Ministerstvo financií ponúklo autodopravcom zľavy zo sadzieb dane z motorových vozidiel

Pohľad na kamióny prichádzajúce do Bratislavy v rámci štrajku (Zdroj: SITA)

Ministerstvo financií SR (MF) navrhlo autodopravcom dve ponuky na zľavy zo sadzieb dane z motorových vozidiel. Ich vplyv na výpadok príjmov štátneho rozpočtu by bol 20,4 milióna eur, resp. 29,9 milióna eur. Informoval o tom vo štvrtok po stretnutí so zástupcami Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia a Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

“Je to ponuka, v ktorej sme vychádzali aj z toho, že chceme, aby výpočet dane z motorových vozidiel bol oveľa jednoduchší, transparentnejší. Aj autá najstaršieho dáta budú mať minimálne nárok na 20-percentnú zľavu,” povedal Kamenický. “Pri najnovších vozidlách, kde doteraz bola možná maximálna zľava vo výške 25 %, sme sa vo vyššom variante dostali až na úroveň bonusu vo výške 50 %,”priblížil minister financií.

Napríklad, za nový ťahač dopravcovia v súčasnosti platia 817 eur, po novom by to bolo 467 eur. V prípade návesu by sa platba znížila z 858 eur na 491 eur. Za súpravu by dopravcovia namiesto 1 436 eur platili 958 eur. “Takúto ponuku dopravcovia už dlhé roky nevideli. Myslím si, že ponuka je veľmi kvalitná, nadštandardná. Ak by sa dopravcovia dostali do štádia, že ideme úplne zmeniť celý systém, akákoľvek významná zmena by si vyžadovala prepočet,” uviedol Kamenický. Ochotný je ponúknuť maximálne spomínaných takmer 30 miliónov eur, keďže na nižšej ponuke sa podľa neho zrejme nedohodnú.

Prezident ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič informoval, že najnovšie predložené ponuky rezortu financií sa výrazne líšia od predošlého návrhu. “Nielen pre sumu, ale aj z dôvodu, že sa poskytuje výrazná zľava aj pre staršie a nekonečne staré vozidlá, viac ako trinásťročné, je to zaujímavé,” povedal Jančovič. Ministerstvo financií predtým navrhovalo pokles dane z motorových vozidiel pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 %, čo by stálo 9 až 10 miliónov eur. Šéf ČESMAD Slovakia pripomenul, že na stretnutí cestných dopravcov 11. januára sa priklonili k požiadavke UNAS na zníženie uvedenej dane o polovicu, čo by malo vplyv na výpadok príjmov štátneho rozpočtu zhruba 35 až 40 miliónov eur. “Dnes táto ponuka je na stole, my ju vnímame ako prijateľnú. Otvorená ostáva skôr otázka samotného mechanizmu, preto očakávame, že by sme možno v najbližších dňoch ešte doladili mechanizmus v poskytovaní zliav,” dodal Jančovič.

UNAS ponuku ministerstva financií zatiaľ neprijíma, malo by o tom rozhodnúť valné zhromaždenie organizácie. “Uvidíme, ako sa dohodneme s ČESMAD-om,” povedal podpredseda UNAS Stanislav Skala. Vyššiu navrhovanú zľavu v objeme skoro 30 miliónov eur považuje za nedostatočnú, privítal by sumu aspoň 35 až 40 miliónov eur. “Potrebujeme zakryť staršie vozidlá, ktoré jazdia po Slovensku,” uviedol zástupca UNAS s tým, že najmodernejšie vozidlá jazdia v zahraničí. “Zatiaľ zostávame v štrajkovej pohotovosti. Všetko závisí od pána ministra, koľko mu vláda uvoľní peňazí,” dodal Skala. Minister financií upozornil, že žiadny rezervný fond na to neexistuje, sú len rezervy štátneho rozpočtu na už platnú legislatívu. “Ako vláda chceme zagarantovať dopravcom to, že budú mať východisko do rokovania s ďalšou vládou, ktorá, predpokladám, naše rokovania akceptuje a pretaví aj do legislatívneho procesu. Ministerstvo urobilo maximum ústupkov,” dodal Kamenický.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...