PRIESKUM Hlina v parlamente o chlp. Trubana za premiéra ľudia veľmi nechcú

Michal Truban (zľava) a Alojz Hlina (Zdroj: SITA)

Spravodajská televízia TA3 si nechala u agentúry AKO vypracovať exkluzívny prieskum verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil v čase medzi 15. až 17. januárom. Jeho špecifikom bolo to, že okrem straníckych preferencií vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby sa pracovníci občanov pýtali aj na ich predstavu o mene ideálneho budúceho premiéra.

V prvej uvedenej kategórii už tradične dominoval vládny Smer so ziskom 17,1 %. Pohľad na druhé miesto potvrdil etablovanie kotlebovcov a tých by volilo presne 11 % opýtaných. Pomyselný bronz nateraz patrí koalícii PS/Spolu, za ktorú by hlasovalo 10,2 % respondentov.

Na štvrtom mieste možno nájsť stranu exprezidenta Andreja Kisku s rovnými desiatimi percentami a za ňou nasledujú Obyčajní ľudia Igora Matoviča s výsledkom na úrovni 8,4 %. Spokojný môže byť aj Boris Kollár, ktorého v súčasnosti podľa AKO preferuje 7,9 %.

Po ňom nasledujú sulíkovci s číslom 6,7 % a Slovenská národná strana, ktorá by presvedčila 5,9 % oprávnených voličov. Výpočet subjektov, ktoré by prekročili potrebné kvórum, prekvapivo uzatvára KDH so ziskom 5,5 %.

Pod hranicou zvoliteľnosti sa nachádzajú Most Híd (4,2%), Dobrá voľba (3,4%), Maďarská komunitná spolupatričnosť (3,2%) a strana Vlasť, ktorej šéfuje Štefan Harabin (2,3%). Zvyšné subjekty neoslovili ani percento z elektorátu.

Z opozície jednoznačne Kiska

Spomínaná druhá kategória, na ktorú sa agentúra pýtala, priniesla zriedkavejšie skúmané dáta, hoci niektoré výsledky neprekvapia.

Najväčšia vzorka opýtaných by si vedela za premiéra predstaviť súčasného predsedu vlády a šéfa Smeru Petra Pellegriniho, konkrétne 30,8 %. Za ním nasleduje najväčší opozičný ašpirant Andrej Kiska s rovnými 23 %. Krivka grafu potom ostro klesá a zastaví sa až na mene Mariana Kotlebu. Šéfa ĽSNS by chcelo vidieť v premiérskom kresle niečo vyše 8 % ľudí (8,1%).

Štvrté miesto obsadil líder Sme rodina Boris Kollár s výsledkom 7,9 % stíhaný Igorom Matovičom, ktorého na čelo výkonnej moci posiela 6,5 % Slovákov. Ďalšia priečka patrí jeho opozičnému kolegovi Richardovi Sulíkovi (5,8%).

Ešte menšie šance má Michal Truban, ktorému by prisúdilo tento post 4,2 % opýtaných, Tomáš Drucker (4%), šéf národniarov Andrej Danko (3,4%) či bývalý sudca Štefan Harabin (3,1%). Rebríček uzatvára Béla Bugár (1,9%) a najvyšší predstaviteľ KDH Alojz Hlina (1,3%). Ostatní politici do výberu zaradení neboli.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...