USA hrozia Česku. Praha chce totiž digitálnou daňou postihnúť aj Google či Facebook

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Zavedenie digitálnej dane v Česku, ktorá by postihla aj mnohé technologické giganty, už dlhú dobu nie je iba záležitosťou neurčitých úvah. Inštitút, ktorý má štátu priniesť miliardy korún ročne, sa však na opačnej strane Atlantiku nestretol s pochopením a USA nevylučujú hospodársku odvetu. V pozore by sa malo mať aj Slovensko, nakoľko obdobná daň sa páči nielen národniarom, ale aj nášmu ministerstvu financií.

Zdanenie klasických firiem, ktoré tvoria hmatateľné produkty a ponúkajú reálne služby, je pomerne jednoduché. Peniaze odvádzajú najmä do štátnej kasy tej krajiny, na území ktorej sídlia. O poznanie ťažšie je to však pri IT spoločnostiach, ktoré v modernej dobej získavajú čoraz väčšiu ekonomickú moc a mnohé z nich pôsobia takmer v každom kúte planéty.

Riešením má byť zavedenie inštitútu tzv. digitálnej dane. Je to reakcia na prax globálnych korporácií, ktoré majú zisky z rôznych trhov, no platia daň iba v materskej krajine či na mieste, kde je to pre ne výhodné.

Digitálna daň bola načrtnutá aj na celoeurópskej úrovni, no nakoľko nedošlo medzi členskými štátmi k zhode, krajiny začali riešiť problematiku na vlastnú päsť. Napríklad vo Francúzsku funguje táto moderná forma zdanenia od minulého roka a uzákoniť sa ju chystajú aj v susednom Česku.

Mali by jej podliehať internetové spoločnosti s globálnym obratom nad 750 miliónov eur (19,1 miliardy českých korún), ktoré budú mať na území našich západných susedov ročný obrat za uskutočnené zdaniteľné služby minimálne 100 miliónov korún (takmer 4 milióny eur).

Môže prísť odplata

Daň sa tak dotkne hlavných globálnych hráčov, ako sú Google, Facebook, Amazon či Apple a Praha si od nej sľubuje výnos zhruba 5-miliárd korún (niečo menej ako 200-miliónov eur).

Týmto ťahom ale nie sú prevažne zámorské firmy nadšené a ich obavy zdieľa aj americká administratíva. “Vyhradzujeme si právo zaviesť odvetné opatrenia, ak bude daň diskriminačná voči americkým firmám,” povedal denníku Hospodářské noviny pod sľubom anonymity americký vládny zdroj s tým, že Spojené štáty v českom návrhu digitálnej dane diskrimináciu skutočne vidia.

Akým spôsobom chcú USA na novú daň zareagovať nie je jasné a neoznámilo to ani českému ministerstvu financií, no napríklad Francúzom Američania pohrozili uvalením dodatočných ciel na ich tovar v objeme 2,4 miliardy dolárov.

Digitálna daň sa nepáči ani časti podnikateľov a Hospodárska komora ČR ju označuje za chybu, nakoľko má potenciál vyvolať vzájomnú obchodnú vojnu.

Kompetentní novú daň vítajú aj u nás

Hoci sa môže zdať, že tento problém sa Slovenska netýka, opak je pravdou. Po vzore Čechov totiž s digitálnou daňou koketujú aj naši vysokí štátni predstavitelia.

“Nie je predsa možné, aby veľké internetové giganty na Slovensku len inkasovali príjmy z reklamy a neplatili takmer žiadne dane. Preto vyzývam ministra financií aj predsedu vlády, aby zaviedli digitálnu daň,” povedal vlani v novembri šéf národniarov a predseda NR SR Andrej Danko.

O tom, že takáto novinka v legislatíve nie je nereálna, svedčí aj stanovisko ministerstva financií pre naše Hospodárske noviny. Slovensko vraj možnosť zavedenia digitálnej dane víta, no závisí to na jednotnom riešení v rámci EÚ a zo záverov, ktoré poskytne OECD.

“Priebeh doterajších rokovaní na úrovni OECD bude predstavený v EÚ v priebehu roka 2020 ako súčasť úvodných pracovných stretnutí v rámci začiatku chorvátskeho predsedníctva,” skonštatovali pre novinárov zástupcovia rezortu.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...