najmä o tých, ktorí si prešli integráciou a žijú ako majorita Slovenska. Napriek integrácii však vnímajú svoj pôvod a identitu. Nechcú si vyberať medzi slovenskou a rómskou – chcú byť súčasťou oboch.

Nie sme len cigánsky problém

„Celkovo nám je nepríjemné, že pre nás už vlastne dlhodobo niet korektnejšieho označenia, ako „rómsky problém“,“ píše ďalej kandidátka PS a hovorí, že dnes je tu ešte ďalší problém, ktorý ich trápi. Nechcú totiž žiť v krajine, kde im „fašisti vezmú rovnosť “ a oberú ich o „ posledný zbytok ľudskej dôstojnosti“.

„Na nás ste vyrástli, na nás aj padnete!“ odkazuje progresívka kotlebovcom. Poukazuje na to, že Kotleba si mal vybudovať popularitu na problematike Rómov na Slovensku. Teraz sa majú konečne aj Rómovia začať stavať a protestovať proti rastu popularity ĽSNS.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...