Martin Borguľa zo Sme Rodina: Štátne nájomné byty nie sú utópia

Martin Borguľa (Zdroj: Archív MB)

Ako zvrátiť nelichotivú situáciu s dostupnosťou bývania na Slovensku? Hnutie Sme Rodina má odpoveď – štátne nájomné byty. Bývalý poslanec mesta Bratislava Martin Borguľa predstavuje ambiciózny, zároveň realistický a až prekvapivo jednoduchý plán nájomného bývania, na ktoré bude mať nárok každý občan Slovenska. Ich výstavba podľa jeho slov zároveň nezaťaží rozpočet verejnej správy.

Jeden z hlavných bodov programu hnutia Sme Rodina je výstavba nájomných bytov. Dokopy 25-tisíc bytov ročne chce hnutie postaviť a ponúknuť mladým ľuďom a rodinám (ale nielen im) s nájmom od 119 eur mesačne. Utópia? Martin Borguľa vysvetľuje, ako sa to dá spraviť aj bez zaťaženia štátneho rozpočtu.

V súčasnosti patrí Slovákom nepekné prvenstvo v rámci Európskej únie – máme najväčší podiel ľudí vo veku 18 až 30 rokov, ktorí bývajú stále so svojimi rodičmi, a to 74 percent. Priemer v EÚ je pritom 49 %.

„Nielen v Bratislave, ale aj na celom Slovensku, keď chcete mať vlastnú strechu nad hlavou, musíte mať úspory, ktoré ďaleko prevyšujú váš normálny príjem, alebo si musíte zobrať takú vysokú hypotéku, ktorá môže byť pre vás doslova likvidačná. Väčšina ľudí jednoducho na vlastný byt môže zabudnúť, nemá na to prostriedky. Preto toľko mladých býva tak dlho u rodičov,“ hovorí Borguľa.

Vziať si hypotéku znamená zadlžiť sa často na celý produktívny život a svojím spôsobom sa stať finančným otrokom. „Riešenie je pritom veľmi jednoduché – štátne nájomné bývanie,“ dodáva kandidát Sme Rodina. „Štát však doteraz len na ľuďoch zarábal a odmietal im pomôcť, pričom je v jeho kapacitách, aby ľuďom postavil a prenajímal byty za prijateľné a dostupné nájomné,“ vysvetľuje ďalej Borguľa.

Bežná prax u susedov

Výstavba štátnych nájomných bytov, vyrábaných ako modulové byty, funguje ako bežná prax v Rakúsku alebo vo Švajčiarsku. Aj u nás dnes už existuje fabrika, ktorá takéto byty vyrába a svoju produkciu vyváža práve do spomenutých krajín. Vybudovať ďalšie fabriky a ich produkciu sústrediť na Slovensko by nemal byť problém. Sprievodným pozitívnym javom podľa Borguľu bude vytvorenie tisícov pracovných miest a naštartovanie ekonomiky. A je to, koniec koncov, investícia do budúcnosti Slovenska.

„Ak socializmus priniesol niečo pozitívne, tak to bola práve bytová výstavba. Práve vtedy sa narodilo najviac detí, ktoré dnes, už dospelé, ťahajú našu ekonomiku,“ hovorí Borguľa.

Finančne by tieto byty mali byť dostupné pre každého na Slovensku. Nájomné by malo byť v priemere 250 eur, avšak do úvahy budú brané aj rozdiely v kúpyschopnosti jednotlivých regiónov Slovenska.

Takže v Bratislave, ktorá má najväčšiu kúpyschopnosť, by bol nájom 2-izbového štátneho bytu 379 eur. Naopak, v mestách s menšou kúpyschopnosťou by nájom začínal na úrovni 119 eur, vysvetlil Borguľa.

Vizualizácia štátnych nájomných bytov (Zdroj: Sme Rodina)

Ako si to budeme môcť dovoliť?

„Veľa ľudí hovorí, že sa to nedá. No dá sa to, pokiaľ štát nebude chcieť na vás zarobiť,“ hovorí predseda hnutia Sme Rodina Boris Kollár. Vysvetľuje, že keď bude tieto nájomné byty stavať štát, budú minimálne o 40 % lacnejšie. To vďaka tomu, že štát nepotrebuje vytvárať zisk, na rozdiel od súkromných staviteľov.

„Štát bude stavať tisícky bytov, takže bude mať úplne iné množstevné zľavy ako súkromný developer. Súkromník musí kúpiť pozemok. Veľakrát je investícia do pozemku tak isto drahá, ako výstavba tej nehnuteľnosti,“ dodáva Kollár, pričom poukazuje na to, že štát si vie pozemok „vziať“ z SPF (Slovenský pozemkový fond) a bude teda stavať na vlastných pozemkoch.

Ako pripomína predseda Sme rodina, štát si vie požičať peniaze ďaleko lacnejšie ako súkromný staviteľ. Vziať si môže úver až na 40 rokov, pretože je pre banky prakticky najdôveryhodnejší klient. Všetky tieto skutočnosti znamenajú, že štát dokáže tieto byty postaviť (a teda následne aj prenajať) lacnejšie ako súkromník.

„Ako vidno, výstavba štátnych nájomných bytov nie je nič nerealistické alebo utopistické. Fungujú takto v západnej Európe, kde ľudia žijú spokojne v nájomných bytoch celý svoj život. Malo by byť povinnosťou aj nášho štátu, aby ľuďom v tejto základnej otázke – mať vlastnú strechu nad hlavou – pomohol. Určite to ide, stačí len jedna vec – chcieť ľuďom pomáhať,“ uzatvára Martin Borguľa.

(Vyšlo ako PR ČLÁNOK)

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter