VIDEO Autosalón zažil vyčíňanie klimatických extrémistov. Vozidlá oblievali krvou a pripútavali sa k nim reťazami

(Zdroj: youtube.com)

Tradičným vyvrcholením automobilových podujatí býva predstavenie nového modelu či technológie. Tohtoročná výstava v Bruseli sa však do dejín motorizmu zapíše inou informáciou. Akciu totiž narušili klimatickí aktivisti z hnutia Extinction Rebellion. Polonahí sa váľali po zemi a predstierali smrť, oblievali autá falošnou krvou a pripútavali sa k nim reťazami. Polícia podľa agentúry Reuters zadržala až 185 výtržníkov.

Časť z demonštrantov sa tiež polievala čiernou tekutinou pripomínajúcou ropu a iní si nasadili masku v tvare loga spoločnosti Shell a predvádzali sa pred jej stánkom. Objektom ich záujmu sa pritom stali nielen autá s dieselovým alebo benzínovým agregátom, ale aj elektromobily značky Tesla, ku ktorým sa rovnako pripútavali.

Tiež z ich strany prišlo k snahám obmedziť vstup akýmkoľvek návštevníkom. Kroky aktivistov nakoniec dospeli k tomu, že organizátori priestory na krátku dobu uzavreli, aby ich mohla polícia vyčistiť a vandalov odviesť.

Narušenie najväčšej šou svojho druhu v krajine, na ktorej organizátori očakávajú približne pol miliónovú účasť, sa udialo počas uplynulej soboty a paradoxne len niekoľko dní po tom, čo Európska komisia predstavila možnosti financovania projektu Green Deal, ktorého cieľom je urobiť spoločenstvo do roku 2050 emisne neutrálnym prostredníctvom transformácie výroby vozidiel.

Je ťažké sa zavďačiť

Protestujúcim z menovaného hnutia sa však akékoľvek snahy a ústupky nezdajú dostatočné, čo demonštrovali napríklad aj začiatkom minulého mesiaca, keď vo francúzskej metropole Paríž podľa portálu France24 poškodili až 3600 elektrických kolobežiek.

Negatívnym spôsobom sa zviditeľnili aj v susednom Česku, kde sa rozhodli paralyzovať Prahu aj napriek štátnemu smútku a pohrebu speváka Karla Gotta.

A naponok, bez kontroverzie sa nezaobišla ani ich akcia v írskom Dubline, kde boli členovia počas svojej akcie prichytení, ako používajú dieselový generátor elektriny.

Hnutiu Extinction Rebellion pritom nejde iba o klímu, ale aj o akési rozleptanie európskej civilizácie. Jeden z jeho zakladateľov, Stuart Basden, sa napríklad pred pár mesiacmi v blogu na portáli Medium vyjadril, že ich agendou je aj zničenie viacerých „mýtov“, ktoré vytvorila euroamerická dominancia a ktoré sú zakódované do spoločnosti.

Medzi tieto mýty má podľa jeho slov patriť belošská nadradenosť, patriarchát, eurocentrizmus alebo heterosexizmus, teda predstava, že heterosexualita je normou.

„Takže Extinction Rebellion nie je o klíme. Nie je to ani o klimatickej spravodlivosti, aj keď tá je tiež dôležitá. Ak sa bavíme iba o klíme, uniká nám hlbší problém, ktorý trápi našu kultúru,“ píše doslovne aktivista v blogu.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter