Predbežná správa priznáva, že ukrajinské lietadlo zasiahli dve rakety

Lietadlo, ktoré havarovalo v stredu pri Teheráne (Zdroj: SITA)

Irán v utorok potvrdil, že civilné ukrajinské lietadlo zasiahli jeho ozbrojené sily dvoma protilietadlovými raketami ruskej výroby. Stalo sa tak 8. januára krátko po štarte lietadla z medzinárodného letiska v Teheráne, pričom zomrelo všetkých 176 ľudí na palube. Informuje o tom nová predbežná správa iránskej Organizácie pre civilné letectvo.

Správa uvádza, že rakety vystrelil raketový systém TOR-M1. V roku 2017 Rusko dodalo Iránu časti tohto systému v rámci kontraktu v odhadovanej sume 700 miliónov dolárov (630 miliónov eur). Správa však zároveň priamo neviní rakety z havárie a uvádza, že “dopad týchto rakiet na nehodu je predmetom vyšetrovania“.

Irán spočiatku popieral, že by lietadlo zostrelili rakety, neskôr však priznal, že sa stalo terčom jeho vlastného protiraketového systému. Prvé dni po udalosti tvrdil, že za haváriu môže technická chyba a požiar motora. Po tom, čo USA a Kanada obvinili z pádu lietadla raketovú paľbu, iránske ozbrojené sily priznali, že stroj zostrelili elitné Revolučné gardy. Teherán však trvá na tom, že šlo o “omyl”. Zostrelenie a následné utajovanie informácií vyvolalo v krajine krátke protivládne protesty.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Tri vagóny sa vykoľajili. V Běchoviciach pri Prahe sa v piatok popoludní zrazili dva vlaky. Prechádzajúca súprava narazila..