24 tisíc Slovákov zomrie ročne na srdcovocievne ochorenia

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pexels.com)

Kardiovaskulárne ochorenia si u nás ročne vyžiadajú takmer 24 tisíc ľudských životov. Až 3 300 pacientov z toho zomrie na chronické srdcové zlyhávanie, čo je 2,5-násobne viac ako v roku 2005. Napriek tomu ich Slováci výrazne podceňujú. V stredu o tom médiá informovala Slovenská kardiologická spoločnosť (SKS).

Spomedzi kardiovaskulárnych ochorení má najhorší trend srdcové zlyhávanie, zomrie naň každý deň deväť pacientov. Trojnásobne sa od roku 2005 zvýšil aj počet hospitalizovaných pacientov s touto diagnózou. Na srdcové zlyhávanie je ich ročne hospitalizovaných až 26 tisíc.

Slovenská kardiologická spoločnosť preto v tomto roku spúšťa projekt Autom na ceste k vášmu srdcu. Má za cieľ zachytiť pacientov s kardiovaskulárnym rizikom a upozorniť na dôležitosť prevencie kardiovaskulárnych ochorení. Kardiologická spoločnosť sa rozhodla navštíviť vybrané regióny Slovenska špeciálne upraveným autom, ktoré bude vnútorne vybavené ako kardiologická ambulancia.

“Je pravda, že vďaka medicínskemu pokroku dnes vieme lepšie liečiť ochorenia srdca a ciev, na druhej strane sú to práve kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sa výrazne podieľajú na štatistikách úmrtnosti na Slovensku. Vo svojej klinickej praxi sa často stretávam s tým, že pacienti si nepripúšťajú, že na ochorenie srdca môžu zomrieť a výrazne podceňujú prevenciu,” povedala predsedníčka pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie pri Slovenskej kardiologickej spoločnosti a primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Eva Gonçalvesová.

Ako konštatovala, jeden zo štyroch pacientov je opakovane hospitalizovaný pre srdcové zlyhávanie do 30 dní po prepustení z nemocnice. Jeden pacient z desiatich do 30 dní po prepustení z nemocnice zomrie. Aj napriek tomu, že viac ako polovica populácie nad 40 rokov trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami, verejnosť si ich nespája s rizikom smrti.

Z diagnostického hľadiska je dôležité, že v dnešnej dobe vieme pomerne presne a rýchlo už v priebehu niekoľkých minút na základe odberu krvi vyhodnotiť špecifický marker, ktorý je typický pre chronické srdcové zlyhávanie. Pacient sa musí podrobiť ďalším vyšetreniam, ktoré potvrdia alebo vylúčia toto ochorenie,” uviedla Oľga Rajecová zo spoločnosti Roche Diagnostics Slovakia. Moderná diagnostika však podľa nej výrazne napomáha zachytiť ochorenie už v počiatočnom štádiu. Ak sa ochorenie včas zachytí a pacienti sa čím skôr začnú liečiť, majú šancu žiť z dlhodobej perspektívy kvalitnejší život.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter