Premiér Kanady kritizuje USA. Keby nebola eskalácia, tí ľudia mohli žiť, hovorí o zostrelenom lietadle

Justin Trudeau (Zdroj: SITA)

V televíznom rozhovore kanadský premiér Justin Trudeau povedal, že ich občania z lietadla, ktoré zostrelil Irán, by boli stále nažive, keby nedošlo k eskalácii napätia v regióne. Tým pravdepodobne nepriamo viní aj Američanov, ktorí pár dní predtým zabili pri útoku iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Kanadský premiér Justin Trudeau vystúpil v pondelok v kanadskej televízii Canada’s Global News TV. Jedna z otázok moderátora znela, či považuje kanadské obete zo zostreleného lietadla za „vedľajšie škody“ konfliktu USA a Iránu.

„Myslím si, že keby neboli žiadne pnutia, keby nebola nedávno v regióne eskalácia, títo Kanaďania by boli teraz doma so svojimi rodinami,“ odpovedal premiér. Dodal, že civilné obete sú bohužiaľ niečo, čo sa stáva počas konfliktov a vojen.

Toto nešťastie Trudeau považuje za pripomienku, aby všetci pracovali na de-eskalácii situácie a pohli sa dopredu. Premiér tiež kritizoval USA, pretože Washington neinformoval Kanadu o útoku, aj keď sa v rámci regiónu nachádzali Kanaďania.

Vyhýbal sa priamej odpovedi

„USA robia svoje rozhodnutia. My sa snažíme pracovať ako medzinárodná komunita ohľadom veľkých otázok, ale niekedy krajiny konajú bez toho, aby informovali svojich spojencov,“ povedal.

Trudeau priamo USA nekritizuje, avšak nikdy nevylúčil aspoň čiastočnú zodpovednosť Američanov za zostrelenie lietadla. Napríklad minulý štvrtok došli americké a kanadské bezpečnostné agentúry k záveru, že Irán klame o údajných technických problémoch lietadla.

Skutočne, predstavitelia Iránu sa neskôr priznali, že lietadlo omylom zostrelili ich vojenské zložky. Mali si ho spliesť s „nepriateľským cieľom“.

Reportéri sa vtedy premiéra pýtali, či osobne viní USA z pádu lietadla, na čo on odpovedal vyhýbavo. „Je to jedna z otázok, nad ktorou budú ľudia premýšľať,“ odpovedal Trudeau na otázku ohľadom viny USA.    

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...