Kiska píše list Ficovi: Ovládlo ťa zlo

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska dnes na svojom profile na sociálnej sieti Facebook zverejnil otvorený list Robertovi Ficovi. V ňom vyratúva mnohé jeho skutočné i domnelé hriechy, podnecuje ho vstúpiť si do svedomia, skloniť hlavu a priznať si chybu. Vraj ho tiež zničila moc a ovládlo zlo.

Ahoj, Robert,“ pozdravuje v úvode bývalého premiéra Fica súčasný líder politickej strany Za ľudí. Priateľské oslovenie hrá v gradácii otvoreného listu dôležitú úlohu. Andrej Kiska ním podčiarkuje doterajšiu atmosféru jeho vzťahu k Ficovi, ktorý sa ale týmto zásadne mení.

Exprezident Robertovi Ficovi vyčíta, že dovolil zlu ovládnuť našu krajinu a za celý čas svojej vlády ho nijakým spôsobom nezastavil. Práve naopak. Podľa Kisku Robert Fico šíril zlo, ktoré ho údajne ovládlo, okolo seba. „V každom vyjadrení, na každej tlačovke, v každom videu.

Ak v tebe ešte niečo ľudské zostalo, skús pochopiť, že moc ťa zničila. Nezvládol si to. Nevieš sa jej vzdať. Nedokážeš ľudsky povedať – prepáčte, je mi to ľúto. Nemáš žiadnu pokoru, nevieš skloniť hlavu. Skús si to priznať,“ vyzýva k pokore bývalého premiéra.

Predseda strany Za ľudí ubezpečuje svojho politického kolegu v tom, že už si nemusí o ľuďoch myslieť, že sa ho boja. Tiež mu dáva na známosť, že jeho priateľom ide iba o seba a nie o neho. „Sú dávno za vodou. Všetci tvoji kamaráti sú rozprávkovo bohatí a šťastní. Využili a zneužili ťa. Je jasné, že sa postarajú aj o teba. Šťastie ti však nikdy nekúpia,“ konštatuje ďalej Kiska.

Vražde Kuciaka si mohol zabrániť

V liste sa nevyhol ani spomienke na zavraždených snúbencov Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Podľa slov bývalého prezidenta všetci chcú, aby „vrahovia boli potrestaní. Chcú aby bol potrestaný systém, ktorý týmto gaunerom umožnil fungovať. Systém, ktorý im dával pocit beztrestnosti a všemocnosti. Systém, ktorý si ty vybudoval,“ označuje Roberta Fica.

Andej Kiska tiež vymenúva spôsoby akými mohol podľa neho vražde zabrániť a aj ďalšie mená, ktoré sa skloňujú na súde prebiehajúcom v týchto dňoch. „…Kaliňák, Glváč, Bödör, Gašpar, Počiatek. Kočner sa vraj tváril, že vás pozná a kryjete ho. Ak by ste konali, Ján Kuciak a Martina Kušnírová mohli asi žiť.“

Fico mal v rukách políciu aj SIS. Mal v rukách systém, ktorý zneužívali proti svojim kritikom. To umožnilo ľuďom ako Kočner mať pocit, že môžu všetko a že sa im nikdy nestane nič,“ znepokojuje sa vo svojom liste Kiska. Usviedča Fica z jeho známosti s Kočnerom, Bödörom a kontaktovania sa s takými ľuďmi aj napriek tomu, že sú vo väzení.

„Úprimne – chceš, aby boli potrestaní vinníci vraždy? Aj politickí vinníci? Tak nájdi odvahu a povedz, že si urobil chybu a mali ste tých gaunerov zastaviť skôr. A nechaj si aj ten milión eur, vyzýva Kiska Fica k činom opäť.

Porazím Fica a vrátim Slovensko slušným ľuďom

V krátkosti si tiež spomína na prezidentské voľby v roku 2014, kedy sa podľa neho začal pomalý ale istý koniec Fica. „Bol som pri tom. Spolu s viac ako 1 miliónom ľudí,“ píše. Ficovi pripomína, že 29.2.2020 v deň parlamentných volieb bude pri tom znova. Verí, že to bude definitívny koniec zla.

V posledných riadkoch otvoreného listu mení svoju rétoriku a bývalému premiérovi začína vykať ako kedysi.

„V celom liste som ti tykal, lebo sme si dávno potykali. Ale už to nechcem. Odteraz ti budem znova vykať, uzatvára a dodáva PS.

„PÁN FICO, máte v srdci hroznú nenávisť voči iným. Verím, že odpustenie neočakávate od Jankových a Martininých rodičov. To skutočne od nich nechcite. A od nás ostatných tiež nikdy neočakávajte, že zabudneme. Nie, nezabudneme a vo voľbách vás porazím a vrátime Slovensko naspäť všetkým slušným ľuďom.“

AHOJ ROBERT, dlho sme sa nestretli, tak ti píšem otvorený list. Vojdeš do dejín ako človek, ktorý umožnil zlu ovládnuť…

Gepostet von Andrej Kiska am Mittwoch, 15. Januar 2020

— Veronika Danková

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter