„Velezrada, vlastizrada.“ Ak prezidentka nebude konať, bude to ťažký zločin, hovorí EXKLUZÍVNE Kuffa

Kňaz Marian Kuffa a prezidentka Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA/Youtube/Denník S)

Členovia Slovenského dohovoru za rodinu žiadajú, aby prezidentka Zuzana Čaputová rešpektovala uznesenia vlády aj priania predsedu vlády Petra Pellegriniho. Má teda informovať Radu Európy, že Slovensko sa nepridá k Istanbulskému dohovoru. Marián Kuffa dodáva, že ak Čaputová nerešpektuje uznesenie parlamentu a skrz neho priania národa, ide o vlastizradu. Na konanie v tejto veci vyzýva prezidentku aj aktivista Dohovoru za rodinu Erik Zbiňovský.

Premiér Peter Pellegrini požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby ohlásila depozitárovi Istanbulského dohovoru, že Slovensko dohovor nepodpíše, informujú Webnoviny. Predseda vlády SR zároveň navrhol, aby členovia vlády postupovali podľa uznesenia NR SR.

Národná rada prijala 29. marca 2019 a 28. novembra 2019 uznesenia, podľa ktorých vyjadruje nesúhlas s tým, aby bola Slovenská republika viazaná týmto dohovorom.

Zuzana Čaputová sa ešte v decembri minulého roka vyjadrila, že chce túto vec riešiť s odstupom a nie pred voľbami. Potenciálne chce počkať na nový parlament po voľbách 29. februára 2020.

„Druhá rovina ale je, že si myslím, že táto téma by mala byť riešená naozaj s odstupom, vecne a s chladnou hlavou, a možno nie dva mesiace pred voľbami,“ povedala vtedy prezidentka pre RTVS.  

Dohovoru za rodinu sa otáľanie nepáči

Takéto otáľanie a prehadzovanie zodpovednosti medzi vládou a prezidentkou sa nepáči aktérom Slovenského dohovoru za rodinu. Kňaz Marián Kuffa sa pre Denník S vyjadril, že to, čo robí prezidentka a vláda, by nazval velezradou alebo vlastizradou.

„My sme parlamentný štát, parlamentná demokracia, to je náš najvyšší orgán. Ten, ktorý môže zrušiť aj vládu, aj prezidenta,“ zdôraznil Kuffa a dodáva, že posledné slovo teda nemá prezidentka, ale parlament. A ten to „posledné slovo“ mal už dvakrát.

„Teraz ide len o to, či vláda a prezidentka budú rešpektovať rozhodnutie parlamentu, alebo nebudú… Ja to považujem za ťažký zločin, keď prezidentka a vláda nekonajú v tejto veci. Velezrada, vlastizrada. A za tým si stojím,“ povedal kňaz. Tvrdí, že ak si prezidentka alebo vláda svojvoľne odmietne rešpektovať vôľu parlamentu, ktorý predstavuje vôľu národa, je to vlastizrada.

Žiadajú rešpektovanie uznesení

„Predstavte si, že prídem na štátnu poštu a chcem poslať doporučený list. A táto poštárka mi ho neorazítkuje, nepodpíše,“ opisuje situáciu analógiou. V takom prípade by farár podal na poštárku sťažnosť. „Ona môže mať názor aký chce, ale svoj názor si nechá, a dá tú pečiatku a svoj podpis,“ zakončuje.

Podobne to vidí aj aktivista Slovenského dohovoru za rodinu a kandidát do NR SR za SNS Erik Zbiňovský, ktorý od Čaputovej žiada, aby rešpektovala tieto dve uznesenia NR SR.

„Preto ju žiadame, aby rešpektovala aj výzvu predsedu vlády SR pána Pellegriniho, ktorý ju požiadal, aby napísala list Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru,“ vyjadril sa Zbiňovský.

Podpisu Slovenska pod Istanbulským dohovorom sa už dlhšie venuje aj líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá ide do volieb na kandidátke OĽaNO. Prezidentku vyzýva dať „najavo, že Slovensko Istanbulský dohovor ratifikovať nebude. Teraz ani v budúcnosti.“ Dnes vyjadrila aj nádej, že „po voľbách sa snáď násilie v rodinách prestane zneužívať na ideologizáciu politiky a začne sa skutočne pomáhať.“

— Peter Števkov, Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...