Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré sa môžu vyskytovať na Slovensku

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v štátoch Európskej únie. Ide napríklad o výrobok na vlasy a čistiacu masku na tvár, ktoré prekročili limity pre mikroorganizmy. Ako agentúru SITA informoval hlavný hygienik Ján Mikas, výrobky nahlásili do systému Rapex (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a v Litve. Podľa hygienika je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Výrobky značky Rafia z Pakistanu od výrobcu Adil Trading Company prekročili povolený limit pre mikroorganizmy. Týka sa to výrobku na vlasy Shikakai Powder, Herbal Hair Cleanser a čistiacej masky na tvár Multani Mitti, Natural Clay Deep Cleansing. V maske okrem povoleného limitu pre mikroorganizmy prekročili aj limit pre kvasinky a plesne a tiež zistili prítomnosť patogénneho mikroorganizmu. „V prípade, že výrobok príde do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môže spôsobiť infekcie alebo podráždenie,“ upozorňuje Mikas.

Nevyhovujúca je aj farba na vlasy Kpem-Xha značky Fitocosmetic z Laosu od výrobcu Fitokosmetik. Hygienik uvádza, že analýzou v nej zistili prítomnosť látky 2-phenoxyethanol v koncentrácii 1,4 percenta, ktorej povolené množstvo je 1 percento.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V internátoch na Univerzite Komenského sprísnili opatrenia

V internátoch na Univerzite Komenského sprísnili opatrenia

Na internátoch Mlyny a Družba v hlavnom meste sprísnila Univerzita Komenského v Bratislave (UK) opatrenia. Oba komplexy s okamžitou platnosťou prešli do červenej fázy. Ubytovaní môžu aj naďalej bývať na internátoch a stravovať sa v jedálňach. Univerzita Komenského..