Domácnosti by si mali dobre zvážiť, na ktorý malý obnoviteľný zdroj požiadajú dotáciu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Slovenské domácnosti by si mali dobre rozmyslieť, pre ktorý malý obnoviteľný zdroj energií s dotáciou sa rozhodnú. Energetici totiž upozorňujú, že každá domácnosť je individuálna a svoje náklady vníma rozdielne.

Pred výberom zariadenia si treba uvedomiť, čo tvorí najväčšiu časť rozpočtu domácnosti. Je to elektrina využívaná na vykurovanie, ohrievanie vody alebo na iné?“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá.

S výberom vhodného zariadenia vedia domácnostiam poradiť energetickí špecialisti. „Na základe individuálneho prístupu poradia domácnostiam to najlepšie riešenie na mieru. Tým zabránia inštalácii zariadenia s nedostatočným výkonom, prípade jeho predimenzovaniu, čo v konečnom dôsledku navyšuje náklady na takéto zariadenie,“ dodala Krivá.

Domácnosti sa často obávajú zložitej inštalácie a stavebných zásahov do ich rodinného domu. Inštalácia malého obnoviteľného zdroja energií však podľa stredoslovenských energetikov trvá spravidla jeden deň a takmer nezasahuje do konštrukcie nehnuteľnosti. „Prevádzka malého obnoviteľného zdroja nie je náročná a zvládne ju každý užívateľ. Samotné zariadenie je pre domácnosť pripravené tak, aby fungovalo takmer automaticky,“ konštatovala Krivá.

Už od polovice februára 2020 budú môcť domácnosti žiadať o dotácie v rámci programu Zelená domácnostiam II. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) zverejnila prvé štyri kolá, v ktorých plánuje vydať poukážky v celkovej hodnote 5,2 milióna eur. Už 18. februára 2020 sa budú môcť domácnosti mimo Bratislavského samosprávneho kraja uchádzať o vydanie poukážok na tepelné čerpadlá, v celkovej hodnote až tri milióny eur. Táto čiastka je určená najmä pre domácnosti, ktorým sa minulý rok nepodarilo získať poukážku na tepelné čerpadlá.

V ďalších kolách sa bude možné uchádzať o poukážky na kotly na biomasu, slnečné kolektory a nakoniec na fotovoltické panely. V prvých štyroch kolách odhaduje SIEA vydať viac ako 2 300 poukážok. Za minulý rok energetická agentúra preplatila viac ako 5 100 poukážok. Overovanie podaných žiadostí stále nie je ukončené.

Podpora na jednotlivé zariadenia je rovnaká ako v roku 2019. Pri rodinných domoch je to maximálne 3 400 eur na tepelné čerpadlá, 1 750 eur na slnečné kolektory, 1 500 eur na fotovoltické panely a 1 500 eur na kotly na biomasu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slovensko má nový rekord v počte infikovaných, pribudlo ich 419

Slovensko má nový rekord v počte infikovaných, pribudlo ich 419

Slovensko má nový rekord v počte infikovaných koronavírusom, pribudlo ich 419. Premiér Igor Matovič to uviedol na sociálnej sieti. "Nerozvážnosť, ľahkovážnosť a egoizmus zvíťazili. Neustále útoky, spochybňovanie nebezpečnosti COVIDu, teatrálne ignorovanie opatrení, vysmievanie sa z tých, ktorí ich..