Remišová je bábka v rukách Kisku, ktorý zneužil prezidentský úrad, vraví Jarjabek

Dušan Jarjabek (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Nejde o to, či si oni vyberú Smer, ale s kým Smer bude alebo nebude spolupracovať, liberalizácia spoločnosti s heslom „trh všetko vyrieši“ je jednoducho neakceptovateľná. Vraví poslanec, pedagóg a operný spevák Dušan Jarjabek o povolebnom vývoji a ďalších témach v rozhovore pre Denník S.

Čo bude podľa vás v nadchádzajúcich parlamentných voľbách rozhodujúcou témou kampaní?

V týchto kampaniach je najväčším problémom lož, ktorá je prítomná naprieč opozičným politickým spektrom vykladaná ako pravda. Musíme obhájiť všetko dobré, čo sa Smeru podarilo spraviť, a to je tiež veľký problém. Povedzme si úprimne, že sa nám to nie celkom dobre darí.

Hlavne je tu fenomén, ktorý tu nikdy nebol. Forma jednania, ktorá vždy bola viac či menej korektná sa dnes dostáva do absolútne nekorektnej a vulgárnej polohy. Vám je potom niekedy trápne diskutovať s vašimi politickými konkurentmi z opozície a vysvetľovať im isté princípy a obsahy tém, o ktorých hovoríte, lebo častokrát vás len vulgárne zahriaknu. Je to len kopírovanie toho, čo sa deje na sociálnych sieťach v anonymnej polohe.

Ale čo bude podľa vás kľúčovou témou?

Či sa podarí obhájiť národné záujmy Slovenska alebo či dostanú zelenú tí, ktorí tento štát vlastne ani nechceli. Povedzme si otvorene, že táto mladá generácia (politikov) to sú pohrobkovia rôznych ľudí, ktorí sa po roku 1989 postavili, doslova, proti vzniku republiky a aj to začína dnes rezonovať. To národné sa absolútne stráca. Jedinou témou sa stala zmena v spoločnosti a nikto ju nevie presne pomenovať. Všetci len vedia, že nechcú, aby tam bol Smer. Toto je hlavná téma volieb. Všetci proti jednému. Všetci proti Smeru.

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že dodrží zavedené pravidlo a poverí zostavením vlády stranu, ktorá vyhrá voľby. Dúfate, že to bude Smer. Podarí sa potom zostaviť vládu, keď so Smerom odmietajú po voľbách spolupracovať takmer všetky strany súčasnej opozície?

Ja verím, že nakoniec zvíťazí zdravý rozum, pretože všetky tie nedotiahnuté kauzy, ktoré sa točia okolo Smeru to je zlyhanie jednotlivcov a nie sociálnej demokracie. Je to zlyhanie jednotlivcov, ktorí isté rezorty a témy jednoducho nezvládli. To si treba otvorene povedať, a keď sa k tomu takýmto spôsobom kriticky postavíme, tak si myslím, že filozofia sociálnej demokracie musí zvíťaziť. V opačnom prípade nám hrozí radikálny kapitalizmus 30. rokov so všetkým zlým, čo pre jednotlivca vtedy priniesol. Tá liberalizácia spoločnosti s heslom „trh všetko vyrieši“ je jednoducho neakceptovateľná, pretože na tom hrozne veľa ľudí „zakape“, tí slabší nevydržia.

Prečo si myslíte, že by niečo také progresívci chceli spraviť, keby sa dostali k moci?

Všetko je prežiteľné, ale pokiaľ niekto razí teóriu, že trh vyrieši všetko, tak potom môžete úplne odpísať terciálnu sféru. To znamená, že všetko, čo nezarába, sa stane nepotrebným a môžeme začať kultúrou. Kultúra nie je sama na seba schopná zarobiť, ale pritom prináša také benefity každej spoločnosti, ktoré sú finančne nevyčísliteľné.

Dušan Jarjabek (Zdroj: SITA)

Poďme k prípadnému povolebnému vývoju. Išli by ste do vlády s ĽSNS, keby na to prišlo?

V Smere je oficiálne proklamované, a všetci sa na tom zhodneme, že jednoducho nie. Pretože zásady filozofie tejto strany sú úplne iné ako sú zásady Smeru. Okrem toho strana, ktorá nevie zo seba zmyť to, čo niektorí celé 4 roky vykrikujú oficiálne alebo neoficiálne, že je to fašistická strana a ĽSNS nič nerobí, aby sa tohto jarma zbavila, tak je to strana, ktorá nie je prijateľná pre nikoho. Nemôžete predsa vládnuť s tými, ktorí si o sebe nechajú hovoriť, že sú fašisti.

Čo takto vláda s progresívcami? O takejto možnosti sa v Smere neuvažuje?

Progresívne Slovensko je čosi, čo je v tejto chvíli už z hľadiska pragmatickej politiky veľmi nereálne. Sú to ľudia, ktorí samozrejme proklamujú, čo všetko sa dá, a sú nezasiahnutí reálnou politikou, ale možno ľudia potrebujú negatívnu zmenu a skúsenosť. Keď tak rozhodnú ľudia vo voľbách, tak to treba rešpektovať, ale myslím si, že by to bola strašná škoda. S takýmito ľuďmi do vlády? A čo by sme tam s nimi robili?

Prečo Smer nemá transparentnejšiu kampaň a najíma si na ňu firmu, ktorá potom výdavky nemusí presne zverejňovať?

O tomto viem ja veľmi málo, pretože sa finančnými záležitosťami nezaoberám. Preto musím veriť tým, čo hovoria, že kampaň je finančne transparentná, a nemám prečo tomu neveriť. Je to proklamované zo všetkých strán. Za seba poviem, že som prostriedky Smeru nevyužil na nič. Možno ich využijem na nejaké podpis karty, ale do dnešného dňa som s financiami neprišiel do kontaktu a poviem úprimne, že ich ani nemám rád. Vždy to prináša komplikácie. Vždy to potom musíte zdôvodňovať. Prezumpcia neviny sa stratila a existuje u nás len prezumpcia viny.

Na reklamu na internete míňa Smer desaťtisíce eur. Je to snaha osloviť nových voličov, alebo si upevniť pozíciu u tých starých?

Opäť môžem hovoriť len za seba, pretože som tiež aktívny na sociálnych sieťach a dokonca sa mi to páči, ak ide o konštruktívnu konfrontáciu. Pokiaľ ide o vulgarizmy, tak z takýchto debát utekám preč. Na tom nie som ochotný sa zúčastňovať. Často sa stáva, že keď dochádzajú argumenty, tak prichádza k vulgarizmom, a toho sú plné sociálne siete. Nemám to rád, lebo tam končí debata. Protivníka urazíte a už nemôžete chcieť, aby vás nejakým spôsobom pochopil. Na sociálnych sieťach je veľmi rušno a myslím si, že sú strany, ktoré si najímajú úderky, ktoré pracujú na sociálnych sieťach a nepracujú zadarmo, ako som sa mal možnosť dozvedieť od svojich kolegov, a to sa mi zdá úplne nekorektné. Sociálne siete sa stali bojiskom, kde môžete pod rúškom anonymity povedať čokoľvek a nenesiete za nič zodpovednosť. To nie je moja šálka kávy. Som však veľmi rád, keď sa na sociálnych sieťach môžem baviť s ľuďmi, ktorí mi argumentujú problematiku, o ktorej sú presvedčení, že to Smer nerobil dobre. Ja im môžem dať za pravdu alebo im protirečiť, ale je to debata.

No dobre, ale nemá aj Smer takzvanú „úderku zo Súmračnej (pozn. red.: ulica, kde sídli Smer)“, ktorá na Facebooku píše pre stranu komentáre?

Za seba môže zase povedať len toľko, že za mňa žiadna úderka nebojuje. Čo je za mňa na sociálnych sieťach a pod čím som podpísaný, to tam píšem ja sám a nerobí to za mňa žiadna úderka. Ja s týmto skúsenosti nemám.

Povedali ste, že niektoré strany používajú facebook na ovplyvňovanie voličov, ale nerobí to aj Smer?

Ale veď na to sociálne siete sú. Sú tam rôzne názory, rôzni ľudia, s ktorými normálne neprichádzate do kontaktu, a mňa hnevá tá anonymita. Niekto vám vynadá a už sa nikdy neobjaví.

Čo si myslíte o záujme viacerých strán opozície o ministerstvo vnútra, ktoré by chceli obsadiť napríklad KDH, OĽaNO, Sme rodina, ale netají sa tým ani strana Za ľudí?

Mnohí z nich majú maslo na hlave a myslím si, že majú pocit, že takýmto spôsobom ho zo seba zmätú. Začal by som bývalým prezidentom Kiskom. Tento pán ako prezident pôsobil v poslednej dobe na konci svojho mandátu ako totálny prezidentský omyl. To je človek, ktorý spravil to, čo ešte nikdy nikto nespravil, aby sa z prezidenta stal straník. Niekedy musel klamať alebo klame teraz. Buď klame teraz, keď hovorí o straníckosti, alebo klamal pred tým, keď hovoril o nadstraníckosti.

Okrem toho Kiska absolútne zneužil prezidentský úrad, najmä posledné mesiace, na svoju politickú kampaň. To sa mi zdá ako politicky najperverznejšie, čo sa mohlo v rámci jeho funkčného obdobia stať. To je nehorázne. Kašlem na to, či ho niekto upodozrieva z toho, či niečo ukradol, alebo nie. Na to sú orgány činné v trestnom konaní. O týchto veciach sa nevyjadrujem, ale to, že hrubo zneužil svoje prezidentské kreslo pre svoje politické ambície a ako prezident pobehoval kade tade po školách, tak to je niečo, čo sa nedá ospravedlniť. A u tých ostatných, mám naozaj menovať všetkých, čo tam majú maslo na hlave? Určite je medzi opozičnými predstaviteľmi menej tých, čo ho na hlave nemajú.

Vráťme sa ešte k tomu s kým chce Smer skladať vládu…

Veď tu teraz nejde o to, či si oni vyberú Smer, ale s kým ten Smer bude alebo nebude spolupracovať. Takto bude karta postavená. A ak nie teraz, tak v blízkej budúcnosti určite. Okrem toho, po voľbách ani tak nenastane, podľa môjho názoru, debata o tom, ktorá strana s ktorou pôjde do koalície, alebo opozície. Nastane iný fenomén, ktorý tu ešte nebol. Začneme sa baviť o tom, že s toutou stranou pôjdeme do vlády, ale za okolností, ak tam nebudú určití ľudia. Respektíve, kto by išiel do vlády s Kiskom ako premiérom a aká by bola dôveryhodnosť vlády pod vedením takéhoto pána. Neviem si to dosť dobre predstaviť.

Andrej Kiska povedal, že ak by bol stále obvinený z daňového podvodu, tak jeho strana Za ľudí bude mať ešte väčší záujem o rezort vnútra, čo vy na to?

Ešte máme 50 dní do voelieb a možno tento pán bude o chvíľu tvrdiť, že chce byť ministrom všetkých ministerstviev.

Kiska nechce byť osobne ministrom vnútra, nominoval by Veroniku Remišovú, ale hovoril o tom, že jeho strana by mala o rezort tiež záujem…

Pani Remišová je bábka v Kiskových rukách. Presne to isté, čo hovorila o Kiskovi a to ako ho proklamuje vo všetkých debatách, presne to isté robila ešte pred nedávnom s Matovičom. Ako môžete teda veriť pani Remišovej, ktorá neviem, či si pamätá, v ktorej strane momentálne je. Keď som ja odišiel z jednej strany do druhej, a to iba raz, tak o tom boli reči na sociálnych sieťach. Dnes sú tu ľudia, ktorí boli v štyroch, piatich stranách. Prezliekajú kabáty úplne perverzne a zaujímavé je, že sa to až tak nerozoberá a mne to proste vadí, aby niekto takým istým spôsobom obhajoval Kisku ako obhajoval Matoviča, ako to robí pani Remišová. No ak toto má byť ministerka vnútra, tak potom neviem. Ja by som potom chcel zlaté hodinky s vodotryskom.

Stranícke prestupy sa ale médiá snažia pripomínať, minimálne v prípade Miroslava Beblavého, ktorý je zrejme najznámejším terčom týchto pripomienok…

Pán Beblavý vôbec nie je žiaden nový politik. Beblavý je s Kaníkom zodpovedný za mnohé veci, ktoré sa v sociálnej oblasti udiali a to je človek, ktorý keď vstúpi do strany, tak v tej chvíli je to možno nový politik v tej strane, ale určite nie v politickom spektre, z ktorého vyšiel. Pán Beblavý toho tiež narozprával veľmi veľa. Schovávať sa dnes za nejakú pseudokultivovanosť nového politika, je zvláštne, aj keď politická pamäť ľudí nie je dlhá, ale sú z toho všetkého jasné zápisy, čo všetko tento pán povedal v parlamente. Každý máme nejaké názory a nie sme nepopísaný papier, tak sa netvárme, že vstupom do novej strany končí minulosť a začína sa nový život. To nie je pravda. Nie je to tak a pán Beblavý je toho príkladom.

O aký rezort by ste mali čisto hypoteticky záujem vy osobne, keby na to prišlo, chceli by ste byť ministrom kultúry?

(smiech) Na rovinu, nikdy som nechcel byť ministrom kultúry, aj keď mi to dvakrát hrozilo a raz mi hrozilo, že budem podpredsedom NR SR.

Ani jednu z týchto funkcií ste nechceli?

Určite nie. Okrem toho, že som poslanec a ak sa náhodou zase do toho parlamentu dostanem, tak si chcem tú prácu robiť poctivo ako doteraz. Ja nemám žiadne maslo na hlave a som v politike dosť dlho. Mňa môžu šikanovať len za moje názory, ktoré sú možno pre niektorých ľudí radikálne. Pre mňa nie. Ja som pre tento štát po roku 1990 urobil veľa a nie je mi ľahostajné, do akých rúk sa Slovensko dostane po voľbách. Osobne si myslím, že napriek veciam, čo sa stali, je príbeh Slovenska veľmi úspešný. Ďakujem všetkým premiérom, veď každý z nich skutočne pre Slovensko niečo spravil. Od Mečiara po Fica a boli tam ľudia, ako Moravčík, Dzurinda, pani premiérka Radičová, ktorá neskončila veľmi slávne vďaka svojim koaličným kolegom, najmä pánovi Sulíkovi, ale sú to všetko ľudia, ktorí to so Slovenskom mysleli dobre a každému z nich sa niečo podarilo. Preto nechcem, aby sa Slovensko dostalo do rúk dobrodruhov a niektorých opozičných politikov za takýchto dobrodruhov považujem.

Dušan Jarjabek, počas galakoncertu k 70. výročiu založenia Divadla Nová scéna (Zdroj: SITA)

Čo budete robiť v prípade, ak by ste sa tentokrát parlamentných voľbách nedostali do Národnej rady? Čím sa budete zaoberať?

Ja mám strašne veľa roboty. Pokiaľ mi to spieva, tak robím 6-7 koncertov ročne v zahraničí a niekoľko ďalších na Slovensku. Robieval som počas poslaneckého mandátu aj predstavenia, ale už to neskúšam, lebo potom trpia skúšky v divadle. Navyše som stále pedagogicky činný, prednášam na vysokej škole a veľmi si chránim, aby sa politika nedostala do debát na VŠ. Odmietol som sa zúčastniť aj akcie, keď našu školu navštívil vtedajší prezident Kiska. Považujem to za nekorektné. Odmietol som vítať vtedajšieho pána prezidenta.

Vráťme sa ešte k začiatku roka a vyznamenaniam, ktoré rozdávala prezidentka Zuzana Čaputová. Čo hovoríte na výber ocenených, keď neboli ocenení Milan Kňažko ani Ján Budaj?

Každý prezident by mal inú voľbu ľudí, ktorých chce vyznamenať. Ale toto sú vyznamenania slovenskej štátnosti a v tejto chvíli by mali byť vyznamenaní ľudia, ktorí sa o slovenskú štátnosť zaslúžili alebo v rámci nej urobili strašne veľa, a z môjho pohľadu tam niektorí takí neboli, nebudem ich menovať. Keby som robil ja tento výber, tak by bol asi iný.

Ako vnímate hlavný súdny proces s vrahmi Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?

V prvom rade celá vražda novinára a jeho snúbenice bola zasadená do nejakej politickej atmosféry a zrazu z toho začali politici vytĺkať kapitál. Vznikli z toho nie veľmi dôveryhodné manifestácie takzvaného Slušného Slovenska, kde sa niekedy tí slušní vyjadrovali tým najneslušnejším spôsobom. Celá tá vec sa príkro spolitizovala a tým nabrala istú racionálnu nedôveryhodnosť. Dobre vieme, ako to zakývalo spoločnosťou, a to, že sa všetci dnes takto vyjadrujú, tak ja sa pýtam, že keď dnes je Kočner na tej najčiernejšej listine, tak sa pýtam: Bolo to takto vždy? Veď to bol človek, ktorý bol prezentovaný v najsmotánkovitejších smotánkach a pozývali ho do Plesu v opere. Tak aké sú potom kritériá pre ľudí, ktorí sa dostávajú medzi smotánku? Je to naozaj len o peniazoch?

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...