Únia zvažuje dočasný zákaz využívania technológií na rozpoznávanie tváre

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Európska komisia zvažuje dočasný zákaz využívania technológií na rozpoznávanie tváre. Ten by platil až do doby, kým budú stanovené presné pravidlá, ktorých úlohou bude zamedziť polícii, vládam, súkromným spoločnostiam či iným ich vlastníkom tieto technológie zneužívať.

Ako v piatok informovala britská BBC, Európska komisia zvažuje, že by zaviedla zákaz využívania týchto technológií zatiaľ na tri až päť rokov. Dovtedy by malo byť využívanie takýchto technológií povolené len na výskumné účely, či pri niektorých špecifických príležitostiach, kde to bude z bezpečnostných dôvodov nevyhnutné.

Technológia zaznamenáva prostredníctvom bezpečnostných kamier, prípadne zariadení, ktoré môžu mať pri sebe napríklad policajti, charakteristické rysy tvárí ľudí, v reálnom čase ich porovnáva s tvárami v databáze občanov, a v prípade, že ich tam nájde, ohlási zhodu. Podobné systémy už používajú alebo začínajú používať viaceré krajiny. Priekopníkom je v tomto smere Čína, ktorá túto technológiu zavádza rekordným tempom takmer všade.

Podľa kritikov predstavujú tieto technológie neprimeraný zásah do súkromia občanov, sú veľmi ľahko zneužiteľné a diktatúram či autoritárskym štátom ako Čína výrazne pomáhajú upevňovať svoju moc a mať absolútnu kontrolu nad občanmi.

Odborníci Európskej komisie k tomuto problému vypracovali podľa BBC 18-stranovú správu, v ktorej napríklad odporúčajú, aby predtým, ako budú takéto technológie povolené, vznikla dohoda na podmienkach, ku ktorým sa budú musieť zaviazať jednak výrobcovia takýchto technológií, ako aj subjekty, ktoré ich budú využívať. Na kontrolu dodržiavania týchto pravidiel by mal na európskej úrovni podľa odborníkov vzniknúť špeciálny úrad.

Tému nebezpečenstva technológií na rozpoznávanie tváre riešia aj v Spojených štátoch, kde už na ich obmedzenie pripravujú zákon. Na druhej strane, americká polícia upozorňuje na zjavné výhody využívania týchto technológií napríklad pri identifikácii nezvestných detí alebo zločincov.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...